baby-laughing-download-hd

PIRMŲJŲ DANTUKŲ PRIEŽIŪRA

Kiekviena mamytė su nekantrumu laukia to pirmojo mažylio dantuko! Tačiau nereikia užmiršti, jog su pirmuoju dantuku, o dar geriau prieš jam išdygstant reikia nepamiršti ruoštis ir jų priežiūrai. Kaip valyti tą pirmąjį vienintelį dantuką? Kaip prižiūrėti, jog dantys išliktų sveiki ir į visus kitus Jums rūpimus klausimus atsako vaikų odontologė Eglė Vitaitė-Tučkienė.

Išdygo pirmasis ilgai lauktas dantukas. Kaip prižiūrėti, kad jis ir sekantys dantukai būtų sveiki?

Vaikų odontologė Eglė Vitaitė-Tučkienė

Vaikų odontologė Eglė Vitaitė-Tučkienė

Pirmieji dantukai pradeda augti apie šeštą gyvenimo mėnesį ir papuošia nuostabią mažylio šypseną. Kad ji išliktų tokia žavi visą laiką, būtina dantukais rūpintis nuo pat pradžių, nes pieniniai dantukai dėl savo sandaros yra lengviau pažeidžiami ėduonies.

Naujagimio burna būna sterili. Burnos mikroflora apsigyvena pirmaisiais jo gyvenimo mėnesiais. Taip pat, ir bakterijos, sukeliančios dantų ėduonį. Šias bakterijas kūdikiui dažniausiai perduoda mama. Todėl labai svarbu, kad mamos, planuodamos nėštumą, nepamirštų pasirūpinti ir savo burnos sveikata.

Ėduonies atsiradimą skatina dažnas angliavandenių vartojimas. Angliavandenių yra daugelyje maisto produktų. Svarbu saikingai vartoti sultis arba jas keisti vandeniu. Vaisius ir uogas pasiūlyti valgio metu kaip desertą. Atsisakyti saldumynų. Taip pat svarbu, kad vaikas turėtų maitinimo rėžimą. Pastovus užkandžiavimas yra didžiulis sveikų dantų priešas. O svarbiausia, kad neatsirastų ėduonis, dantis reikia gerai valyti.

Kada pradėti dantukus valyti? 

Mažuosius būtų geriausia pratinti prie dantukų valymo dar jiems neišdygus. Galima valyti ir masažuoti dantenas marlės gabaliuku. Vos išdygus pirmajam dantukui būtina jį valyti. Tam patarčiau naudoti specialų silikoninį antpirštį. Jis yra minkštas, todėl apsaugosime vaikučių dantenas nuo pažeidimų, taip pat ir savo pirštus nuo netikėto įkandimo. Vėliau geriausia naudoti šepetėlį, kurio šereliai yra sintetinio pluošto ir minkšti. Tokie šepetėliai plastiškesni, ne taip greitai nusidėvi, higieniški.

Iki trejų metų amžiaus vaikams, kurių dantys yra sveiki, rekomenduojama valyti dantis su pasta, kurioje yra 500 ppm fluoridų. Jeigu stebimas ėduonis, odontologas gali paskirti pastą su 1000 ppm fluoridų.

Dantis valyti šepetėliu ir pasta rekomenduojama du kartus per dieną. Vakare prieš miegą ir dar kartą bet kuriuo kitu paros metu. Vaikams iki 6-7 metų dantis turi valyti tėvai.

Kada reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas gydytoją odontologą?

Pirmasis apsilankymas pas gydytoją odontologą turėtų būti išdygus pirmajam dantukui. Gydytojas apžiūri vaiko burną, suteikia informaciją apie dantukų priežiūrą, pataria žindymo klausimais. Pirmas vizitas turėtų būtį linksmas ir draugiškas, kurio metu mažasis pacientas susipažins su gydytojo odontologo kabinetu ir jo personalu.

Sveikų dantukų priešai?

Didžiausi priešai yra daug cukraus turintys produktai, saldžios arbatėlės ir sultys. Cukrus yra mėgstamiausias bakterijų, sukeliančių ėduonį, maistas. Taip pat, dantukams kenkia dažnas užkandžiavimas, ilgai trunkantys naktiniai maitinimai, migdymas duodant žysti buteliuką ar krūtį. Na, o pats didžiausias dantų priešas yra jų nevalymas.

Kodėl sugenda pieniniai dantys?

Dantų ėduonis yra daugiafunkcė liga, kurią lemia trijų pagrindinių veiksnių sąveika: danties mikrofloros ir dietos. Kūdikiams bakterijas, sukeliančias ėduonį dažniausiais perduoda juo besirūpinantys asmenys. O gausiai maitinant šias bakterijas daug cukraus turinčiais produktais, jų skaičius burnoje stipriai išauga ir jos pažeidžia dantukus.

Kaip atpažinti pirmuosius sugedimo požymius?

danMažuosius pacientus dažnai vargina priekinių dantų ėduonis, dar vadinamas buteliuko ėduonimi. Šis ėduonis prasideda lūpiniame dantų paviršiuje, jis greitai apjuosia visa dantį kaklelio srityje. Iš pradžių atsiranda baltos matinės dėmės. Tęsiant blogus mitybos ir higienos įpročius, baltos dėmės tampa rusvos, susidaro ėduonies ertmės.

Ar verta juos taisyti?

Pieninius dantukus būtina taisyti. Pieniniai dantukai labai svarbūs tolimesnio sąkandžio formavimuisi. Laiku iškritę pieniniai dantys leidžia nuolatiniams dantims išdygti jiems skirtoje vietoje ir taip padeda formuotis taisyklingam sąkandžiui. Šie dantukai svarbūs užtikrinant gerą kramtymo funkciją, kuri palengvina maisto virškinimą. Taip pat, po kiekvienu pieniniu dantimi yra nuolatinio danties užuomazga. Jei pažeistas pieninis dantis negydomas, infekcija gali pakenkti nuolatinio danties užuomazgai, sutrikdyti jos vystymąsi bei dygimą.

Ką dar vertėtų žinoti apie pieninius dantukus skaitome čia: PIENINIAI DANTUKAI. KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI?

RAŠYTI KOMENTARĄ