Portrait of happy mother and baby

KĄ DARYTI JEI KŪDIKIS NEIMA KRŪTIES?

Kaip dažnai motina turi maitinti kūdikį? Ką daryti jei kūdikis neima krūties? Apie tai kalbamės su akušere-žindymo konsultante Valdemara Bukauskaite, Pašilaičių šeimos medicinos centro Besilaukiančių mamų mokyklėlės psichologe Lina Štaupiene.

Kodėl atsisako žįsti?

Pasitaiko, kad mažas kūdikėlis atsisako žįsti. Tokio elgesio priežastys gali būti pačios įvairiausios, nuo sveikatos sutrikimų iki kūdikio valgymo įpročių nepaisymo. Pasak V.Bukauskaitės, vaikutis žįsti gali atsisakyti jei:

  • Jau yra gavęs žinduką, o ypač buvo maitintas buteliuku. Per žinduką pienas arba mišinukas teka lengviau, o norėdamas pasimaitinti iš krūties mažylis jau turi padirbėti… Skiriasi žindymo mechanika. Kūdikiui žindant krūtį yra visai kita jo apatinio žandikaulio padėtis, nei maitinant buteliuku (tai padeda vystytis taisyklingam sąkandžiui). Jei mažylis atsisako žįsti krūtį dėl šios priežasties —  vis tiek galima (o ir reikia) toliau žindyti, tik teks išlaikyti kūdikio irzlumo testą…
  • Kūdikiui skauda burnytę arba jis serga. Tada galima mažylį maitinti nutrauktu mamos pieneliu šaukšteliu ar iš puodelio. Nenustebkite, taip maitinti reikėtų tam, kad kūdikis neprarastu sugebėjimo žįsti. Jei vaikeliui dygsta dantukai —  prieš žindymą galima patepti dantenas specialiu tepaliuku. Jei vaikelį kamuoja sloga —  prieš maitinimą išvalykite noselę.
  • Pakito pieno skonis. Taip gali atsitikti mamai suvalgius svogūnų, česnakų, aštriais prieskoniais pagardinto maisto, alkoholio ir pan. Kad taip nenutiktų, mamos turi kreipti dėmesį į savo mitybą, vardan kūdikio atsisakyti kai kurių maisto produktų.
  • Verkia, nes tėvai ilgai nereagavo į kurį nors mažylio poreikį (pvz., yra šlapias, išsigandęs, nori bendrauti, yra peralkęs). Tokiu atveju pirmiausia reikia vaikelį nuraminti, patenkinti tuos poreikius ir tik tada maitinti.
  • Nepaisoma susiformavusių valgymo įpročių, „tradicijų“. Vaikelis gali atsisakyti žįsti jei patalpoje yra neramu, triukšminga, daug judėjimo, vyrauja jam valgymo metu neįprasta atmosfera. Jei kūdikis nevalgo dėl šios priežasties, reikėtų laikytis tam tikrų „valgymo tradicijų“, t.y., maitinti tam tikroje vietoje ir padėtyje, vaikutis turėtų girdėti jam įprastus garsus ar tylą.
  • Pakito mamos kvapas. Kartais vaikelis gali atsisakyti žįsti mamai pasikvėpinus kvepalais. Mažylį klaidina neįprastas kvapas, todėl jis mamą gali priimti kaip svetimą žmogų. Kūdikiai mamą atpažįsta iš kvapo. O ji kvepia pienu!

1409907995side-mom_baby1

Kūdikio žindymas tiesiogiai priklauso nuo kūdikio jautrumo aukščiau išvardintiems faktoriams ir nuo kūdikio-motinos tarpusavio ryšio. Labai svarbu, kad mamai būtų sudarytos sąlygos žindyti kūdikį. Šeimos nariai —  vyras ar partneris, tėvai, draugai —  turėtų perimti dalį buities darbų, palaikyti moterį moraliai. Tada mama bus atsipalaidavusi ir galės lengvai maitinti vaikelį. Nes kai mama atsipalaidavusi ir rami —  pieno latakais ima tvinkti pienas. Kai mama sunerimusi, išsigandusi ar supykusi —  pieno latakėliai susitraukia. Dėl to gali imti nerimauti ir žindantis kūdikis, nes per mažai pienuko teka į burnytę. Be to į motinos pieną išsiskirią adrenalinas, kuris gali pakeisti pienelio skonį.

Kaip teigia V.Bukauskaitė, šeimos nariams svarbu atminti, kad visokeriopa pagalba mamai buityje bei mamos teigiamos emocijos padeda žindymui.

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ