VAISINGOS DIENOS. VAISINGŲ DIENŲ APSKAIČIAVIMAS

Vaisingumas, ko gero, pati didžiausia dovana. Tačiau tiek moterų, tiek vyrų vaisingumas skiriasi. Teoriškai, moteris pastoti gali 1 parą per mėnesį. Norint pradėti planuoti nėštumą ar jį atitolinti, reikia žinoti viską apie vaisingas dienas, mokėti jas apskaičiuoti ir žinoti, kada tikimybė yra pati didžiausia, o kada – mažiausia. Straipsnio tikslas – papasakoti apie vaisingas dienas ir supažindinti su vaisingų dienų apskaičiavimo metodais. Apie visa tai, mums pasakoja akušerė Agnė Škudienė.

Kas yra vaisingos dienos?

Vaisingos dienos – tai dienos, kuriomis yra didžiausia tikimybė pastoti. Vidutiniškai moterys yra vaisingos 6 dienas per mėnesį: ovuliacijos dieną ir maždaug 5 dienas iki ovuliacijos, nes tuo laikotarpiu makštyje yra palanki terpė spermatozoidams gyvuoti.

Realios vaisingos dienos. Kiek jų?

Realiomis vaisingomis dienomis paprastai laikomos penkios – septynios ciklo dienos. Spermatozoidas, patekęs į moters organizmą, paprastai išgyvena iki 3 parų, bet jei moteris yra itin vaisinga, jie gali išgyventi ir ilgiau – iki 5-7 parų. Taigi, pastoti galima ir tuo atveju, jeigu mylėsitės 5 dienas iki ovuliacijos – dienos, kai moters vaisingumas pasiekia aukščiausią piką. Spermatozoidas gali “palaukti” lemtingojo momento, kai kiaušialąstė subręs ir ją apvaisinti.

Kaip apskaičiuoti vaisingas dienas?

Jei mėnesinės yra reguliarios ir kiekvieną mėnesį tikslingai kartojasi, moteris tikrai gali suskaičiuoti vaisingas dienas, tačiau retas atvejis, kad mėnesinių ciklai būtų identiški ir kartotųsi tikslingai kas mėnesį tuo pačiu metu. Siūloma skaičiuoti vaisingas dienas taip: 7 dienos prieš ovuliaciją (jeigu ciklas 28 dienų, ovuliacija būna 14 dieną. Ciklas skaičiuojamas nuo pirmos mėnesinių dienos) ir 3 dienos – po ovuliacijos. Tai reiškia, jog jei tuo metu neplanuojate pastoti, geriau nesimylėti arba turite naudoti kažkokią jums tinkamą kontracepciją. O jei planuojate nėštumą, tai puiki proga, nes tai didžiausia tikimybė pastoti.

Ar galima kitaip atpažinti vaisingas dienas?

Lengviausia vaisingas dienas pažinti pagal pagausėjusias makšties išskyras (Bilingso metodas), kurios tampa skaidrios, tąsios, primena kiaušinio baltymą. Tai pasireiškia maždaug 10-17-tą ciklo dienomis. Šiomis dienomis yra didžiausia pastojimo tikimybė. Bendriausia taisyklė, norint nepastoti – kai tik pasibaigus mėnesinėms ant kelnaičių atsiranda makšties gleivių, reikėtų susilaikyti nuo nesaugių lytinių santykių. Taip pat ir ciklo pabaigoje – kai nebelieka gleivių, tikimybė pastoti tampa beveik nulinė.
Sudėtingesnis, bet žymiai tikslesnis metodas – simptoterminis vaisingumo stebėjimas, kuomet kasdien tuo pačiu metu matuojama bazinė kūno temperatūra, stebimi gleivių ir gimdos kaklelio pokyčiai. Tai gana sudėtingas būdas, kurio norint išmokti reikia lankyti kursus, antraip galima susilaukti „netyčiuko“.
Vaistinėse galima nusipirkti ovuliacinių testų, kuriuos tikslinga naudoti planuojant nėštumą. Kaip apsisaugojimo priemonė jie neveiksmingi, nes parodo, kad kelių valandų bėgyje įvyks ovuliacija, tačiau spermatozoidai esant palankioms sąlygoms makštyje ir gimdoje gali gyventi apie 5 paras ir laukti ovuliacijos momento.

7 Komentarai

 • Rasa

  Sveiki. Su vyru planavome kad pastociau prie Menstruacijas 13 14 d nors turejau susirgti 18 19 šio mėnesį. Tai ar mes pataikeme ar ne?

  20 rugsėjo, 2018 at 11:54
 • Gintare

  Sveiki
  Planuojame vaikeli,si savaite yra tinkiamiausia vaikeliui,savaites pabaigoje turetu ivykti ovuliacija. bet man antibiotikus israse 7 dienom. Ar galiu juos gerti?

  15 liepos, 2019 at 9:31
 • Your name

  Sveiki,planuojame vaikeli ir esu pasidariusi menstruaciju kalendoriu kur taip pogi rodo vaisingas dienas. Po menstruaciju praėjus 3 dienom pasimilėjom,nes tai buvo vaisinga diena. Tada padarem pertrauka ir laukem grynai ovulecijos dienos,nes skaičiausi jog per ja 100% pastojimas. Tai kaip manot ar yra tikimybė jog pastojau? Labai norim susilaukti.

  3 lapkričio, 2019 at 17:47
 • Evelina

  Sveiki. Labai norėčiau ginekologės atsakymo į mano laišką ,dėl tikslaus vaisingų dienų apskaičiavino, labai noriu pasikonsultuoti. Ačiū!

  5 vasario, 2020 at 19:22
 • nesvarbuu

  Pasimylėjome per menstruacijas 4diena mentstruacijų o sergu 5 dienas ovuliacija ivyks tik šia savaitę tai tikriausiai nepastojau?

  4 spalio, 2020 at 15:00
 • Eligija

  Sveiki, menstruacijomis sergu dažniausiai menesio viduryje, pradžia 16 ar 18 diena, baigiasi 21-23d, kada yra ovuliacijos diena?

  12 lapkričio, 2020 at 21:16
 • Viktorija

  Sveiki!
  Pasimilėjau Balandžio mėnesį 16d. mmm turėti prasidėti Balandžio 20d. Ar yra tikimybė kad galėjau pastoti. Prasčiau atsakyti į laišką nes labai noriu vaikelio. 🙏

  19 balandžio, 2022 at 17:07

RAŠYTI KOMENTARĄ