KŪDIKIO AUGIMO ŠUOLIAI IR PASIEKIMŲ SAVAITĖS

Augimo šuoliai ir pasiekimų savaitės gali pasireikši panašiai, tačiau jie skiriasi tuo, kad augimo šuolių metu naujagimis (vėliau kūdikis) žymiai paauga fiziškai, o pasiekimų savaičių metu vyksta labai spartus protinis vystymasis. Tad pakalbėkime apie tai plačiau.

Augimo šuoliai

Dažnai pirmųjų augimo šuolių metu tėvai nebesupranta, kas vyksta su jų naujagimiu – šis, staiga tampa irzlus, verkia, nori būti glėbyje, dažnai žinda, pasikeičia miegas. Tai pasireiškia dažniausiai 7-10 , 14-21 parų amžiaus naujagimiams, vėliau – 1-2, 3, 6 ir 9 mėnesiais. Augimo šuoliai gali trukti nuo kelių parų iki savaitės- būtent per šias dienas jūsų mažylis greitai ir akivaizdžiai priauga svorio ir ūgio.

Kas vyksta?

Dėl padidėjusio apetito naujagimis dažniau nori žįsti (taip užsisako pieno). Dažnai, būtent staiga prasidėjus augimo šuoliui, naujagimiui beveik visą parą reikalaujant žįsti, mama (ir artimieji) sunerimsta, kad galbūt pradėjo trūkti pieno. Pasikonsultavus su kaimynėm ar forumuose tėtis skubiai siunčiamas į parduotuvę pirkti mišinio. Visgi, augimo šuolių metu normalu, kad naujagimis valgo, rodos, 24 val. per parą. Svarbiausia stebėti, ar mažylis dažnai šlapinasi – tai parodo, kad pieno jam pakanka.

Augimo šuolio metu stenkitės kuo daugiau miegoti, kol mažylis miega ir nepamiršti gerti daugiau vandens. Šuoliai dažniausiai pasibaigia taip staiga, kaip ir prasideda, mažylis dažnai atrodo žymiai sunkesnis, o smėlinukai, tikę prieš kelias dienas, jau nebeužsisega.

Pasiekimų savaitės

Jūsų kūdikis vystosi neįtikėtinai greitai, o tai, akivaizdu, nėra labai lengvas darbas. Dar ką tik gyvenęs šiltoje, pastovioje aplinkoje staiga jis turi pradėti suvokti bei prisitaikyti prie tokio neįtikėtino ir besikeičiančio pasaulio. Būtent pasiekimų savaičių metu (kurios remiantis X. Plooij ir H. Van De Rijt trunka iki 82 gyvenimo sav.) kūdikis deda labai daug pastangų naujiems įgūdžiams ir suvokimui lavinti, tad nenuostabu, kad atlikdamas tokį sudėtingą protinį darbą mažylis tampa irzlus, prieraišus ir netgi verksmingas.

Trumpai apie kiekvieną jų:

5-ta savaitė. Kūdikio suvokimas apie supantį pasaulį kinta, pradedant jausti vis daugiau stimulų iš aplinkos. Kūdikis gali pradėti blogiau miegoti (kaip ir kiekvienų pasiekimų savaičių metu), greičiau pavargti vakarais. Šiuo metu mažylis neturėtų būdrauti ilgiau nei 1 val., tad reiktų pasistengti neleisti ilgiau būdrauti, o vakarais gyventi šiek tiek „lėčiau”.

8-ta savaitė. Mažylis pradeda atskirti save nuo aplinkinio pasaulio. Atranda, jog turi rankutes, ir gali jas pajudinti, taip pat sugeba trumpam sutelkti dėmesį į objektus. Tai – didelis pasistūmėjimas kūdikio raidoje. Taip pat gali suprastėti apetitas, mažylis nors ir alkanas, būna per daug irzlus žįsti. Mano ir daugelio mamų išbandyta pagalba – žindyti prieblandoje, nešiojant ar švelniai spyruokliuojant ant gimnastinio kamuolio, taip pat kartais padeda baltas triukšmas.

12-ta savaitė. Kūdikis pradeda šiek tiek labiau kontroliuoti savo galūnes, judesiai tampa vis tikslesni. Dažnai šiuo tarpsniu „kenčia” plaukai, ausys – reikia pešti, liesti. Taip pat mažylis pradeda suvokti rutininius veiksmus ir įvykius. Šiuo metu miegas vėl suprastėja (kartais padeda laisvas suvystymas).

19-ta savaitė. Kūdikis atranda veiksmų seką (pvz. paėmęs įsideda žaisliuką į burnytę). Dabar pakankamai svarbūs tampa ritualai ar dienos rutina. Dažnai šios pasiekimų savaitės sutampa su „4 mėn. miego regresija” – kūdikis pradeda dažniau pabusti, miega neramiai. Iki maždaug 3-4 mėnesių kūdikiai neturėdavo subrendusiai nervų sistemai įprasto cirkadinio miego ritmo. Nuo 4 mėn. miegas kinta, tampa vis panašesnis į suaugusiųjų, iki apytikriai 6 mėn išsivysto cirkadinis ritmas. Svarbu prisitaikyti prie kintančio miego ritmo ir neleisti mažyliui pervargti. Beje, sulaukę tokio amžiaus kūdikiai dažnai išmoksta apsiversti, todėl vystyti nebėra saugu.

26-ta savaitė. Mažylis pradeda suvokti atstumus tarp objektų ir savęs, atranda priežastis ir pasėkmes. Dabar, kai kūdikis suvokia atstumus tarp savęs ir žmonių, daiktų, suvokia ir tai, kad mamai ar tėčiui išėjus iš kambario ar pasitraukus toliau – jų nėra. Tad šių savaičių išskirtinė savybė – tai įpatingas prieraišumas ir dėmesio poreikis. Gali atrodyti, kad mažylis „regresuoja” – elgiasi labiau kaip naujagimis, nenori būti vienas, nuolat turi jausti mamą (jei žinda – krūtį) šalia.

37-ta savaitė. Kūdikis pradeda skirstyti daiktus į grupes (valgomas/nevalgomas), taip pat pamėgsta „eksperimentuoti”, išbandyti ir stebėti aplinkinių reakciją savo veiksmus (žindomas mažylis gali kąsti, žnaibyti).

46-ta savaitė. Atsiranda eiliškumo, tvarkos suvokimas, todėl kūdikius raminamai ir saugiai nuteikia rutininiai veiksmai (pvz.: maudynės – paglostymai – miegas).

55-ta savaitė. Tai – įžengimas į vaikystę. Paprastai dabar vaikas pradeda suvokti, kad vienam tikslui gali būti keli būdai pasiekti. Kaip ir kiekvienų pasiekimų savaičių metu mažylis tampa įpatingai prieraišus, suprastėja miegas, atsiranda irzlumas ir apetito stoka. Dažnai keliantis naktį mamas neretai pradeda varginti žindymas, pradedama manyti, kad jau laikas nujunkyti, o nutraukus žindymą vaikas geriau miegos. Tačiau staigus nutraukimas tokiu momentu ne tik, kad nepadeda naktį geriau išmiegoti, bet ir sukelia papildomą stresą, tad dažnai rezultatas būna visiškai priešingas.

65-ta savaitė. Mažylis pradeda apsvarstyti pasėkmes dėl savarankiškai priimamų sprendimų. Vėl gali sutrikti miegas, vaikelis tapti prieraišus, bijoti svetimų žmonių. Taip pat prašytis daugiau dėmesio, nebežaisti vienas. Tai- laikina, tad svarbu atsiliepti į vaiko poreikius, kuo daugiau žaisti, leisti „padėti” kasdieniuose darbuose.

75-ta savaitė. Vaikelis jau sugeba diferencijuoti (atskirti objektų, žmonių grupes pvz.: savo giminaičius nuo žaidimų draugų giminaičių, savo žaislus nuo draugo), taip pat suvokia save kaip asmenybę, tai labai aktyviai parodydami – daugelį veiksmų siekia atlikti vieni, be pagalbos (kartais viskas baigiasi susierzinimu).

Žinoma, šios savaitės – tik apytikriai numatytos, kiekvienas mažylis yra individualus, tad ir laikas gali skirtis. Taip pat vienos savaitės prabėga nepastebimai, kitos – pakakamai sunkiai tiek tėveliams, tiek vaikui. Svarbiausia prisiminti, kad augimas – sudėtingas ir nuostabus procesas, ir net pačiais sudėtingiausiais periodais didelę laimę galima įžvelgti mažiausiuose pasiekimuose.

Autorė akušerė Emilija Vičiūnienė

https://www.facebook.com/akuseresuzrasai/

 

RAŠYTI KOMENTARĄ