IR VĖL RUDUO, IR VĖL VIRUSINĖS INFEKCIJOS PUOLA
Jau nuo praeitos savaitės netyla šnabždesiai, kad daugelis darželinukų ir moksleivių pradeda sirgti virusinėmis, peršalimo ligomis. Iš tiesų, nereikėtų stebėtis, kad taip nutiko. Pirma, jau nuo pat rugsėjo orai staiga pasikeitė, rytai ir naktys atvėsta, oras tapo rudeniškais. Bet kokiam organizmui, taip staiga pakitus oro sąlygoms, reikia laiko prisitaikyti. Antra, sugužėję vaikai į ugdymo įstaigas skuba pasidalinti ne tik visos vasaros įspūdžiais, bet ir naujais virusais, su kuriais susipažino vasaros metu. Kai kurie iš jų atsivežti iš svečių šalių, kuriose atostogavome. Nebūtinai mums reikėjo sirgti, bet gal kokiam Italijoje ar Turkijoje paplitusiam virusų štamui labai patiko mūsų nosies ar kitų kvėpavimo takų gleivinė, ir jis tiesiog buvo priimtas į mūsų viso organizmo mikroorganizmų kompaniją.
Šiuos virusus mes išskiriame kalbėdami, čiaudėdami ir, žinoma, per rankas. Kitiems virusai naujokai gali gerokai nepatikti ir jų imuninė sistema sukels uždegimą, kad kuo greičiau jais atsikratyti. Suaugę, jei jų imuninė sistema stipri, naujokus tiesiog iščiaudės ar pašalins kelis kartus pakosėję, nes jų mikroorganizmų apvalkalas (vadinama mikrobiota) yra pilnavertis, tačiau vaikai… Kelias dienas jų imuninė sistema niekaip negalės apsispręsti – geras ar blogas tas svetimas mikroorganizmas jų nosyje, o po to gali būti jau per vėlu – virusas patekęs į ląsteles pradės naikinti kvėpavimo takų gleivinę. Tad imuninei sistemai nebelieka nieko kito, kaip tik sukelti uždegimą ir bandyti virusus sunaikinti.
Manau tikrai nėra ko pykti ant kitų vaikų ar darželio auklėtojų, kad jūsų vaikas vos kelias dienas paėjęs į darželį susirgo. Tiesiog jo imuninė sistema suklydo, kadangi ji dar neturėjo jokios atminties apie tą konkretų virusą. Tiesiog ji vis dar labai „naivi“.
Vis tik ši liga gali mums puikiai parodyti, kaip vaiko organizmas pasiruošė kovai su rudeninėmis ligomis. Jei vaikas persirgs lengvai ir greitai – vadinamuosius „namų darbus“ vasarą jis atliko puikiai. Imuninės sistemos „stiprumą“ mes vertiname ir pagal tai, kad vaikas serga retai, arba kai serga lengvai ir pasveiksta greitai.
Didžioji dalis vaikų atėjusių į kliniką šią savaitę sirgo panašiai taip (bent jau aš girdėjau tokį tėvų pasakojimą mažiausia dešimt kartų): pirmą dieną atsirado nežymi sloga, kitą dieną pradėjo nedaug kosėti. Šiek tiek pakimo balsas. Karščiavo labai nežymiai ir tik vieną ar kelias dienas. Pas mane atvykus jau buvo likęs tik sausas kosulys (kai kuriuos jis gerokai vargino ir dieną, ir naktį). Kodėl sausas ir varginantis? Esant viršutinių kvėpavimo takų uždegimui, vyrauja gerklės gleivinės paraudimas ir patinimas. Imuninė sistema stipri – jei karščiavimas trumpas, negausi sloga. Deja, ji labai jau aktyviai bando pašalinti tiek virusus, tiek ir patinimą, kartais ir persistengdama. Ir net nežymus patinimas, kad ir spuogelis ant liežuvio, mums labai trukdo, mes visomis išgalėmis bandome juo atsikratyti. Suaugę žino, kad toks kosulys beprasmis ir bando jį slopinti gerdami arbatas, čiulpdami įvairias pastiles. Vaikas nelabai supranta kas jam atsitiko, tad niekaip nesustoja kosėti, dar labiau dirgindamas kvėpavimo takus. Tuomet belieka kosulį, be purškalų į gerklę ar pastilių, bandyti įveikti slopinančiais preparatais, o išdžiūvusią nuo uždegimo ir kosulio gleivinę padrėkinti inhaliacijomis su vandens garais.
Na, o jei jau vaikas sunkiau įsisirgo, tai greičiausiai jis nebespėjo pailsėti per vasarą ir teks jo imuninei sistemai padėti tvarkytis su naujomis infekcijomis.
Pabaigai labai norėčiau priminti visiems: Liga – NATŪRALUS IR BŪTINAS vaiko imuninės sistemos vystymosi etapas. TIK SIRGDAMAS VAIKAS MOKOSI PASVEIKTI – kito būdo išmokti šio „meno“ vaikui nėra. Mes galime tik šiek tiek padėti atlikti vaikui namų darbus, bet visa kita jis turi išmokti pats. Svarbiausia vaikui netrukdyti ir apgaubti jį meile, šiluma ir ramybe.
Autorė Dr. Indrė Plėštytė – Būtienė
https://vaikugydytoja.wordpress.com