VAIKAS VEMIA

1

Vėmimas — nevalingas suvalgyto maisto šalinimas pro burną, veikiant sudėtingai koordinuotai nervų ir raumenų sistemai. Jo priežastys gali būti labai įvairios. Tai priklauso nuo vaikų amžiaus bei vėmimą sukėlusių veiksnių. Šiame straipsnyje norime pakalbėti apie ciklinį vėmimą.

Kas yra ciklinis vėmimas?

Šis negalavimas kitaip dar vadinamas periodiniu arba acetoneminiu vėmimu. Bendrosios praktikos gydytoja Birutė Grybauskienė teigia, jog tai ne liga, o simptomas. Periodinis acetoneminis vėmimas būdingas iki mokyklinio amžiaus (dažniausiai 2-4 metų) vaikams. Šis vėmimas pasireiškia periodiškai. Jį gali išprovokuoti bet kokia nespecifinė priežastis. Pasak B. Grybauskienės, priežastys gali būti tokios kaip stiprios emocijos ar infekcijos. Gausesnis riebalų vartojimas, glaistyti sūreliai, desertinės varškės, riebus pienas taip pat gali sukelti periodinį vėmimą.Vaikas gali vemti vieną, kartais net kelias dienas. Vėmimas pasibaigia taip pat staiga, kaip ir prasidėjo. Vemiant būna bloga savijauta, sumažėjęs apetitas, blogas kvapas iš burnos. Pastarąjį veiksnį lemia organizme išsiskiriantis acetonas. Nemažai vaikų savo organizmuose nuolat turi acetono, todėl ir pasireiškia ciklinis vėmimas. Kaip tvirtino B. Grybauskienė, iš to dažniausiai išaugama ir šis simptomas nėra paveldimas.

Kaip gydyti acetoneminį vėmimą?

Vemdamas vaikas netenka daug skysčių ir druskų, todėl reikia tą trūkumą užpildyti. Jei vaikas jau yra tokio amžiaus, kai pats gali gerti, tuomet jam reikėtų duoti negazuotą mineralinį vandenį ar arbatą. Jei dėl kokių nors priežasčių vaikas pats negali gerti, tuomet jį reikia vežti į ligoninę, kurioje į veną bus lašinami skysčiai. Taigi, geriami arba lašinami skysčiai yra pagrindinis acetoneminio vėmimo gydymas. Acetoneminio vėmimo atveju, jei neprasideda komplikacijos, vemti vaikas nustoja savaime. Vis tik reikėtų kreiptis į medikus, nes užsitęsęs ciklinis vėmimas gali sukelti komplikacijų.

Acetoneminio vėmimo sukeliami nepatogumai.

Vienas iš didžiausių nepatogumų yra vėmimas važiuojant automobiliu. Vyresni vaikai dažnai vemia važiuodami automobiliu. Tai yra jūrligės simptomai, kurie praeina išlipus iš automobilio. Pykinimas bei vėmimas atsiranda dėl ausyje esančių labirintų kanalų stimuliacijos. Jūrligės požymius dažniau jaučia jautresni, pavargę, greitai susijaudinantys vaikai. Mažiesiems augant, jūrligės simptomai išnyksta arba labai susilpnėja.

Jei ketinate vykti automobiliu į ilgesnę kelionę, reikėtų pasirūpinti, jog vaikas prieš ją pailsėtų ir per daug neprisivalgytų. Kelionės metu pasistenkite nukreipti vaiko dėmesį į pro langą matomus vaizdus ar pažaiskite su juo. Taip pat kartais sustokite ir pasivaikščiokite gryname ore. Jei visa tai nepadeda ir vaikas pradeda vemti, paaiškinkite jam, jog tai laikinas blogumas, kuris praeis išlipus iš automobilio.

Maistas.

Po vaiko vėmimo būtina pamažu atstatyti jo organizmą. Visų pirma reikėtų pasirūpinti, kad vaikas suvartotų kuo daugiau skysčių. Tik jokiu būdu negalima siūlyti pieno, kadangi šis turi riebalų. Patartina duoti džiūvėsėlių, krekerių, taip pat tinka vandenyje virta košė ar makaronai (tik jie turi būti be riebalų). Jei vaikas daugiau nebevemia, galima grįžti prie įprasto maisto.

Komentarai

  • Sveiki.mano mergaite dvieju metuku vemia nakti bet periodiskai.kartais i savaite karta arba du.nezinau priezasties…

Prisijunk prie mūsų nuotykių

Nepraleisk naujausių idėjų, smagių veiklų ir naudingo turinio! Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį nemokamai ir įkvėpimą tiesiai į savo pašto dėžutę.