LAIKOTARPIS PO GIMDYMO

Pagaliau išvydote ir sulaukėte savo mažojo stebuklo – kūdikėlio. Su jo gimimu prasideda naujas gyvenimo etapas, nauji džiaugsmai, rūpesčiai ir išgyvenimai. Bet kas gi vyksta mūsų organizmo viduje? Kokie pokyčiai, pasikeitimai ir pojūčiai? Ką teks patirti po gimdymo..?

Laikotarpis po gimdymo prasideda iš kart užgimus placentai. Jis trunka maždaug 6-8 savaites, nors kiekviena moteris individualiai išgyvena šį laikotarpį. Šiuo metu pakitę gimdyvės organai grįžta į buvusią padėtį.

Gimda per 6-8 savaites sumažėja nuo 1000g iki 100g. Gimdos dugno aukštis mažėja 1-2cm per parą. Išėjus placentai, gimdos dugno aukštis yra 4cm žemiau bambos, o per 2 savaitesgimdos dugno aukštis jau nesiekia gaktinės sąvaržos viršutinio krašto.

Taip pat šiuo metu iš gimdos skiriasi lochijosTai placentos prisitvirtinimo aikštelės, kraujo ir gleivių atkrintančios plėvės audinių išskyros. Per pirmąsias 5 paras lochijos būna kraujingos, kitas 5 paras – rusvos, 11-15 parą – šviesiai gelsvos, 16-20 parą – šviesios, negausios išskyros. Joms sugerti puikiai tinka higieniniai paketai. Praėjus 5-6 savaitėms po gimdymo, išskyrų nebelieka.

Priekinė pilvo siena po gimdymo būna labai minkšta, gali būti išsiskyrę tiesieji pilvo raumenys. Pilvo formą atgauti ir sustiprinti raumenis padės įvairūs pilvo preso pratimai ir, žinoma, kasdieninė mankšta. Tarpvietės raumenys po gimdymo susitraukia maždaug per porą savaičių, makšties įtrūkiai sugyja per 10d. Krūtys, patyrusios pokyčių jau nėštumo metu, pakis dar labiau, prasidės pieno gaminimas ir jo išskyrimas, kuris būtinas naujagimio maitinimui. Kas svarbiausia, žindymas padeda gimdai greičiau susitraukti. Krūtys labai padidėja, 2-3 parą išsiskiria priešpienis, o tikrasis pienas atsiranda 3-4 parą po gimdymo.

Po gimdymo padidėja šlapimo pūslės talpa ir nejautrumas skysčių slėgiui. Todėl jeigu po gimdymo praėjus 4 valandoms nepavyksta pasišlapinti, rekomenduojama šlapimą nuleisti kateteriu. Taip pat gali sutrikti ir žarnyno funkcija. todėl moterys dažnai skundžiasi vidurių užkietėjimu.

Nemalonius pojūčius dažnai sukelia ir skausmingi hemorojiniai mazgai. Judėjimas, ankstyvas kėlimasis iš lovos, gausus skysčių vartojimas ir sveika mityba padės išvengti šių nemalonių pojūčių.

Dėl gimdos traukimosi ir normalios kraujo netekties, jau pirmosiomis dienomis po gimdymo moters kūno svoris sumažėja 5-6kg. Dar 2-3kg nukrinta dėl gausesnio šlapimo išsiskyrimo.

RAŠYTI KOMENTARĄ