aromaterapija2

PAŽINTIS SU AROMATERAPIJA


Kiekviena mama nori būti pati geriausia savo vaikui. Šis noras skatina nuolatos domėtis ne tik mus supančia aplinka, bet ir imunitetu, ligomis bei sveikatos gerinimu. Neretai mamos savo žiniomis gali nustebinti netgi pačius gydytojus. Jos nuolatos ieško informacijos, gilinasi, tobulina žinias bei ieško kuo natūraliausių sveikatos stiprinimo, ligų ir alergijos prevencijos būdų. Taigi kviečiame daugiau sužinoti apie kvapus bei jų poveikį žmogui. Apie tai mums pasakoja natūralios kosmetikos “Pasaka” įkūrėja Miglė Rudaitienė.

Kas yra aromaterapija ir kaip pati ją atradai? 

Žodis aromaterapija yra sudarytas iš dviejų dalių – aromatas ir terapija. Kitaip sakant tai yra gydymas kvapais, o dažniausiai eteriniais aliejais. Aš šią sąvoką šiek tiek praplėsčiau, ir sakyčiau, kad tai ne tik gydymas, bet apskritai eterinių aliejų ar kitų natūralių kvapų naudojimas buityje. 

Aromaterapiją aš atradau visiškai netikėtai prieš gerus 6 metus, o gal tiksliau ji atrado mane. Tuo metu norėjau išmokti daryti masažą, užsirašiau į aromaterapinio masažo kursus. Juose mokėmės ne tik masažo judesių, bet ir gilinomės į eterinių aliejų savybes ir poveikį žmogui, jo kūnui ir psichologijai.

Iš pradžių į kvapų terapiją ir jų poveikį žiūrėjau kiek skeptiškai, nepatikliai, tikrinau ir bandžiau. Bet žingsnelis po žingsnelio ji, kaip koks mylimasis, užkariavo mano širdį, protą ir sielą. Išmokau pasigaminti natūralius kremus, kurie idealiai tiko mano odai. Nejučia vis labiau gilinausi į šį naujai atrastą kvapų pasaulį ir aromaterapijos panaudojimo galimybes. Namuose atsirasdavo vis daugiau eterinių aliejų. Dabar jau nė nežinau, kiek buteliukų jų turiu. Tikrai daugiau nei 50!

Be aromaterapijos nebeįsivaizduoju savo gyvenimo. Kartais, išsidėliojusi visus eterinių aliejų buteliukus ir vieną po kito juos uostydama pasijaučiu kaip kokia alchemikė ar ragana. Uostau, derinu kvapus vieną prie kito, kuriu naujas receptūras, bandau įsivaizduoti, kas vienam ar kitam žmogui tiktų, patiktų ir duotų reikiamos naudos. Gamindama kremus, kol juos dar maišau, su mentele užrašau žodžius “meilė ir dėkingumas” – taip užburiu, kad kiekvieną mano kremo savininką lydėtų gera šių žodžių aura.

Aromaterapija pakeitė ir mano keliones. Be proto mėgstu keliauti, o atradus aromaterapiją kelionės įgavo naują atspalvį – kiekviena jų žavi ne tik vaizdais ar sutikrais žmonėmis, bet ir uodžiamais kvapais. Bulgarija nuo šiol man kvepia rožėmis – mat dalyvavau ten kasmet vykstančiame rožių festivalyje, Kroatijoje uosčiau levandas, eidama Jokūbo keliu Ispanijos šiaurėje kvėpiau giliai į plaučius eukaliptus, o Balyje svaigau nuo užburiančio žydinčių medžių – Jostrų kvapo.

aromaterapija1Ar aromaterapija gali būti naudinga vaikams? Kuo? Nuo kokio amžiaus mažyliams galima naudoti eterinius aliejus?

Aromaterapija naudinga visiems: nuo pačio mažiausio iki pačio seniausio. O svarbiausia, kad ją galima naudoti kaip prevencinę priemonę – siekiant išlikti sveikais ir laimingais.
Kalbant apie pačius mažiausius, turiu omenyje dar net negimusius kūdikius, kurie dar būdami mamos pilvelyje jau susipažįsta su kvapų pasauliu per mamos įkvepiamą orą. Tačiau besilaukiančios mamytės turi atkreipti dėmesį, kad ne visi eterinių aliejų kvapai šiuo ypatingu laikotarpiu joms tinka. Kai kurių netgi griežtai negalima uostyti. Iki trečio nėštumo mėnesio apskritai siūlyčiau nenaudoti jokių eterinių aliejų, nes net toks nekaltas ir mažiausiems kūdikiams tinkantis levandų kvapas, pirmus tris mėnesius nėščiosioms nerekomenduotinas. Na o vėliau, levandos gali tapti geriausiu draugu, lydinčiu mamas net į gimdymo namus.
Kūdikiams iki 6 mėnesių ar net 1-erių metų galima apsieiti vien tik su levandų eteriniu aliejumi, kitų geriau net nenaudoti arba labai gerai išsiaiškinti apie jų poveikį, nes kai kurie eteriniai aliejai netinka vaikams iki 6 ar net 10 metų. Pavyzdžiui daugelio pamėgtas eukaliptų eterinis aliejus turi labai daug porūšių ir tikrai ne visi jie tinka vaikams. Tad mamoms patarčiau užsiimti aromaterapija atsargiai ir visada pasikonsultuoti su tai išmanančiais specialistais.
Aromaterapijoje visada galioja taisyklė – mažiau yra daugiau. Tai yra, geriau lašinti mažiau aliejaus, nei per daug.

Kokia tavo nuomonė, ar aromaterapija gali pakeisti mediciną? Ar tai labiau pagalbinė priemonė?

Aromaterapija, kaip ir fitoterapija ar homeopatija, niekada nepakeis medicinos, nes yra atvejų, kada ligą reikia gydyti vaistais ar operacijomis ir pan. Bet yra daugybė atvejų, kada medicininės priemonės nėra reikalingos ir nebūtina viską gydyti stebuklingomis vaistų piliulėmis, kurios dažnai panaikina ligos simptomus, bet ne pačią ligą. Daugelio ligų galima išvengti profilaktiniais būdais. Vienas jų – aromaterapija.

Man aromaterapija yra labiau prevencinė priemonė, gydanti ne ligos simptomus, o leidžianti išlikti sveikai.

Garindami eterinius aliejus, galime išvalyti patalpų orą ir taip žiemą ir pavasarį apsisaugoti nuo daugelio virusinių ligų. Jei kankina nemiga, tam tikrų eterinių aliejų kvapai padeda mums ją įveikti. Yra kvapų, kurie kelia nuotaiką ir padeda įveikti depresiją.

Kokia turėtų būti “aromaterapijos vaistinėle” kiekvieno namuose? 

Man levandų eterinis aliejus yra numeris vienas mano vaistinėlėje! Be jo neišvykstu į jokią kelionę, visada jo turiu namuose.

Pagrindinė šio aliejaus savybė – raminantis poveikis. Jis turi priešbakterinį, priešgrybelinį ir priešvirusinį poveikį. Levandų eterinį aliejų gryną, neskiestą galima tepti ant odos.

Jei pajaučiu, kad ant lūpos tuoj pradės kilti pūslelinė, patepu tą vietą eteriniu aliejumi ir puslelė neiškyla. Patepus sužeistą vietą, eterinis aliejus ją dezinfekuoja, žaizda greičiau užgyja ir nelieka rando. Taip pat tinka aknei – t.y. spuogeliams gydyti. Jau net ir mano vyras įprato su eteriniu aliejumi patepti iškylančius spuogelius. Neramus kūdikis, sunku jam užmigti? Padės vienas laželis aliejaus, užlašintas ant jo pataliukų kojūgalyje. Yra ir dar daugiau panaudojimo atvejų, visų neįmanoma išvardyti.

Kitas, labai naudingas ir daugeliui gerai pažįstamas eterinis aliejus – arbatmedis. Jis turi stipriausią poveikį prieš virusus, bakterijas ir grybelius. Arbatmedžių, kaip ir levandų eteriniu aliejumi galima gydyti spuogelius – juos tepti neskiestu eteriniu aliejumi. Taip pat tinka tepti nudegimus, nubrozdinimus ar herpį (puslelinę).

Trečiasis eterinis aliejus, be kurio neapsieinu žiemą – eukaliptų. Tik reikėtų atsiminti, kad ne visi eukaliptai tinka vaikams! Švelniausias jų – eucalyptus citriodora, jis tinka vaikams nuo 2 metų. Šis aliejus stipriai valo gleives, todėl labai tinka šaltuoju metų laiku užpuolus slogai. Jis taip pat stiprina imunitetą. Kadangi šis aliejus kelia kraujo spaudimą, jį tinka naudoti rytais duše, kad greičiau išsibudintume ir turėtume daugiau energijos. Jo gryno naudoti negalima, nes labai dirgina odą – reikia skiesti su baziniais aliejais (pvz. simondsijų, migdolų, kokosų ar kitais).

Ir, mano manymu, būtina turėti ką nors iš citrusinių kvapų. Nes visi citrusinių kvapų aliejai kelia nuotaiką, suteikia energijos, neleidžia susirgti depresija. O tai ypač svarbu mūsų depresuotai tautai. Lietuvoje mažai saulės, o citrinų, apelsinų, grepfruitų, bergamočių ir kitų citrusų eteriniai aliejai yra sukaupę daug saulės energijos, kurios mums taip reikia.

aromaterapijaKaip reikėtų teisingai naudoti eterinius aliejus? 

Yra daug eterinių aliejų panaudojimo būdų. Pirmiausia noriu įspėti, kad grynus eterinius aliejus galima naudoti tik levandų ir arbatmedžių, kitus būtina skiesti.

Populiariausias naudojimas – juos garinant specialiose aromaterapinėse lempose. Taip išvalomas patalpų oras. Neturint tokios lempos, galima užlašinti kelis lašus aliejaus ant šlapio rankšluosčio ar nosinaitės ir jį padžiauti ant radiatoriaus šildymo sezono metu.

Galima pasigaminti ir purškiamus namų gaiviklius, taip pat purškalus, atbaidančius įvairius vabzdžius.

Lašinant eterinius aliejus į vonią, reikėtų juos pirmiau užlašinti ant druskos ar įlašinti į pieną, nes eteriniai aliejai vandenyje netirpsta. Įlašinus mėgstamo eterinio aliejaus į migdolų, sezamų sėklų ar kokosų aliejų gausis puikus masažo aliejus.

Aš eterinį aliejų naudoju ir plaudama grindis, ir kvėpindama skalbinius (eterinio aliejaus įlašinu į actą ir įpilu į minkštiklio skyrelį skalbimo mašinoje) ir baidau kandis iš drabužių spintų ir virtuvinių spintelių (kandys bijo levandų kvapo). Taip pat galima pasigaminti kvepalus į automobilį, įlašinti eterinio aliejaus į šampūną ar kondicionierių prieš plaunant galvą, naudoti gaminant natūralius kūno šveitiklius ir veido kaukes ir dar daugyvė kitų būdų.

Ar visi eteriniai aliejai yra kokybiški? Jeigu ne, tai kaip išsirinkti gerą? 

Geriausia rinktis ekologiškus eterinius aliejus, pirkti specializuotose parduotuvėse.

Ant buteliuko turi būti nurodytas lotyniškas eterinio aliejaus pavadinimas, nes kad ir to paties eukalipto eterinio aliejaus gali būti daugybė porūšių, kuriuos apibūdinti galima tik tiksliu lotynišku pavadinimu.

Dažniausiai eteriniai aliejai būna supilstyti į 5 ml arba 10 ml buteliukus. Jei buteliukas didesnis, aliejus gali būti atskiestas su kokiu nors baziniu aliejumi arba nekokybiškas.

Prekybos centruose tikrai nebus kokybiškų eterinių aliejų, tai per daug nišinis dalykas, kad būtų pardavinėjamas masiškai.

Geriau rinktis brangesnius, bet tikrai kokybiškus eterinius aliejus, nei pigius. Eteriniai aliejai pigiai kainuoti negali, nes išgavimo būdas reikalauja daug darbo. Pavyzdžiui išgauti 1 litrą rožių eterinio aliejaus, reikia surinkti 5 tonas rožių žiedų, jos skinamos tik anksti ryte, vėliau žiedai distiliuojami garais ir tai yra gan ilgas procesas. Tad pigumas dažniausiai reikš, kad aliejus nėra kokybiškas.

Pabaigai, gal gali pasidalinti kokiu nors nesudėtingu receptu?

Mano pamėgtas grindų ploviklis – į šaukštą acto ar degtinės įlašinti 5 lašus japoninių laurenių eterinio aliejaus, viską supilti į vandens vonelę, kurioje mirkoma plovimo šluota. Bus ne tik švarios grindys, bet ir visi namai kvepės gaiva.

Taip pat paprasta pasigaminti labai efektyvų ir puikiai ryte pažadinantį ir suteikiantį žvalumo kūno šveitiklį. Reikės: 5 šaukštelių plikytos kavos arba tiek, kiek liko iš rytinio puodelio, 2 šaukštelių rudojo cukraus, 1 šaukštelio nerafinuoto alyvuogių aliejaus, 3 lašelių eterinio aliejaus. Viską sumaišius švelniais judesiais masažuojant tepti ant odos, ir šiek tiek palaukus arba iš karto nuplauti vandeniu. Iškart pajusite, kokia aksominė taps oda!

Autorė Dovilė Palubinskienė

RAŠYTI KOMENTARĄ