Un-hogar-seguro-a-prueba-de-niños-624x351

PAVOJAI IR BUITINĖS TRAUMOS NAMUOSE

Vis dažniau ir dažniau į viešumą pradeda kilti nauja tema apie tykančius pavojus namuose vaikams. Kalba ne tik mamytės, bet ir visuomenės sveikatos specialistai, medikai ir socialiniai darbuotojai. Kartais net nesusimąstome, jog namuose, kur atrodo turėtų būti saugu ir gera, gali nutikti mūsų mažyliams kažkas negero. Per metus iš 1000 vaikų daugiau nei 100 susižaloja. Vaikų iki 14 metų mirtį dažniausiai lemia išorinės priežastys, tarp jų ir buitinės traumos.

Dėl ko vaikai dažnai susižeidžia?

Pirmiausia, reikėtų prisiminti, jog mūsų vaikai nėra “suaugusieji”. Jų fiziologija ir anatomija skiriasi nuo saugusio žmogaus, ji yra specifinė, todėl neretai tampa lemiamu veiksniu. Daugelis organizmo sistemų vaiko augimo periodu tik pradeda formuotis. Taigi visi žemiau išvardinti  veiksniai lemia kai kurių sužalojimų dažnį ir specifiką vaikystėje:

  • image01Kūdikių momenėlis yra nesukaulėjęs, todėl jiems itin pavojingos įvairios galvos traumos.
  • Vaikų regėjimo kampas yra siauresnis negu suaugusiųjų, jiems sunkiau aiškiai matyti tolimus objektus, jie linkę labiau kreipti dėmesį į detales. Taip pat  daug sunkiau įvertinti atstumą ir garso šaltinį. Vaikai linkę užmiršti, ko mokėsi, jeigu nutinka kas įdomaus, jie veikia spontaniškai, jeigu juos kas nors sudomino, tuoj pat meta viską į šalį ir puola prie juos sudominusio objekto. Daugiau koncentruoja dėmesį į vieną dalyką ir nekreipia į visus kitus.
  • Vaikų raumenų sistema skiriasi nuo suaugusiųjų. Ikimokyklinio amžiaus vaikų raumenyse vyrauja aerobinis energijos gamybos būdas, o tai reiškia mažą raumenų nuovargį ir susitraukimo galingumą, greitą atsigavimą po darbo. Dėl šių priežasčių vaikai blogiau mato aplinką, įvertina pavojus, taip pat yra judresni, mažiau pavargsta ir greičiau pailsi po nuovargio.

Taigi, mūsų mažieji gali žaisdami nuvirsti nuo laiptų, užkliūti už įvairių daiktų namuose, krisdami atsitrenkti į baldų kampus ar kietą pagrindą, užspringti smulkiais daiktais ar prisiverti pirštus. Iš tiesų, mažieji gali susižaloti pačiomis įvairiausiomis aplinkybėmis, net jeigu suaugusieji ir neįžvelgia pavojaus. Taip pat neretai vaikai ant savęs užsiverčia sunkius daiktus, karštą maistą ar gėrimą. Taip pat dažni ir apsinuodijimai – turbūt visi tėvai yra pastebėję, kad jų mažylis visus daiktus deda į burnytę, nes jie pasaulį bando suprasti viską ragaudami. Dėl šios priežasties reikėtų nepalikti nuodingų medžiagų vaikams pasiekiamoje vietoje.

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ