MENINGOKOKINĖ INFEKCIJA. KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI?

Nerimą vėl sėja meningokokinė infekciją. Ši liga tikrai pavojinga ir jau šiais metais pasiglemžė ne vieną vaikelio gyvybę. Ką vertėtų žinoti, kaip laiku atpažinti ir saugotis nuo šios pavojingos ligos, klausiame šeimos gydytojos Rugilės Matelytės.

Kas yra meningokokinė infekcija ir kaip ji plinta?

Meningokokinė infekcija – tai dažniausiai šaltuoju metų laiku puolanti ūmi, gyvybei pavojinga bakterinė infekcija, kurios sukėlėjas -Neisseria meningitidis bakterija. Dėl įvairių priežasčių suserga ne visi užsikrėtę žmonės – tada jie tampa pavojingais ligos nešiotojais. Net apie 70proc. užsikrėtusiųjų “bacilą” pasigauna nuo “sveiko” žmogaus! Tačiau daug pavojingiau yra “pasigauti bacilą” nuo sergančiojo meningokokiniu faringitu ar nazofaringitu, kadangi sergantysis galvoja, jog jį užpuolęs paprasčiausias gerklės uždegimas ir tiesiog kosėdamas skleidžia “bacilas” aplinkui. Blogiausi infekcijos variantai – meningokokinis meningitas, meningoencefalitas ar net meningokokemija (bakterijų išsisėjimas kraujyje).

Kas dažniausiai serga ir kaip pati liga pasireiškia?

Meningitis4-416747Meningokokine infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai vaikai iki 5 metų amžiaus. Simptomai pasireiškia nuo užsikrėtimo praėjus 3-4 dienoms. Jei sergama nazofaringine forma (vadinsiu tai “meningokokiniu peršalimu”), matome tipinį peršalimo vaizdą – vaikui skauda gerklę, sloguoja, pakosti, gali būti karščiavimas. Be specifinių tyrimų neįmanoma to nustatyti. “Meningokokinis peršalimas” gali baigtis pasveikimu arba komplikuotis į meningitą, meningoencefalitą ar meningokokemiją. Tada matome abejonių nekeliantį vaizdą – aukšta temperatūra, stiprūs galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, apatiškumas, vangumas ir t.t. Visi, greičiausi, žino apie meningokokinį bėrimą, tačiau priminsiu, kad yra labai svarbu sukarščiavus vaikui apžiūrėti jo užpakaliuką ir šlaunis, nes būtent šiose vietose jau pirmomis susirgimo (t.y. meningokoko patekimo į kraują) valandomis atsiranda tamsūs vyšninės spalvos bėrimai. Jie akivaizdžiai skiriasi nuo vabzdžių įkandimų, pūlinukų, alerginių bėrimų. Jį nuo kitų bėrimų padeda atskirti „stiklinės“ testas: prispaudus prie įtariamo bėrimo skaidrią stiklinę, oda aplink bėrimą pabąla, tačiau pats bėrimo elementas neišnyksta. Ypač pavojinga, jeigu bėrimas greitai plinta. todėl aptikus kažką panašaus, reikia nedelsiant kreiptis pirmos pagalbos. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į nelankstų kaklą (vaikas negali prilenkti smakro prie krūtinės).

Kaip gydoma ir ar pasveikstama?

“Meningokokinis peršalimas” gydomas namuose, kaip ir visi kiti peršalimai. Visos kitos meningokokinės infekcijos formos gydomos ligoninėje. Kuo ankščiau bus nustatyta diagnozė, tuo didesnė tikimybė pasveikti.

Prevencija. Ką daryti norint sumažinti riziką užsikrėsti?

Visų pirma, siūlyčiau vaikus skiepyti, tačiau tai tikrai negali sau leisti kiekviena šeima, skiepas nėra pigus, o ir reikalinga dozė nėra viena. O paprastesnis būdas užsiimti daug pigesniais, tačiau neretam tėveliui ar mamytei sunkesniais dalykais – stiprinti vaikučio imuninę sistemą:

Puslapiai: 1 2

3 Komentarai

 • Laura

  As esu pries skiepus, tai yra nesamone! Skiepas naujas, o pasekmiu ir rezultatu niekas nezino.

  25 kovo, 2016 at 14:10
 • Agne

  Aha, o tai kaip ponia, Laura siulote apsaugoti maziukus???

  25 kovo, 2016 at 14:10
 • Vaida

  Kiekvienas mes turime savo nuomone, as asmeniskai irgi gal neskiepinciau, ne del to, kad neturiu pinigu, bet tikrai labai mazai informacijos apie skiepa… o medikai juk visi UZ, jie kitaip ir negali pasisakyti…

  25 kovo, 2016 at 14:12

RAŠYTI KOMENTARĄ