AR GERAI PAŽĮSTATE SAVO VAIKĄ?
Temperamentas – tai įgimtos nervų sistemos savybės, tai yra tai, ko mes negalime pakeisti, net jei vaiko temperamentas dėl kažkokios priežasties mums nepatinka. Taigi, ką mes galime padaryti?
1. Nustoti lyginti vaiką su savimi, su bendraamžiais, su bet kuo.
2. Pažinti savo vaiko ypatumus, kad geriau jį suprastume.
3. Priimti jį tokį, koks jis yra. Nebandyti pakeisti tai, ko pakeisti neįmanoma.
4. Padėti vaikui išmokti gyventi su jo temperamentu. Adaptuotis sociume, vystyti stipriąsias puses ir padėti susitvarkyti su silpnosiomis pusėmis.
Taigi, o dabar apie temperamentą ir jo įtaką vaiko miegui.
Miegas ir jo sutrikimų pašalinimo procesas labai stipriai priklauso nuo vaiko temperamento. Yra trys „sunkūs” temperamento tipai. Tokių vaikų tėvai dažniausiai tampa miego konsultantų klientais. Jei jūs apie tai skaitote, gali būti, kad ir jūsų vaikas priklauso vienam iš šių tipų.
Jautrūs vaikai
Jautrūs vaikai (jų yra apie 15%) ne tik blogai miega, bet ir gan sunkiai priima naujoves, tame tarpe ir susijusias su miegu. Jautriems vaikams būdingas didelis nerimas, žemas adaptyvumas, ir jie žymiai aštriau išgyvena baimę ir kitus jausmus.
Taigi, jautrūs vaikai jautriau reaguoja į visus išorinius dirgiklius: jie nemėgsta ryškios šviesos, bijo triukšmingų garsų, sunkiai adaptuojasi naujose sąlygose, ilgai pratinasi prie naujų žmonių. Labai atsargūs ir tvarkingi, niekada neina ten, kur gali būti pavojinga arba iki ko jie dar neužaugo. Jei drabužiai nepatogūs arba trina, verks, kol jų nenuims.
Nemėgsta jokių naujovių: drabužių, maisto, žmonių, aplinkybių, įprastos dienotvarkės pakeitimų. Tačiau tokie vaikai greičiau, nei jų bendraamžiai, vystosi intelektualiai ir emociškai. Jie anksčiau pradeda kalbėti, skaityti, skaičiuoti. Anksčiau pradeda suprasti kitų žmonių jausmus ir išreiškia polinkį į empatiją.
Jautriems vaikams labai svarbus tėvų palaikymas ir priėmimas. Gaudami tai, jie jaučia didesnį pasitikėjimą savimi ir palaipsniui išlipa iš savo kiauto.
Reaktyvūs vaikai
Reaktyvus tipas – tai vaikas – ugnis! Tokių vaikų taip pat apie 15%. Šis tipas yra jautraus vaiko tipo priešingybė pagal išorines išraiškas, bet identiškas pagal nervų sistemos dirglumą. Nuo pat gimimo jis garsiai išreiškia savo poreikius ir reikalauja nedelsiant juos patenkinti. Šie triukšmingi vaikai negali nė minutės pasėdėti vietoje ir visada siekia atsidurti dėmesio centre. Jei niekas nežiūri į juos ilgiau, nei penkias sekundes – tai tampa jiems asmeninė tragedija.
Mėgsta triukšmą, šviesą, viską, kas traška, braška ir dunda! Neturi savisaugos jausmo: reaktyvūs vaikai pirmieji atsidurs ten, kur aukštai ir pavojinga. Nieko nebijo, nieko neklauso. Labai garsiai ir aktyviai reaguoja į draudimus. Dažnai yra agresyvūs su kitais vaikais, atima žaisliukus, stumdosi ir t.t.
Paguldyti miegoti tokį vaiką labai sunku, nes jis greitai įsiaudrina ir dėl to negali užmigti. Be to, juos labai sunku nukreipti iš aktyvių žaidimų į ramius užsiėmimus. O miegas jam – tuščias laiko gaišinimas, juk aplink tiek daug įdomybių!
Tokie vaikai dažnai tampa „vadais” vaikų kompanijose, o ateityje – lyderiais. Reaktyviems vaikams ypač svarbus dienos režimas, adekvatus aktyvios veiklos krūvis ir išankstinis pasiruošimas miegui.
Irzlūs vaikai
Jūs nepatikėsite, bet tokių vaikų yra taip pat apie 15%! Kai pirmą kartą pamačiau šiuos duomenis, aš supratau, iš kur atsirado „45-50% blogai miegančių vaikų” skaičius. Dažniausiai vaikai su jautriu, reaktyviu ir irzliu temperamentu turi vienokius ar kitokius sunkumus su miegu!
Irzlūs vaikai – tai maži priekabūs senukai. Jiems amžinai viskas nepatinka, jie retai šypsosi, blogai miega ir nenoriai valgo. Irzlūs vaikai nemėgsta laukti, labai įnoringi, mėgsta žaisti vieni. „Mažieji senukai” užauga nepriklausomais ir mokančiais apginti savo nuomonę suaugusiais.
Irzlių vaikų tėvams reikės labai-labai-labai daug kantrybės ir dėmesingumo. Kad irzlus vaikas „nepratrūktų”, reikia sekti jo virimo temperatūrą ir stengtis iš anksto užbėgti už akių ugnikalnio išsiveržimui.
Vaikams su „sunkiais” temperamentais ypatingai svarbūs gyvenimo nuoseklumas ir nuspėjami įvykiai. Geras miegas jiems – psichologinės ir fizinės gerovės garantas, o jų miego sutrikimus pašalinti žymiai sunkiau, nei kitų dviejų tipų vaikams.
Ir, pagaliau, du „lengvo” tipo temperamentai: vaikas-angelas ir vaikas „iš vadovėlio”. Tokie vaikai neturi sunkumų su miegu, jei tėvai seka jų siunčiamus signalus.
Vaikas – angelas
Vaikas – angelas – tai vaikas – šypsena. Jis greitai adaptuojasi naujoje aplinkoje, lengvai pradeda bendravimą su nepažįstamais žmonėmis, bendrauja paprastai, geraširdiškas, ramus. Su tokiu vaiku nesudėtinga važiuoti atostogauti nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių, jis gali miegoti bet kur. Žaidė-žaidė ir užmigo. Nuotraukose, kur vaikai miega ant grindų, ant laiptų, maitinimo kėdutėje, yra būtent tokie vaikai. Galbūt, būtent tokios nuotraukos klaidina daugelį tėvų, kurie tikisi, kad jų vaikas turi miegoti bet kur ir bet kada.
Vaikas-angelas lengvai priima pakeitimus dienotvarkėje, su malonumu ragauja naują maistą, daug savarankiškai žaidžia. Jo siunčiami signalai labai aiškūs, todėl tėvai visada žino, ko nori jų vaikas arba kokia pagalba jam reikalinga.
Vaikas iš vadovėlio
Pagal tokius vaikus galima tikrinti lenteles. Jų gyvenime viskas vyksta pagal tvarkaraštį: ūgis, svoris, miegas, dantys, amžiaus krizės. Jei šiuos vaikus iš anksto paruošiame pokyčiams, jie lengvai juos priima. Ramūs ir stabilūs. Jei kažkas kelia jiems nerimą, tėvams paprastai lengva suprasti, būtent kas.
Gali ilgai, susitelkę žaisti savarankiškai. Gerai miega ir valgo. Su tokiais vaikais nekyla problemų, jei viskas daroma laiku ir pagal įprastą dienotvarkę.
Visi vaikai skirtingi, ir tai yra gerai. Jei mes visi būtume absoliučiai vienodi, bijau įsivaizduoti, kaip nuobodu tuomet būtų gyventi. Todėl tiesiog mylėkite ir priimkite savo vaiką tokį, koks jis yra. Jūsų užduotis ne keisti jį, ne derinti prie išorinių rėmų, o užtikrinti jam patikimą užnugarį, pasitikėjimo ir ramybės jausmą. Ir, žinoma, padėti adaptuotis išoriniame pasaulyje, atsižvelgiant į individualias vaiko savybes.
Autorė Birutė Grebnevienė
Ištrauka iš knygos Pozityvus vaiko ugdymas: sveikas miegas ir teisinga priežiūra Autorius: Olga Aleksandrova (Позитивное воспитание ребенка: здоровый сон и правильный уход Автор:Ольга Александрова)