MOTINYSTĖS IŠMOKOS
Susigaudyti painiuose, klaidžiuose įstatymuose kartais būna sunku net ir teisinį ar finansinį išsilavinimą turintiems žmonėms, o ką jau kalbėti apie šeimą, kuri ką tik sužinojo, jog laukiasi pirmagimio! Todėl apie viską išsamiai, bet paprastai ir suprantamai.
Pradėjau lauktis vaikelio, kada galėsiu išeiti motinystės atostogų?
Motinystės (anksčiau vadintos nėštumo ir gimdymo) atostogų pradžios datą nustato nėščiąją prižiūrintis gydytojas, bet paprastai atostogos skiriamos sulaukus 30 – tos nėštumo ir trunka 126 dienas. Taigi planinio vizito pas gydytoją metu, jus prižiūrintis medikas išduos elektroninį nėštumo ir gimdymo pažymėjimą. Apie tai turėtumėte informuoti savo darbdavį, kad jis paruoštų visus reikalingus dokumentus Sodrai. Norint gauti motinystės atostogų pašalpą, jūs ne vėliau nei praėjus 12 mėnesių nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos privalote elektroniniu būdu arba atvykus į Sodros skyrių pateikti prašymą. Gavus visus reikalingus dokumentus, Sodra ne vėliau nei per 10 darbo dienų informuos jus apie sprendimą skirti ar ne minėtą pašalpą.
Išmokų dydžiai
Motinystės (nėštumo ir gimdymo atostogų) ir tėvystės (kol vaikui sueis 1 mėnuo) atostogų pašalpa siekia 100 proc. jūsų kompensuojamo darbo užmokesčio dydžio, bet ji negali būti mažesnė nei nustatyta minimali riba (nuo 2016 m. sausio 1 d. – 148,33 eur. per mėnesį) bei negali viršyti Sodros „lubų” (nuo 2016 m. sausio 1 d. – 1424 eur. per mėnesį). Vaiko priežiūros atostogų trukmę, o kartu ir išmokų dydį galima pasirinkti:
- vaikutį prižiūrėti, kol jam sueis 1-eri metai ir gauti 100 proc. prieš tai turėto darbo užmokesčio (nemažiau nei minimali riba nuo 2016 m. sausio 1 d. 148,33 eur bei neviršijant maksimalios ribos nuo 2016 m. sausio 1 d. 1424 eur);
- vaikutį prižiūrėti, kol jam sueis 2-eji ir pirmaisiais metais gauti 70 proc., antraisiais – 40 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio sumos (pavyzdžiui, jūsų ankstesnis darbo užmokestis siekė 1000 eur/mėn, todėl pirmaisiais metais gausite 1000 x 70%=700eur, antraisiais – 1000 x 40%=400 eur).
Šį pasirinkimą tėvai turi padaryti labai atidžiai, nes vėliau nebebus galima pakeisti pašalpos mokėjimo trukmės (atostogų trukmę bei pašalpų gavėją, t.y. mamą arba tėtį, bus galima keisti). Verta pastebėti, kad jeigu pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais gausite su darbo santykiais susijusių pajamų, jūsų gaunama pašalpa bus mažinama gauta suma. Tačiau antraisiais metais nepriklausomai nuo to dirbsite, ar nedirbsite, pašalpą iš Sodros vis tiek gausite.
Kalbant apie išmokų dydžius, verta paminėti, jog bendra išmokų suma niekada negali būti didesnė nei jūsų anksčiau turėtas darbo užmokestis. Taip pat gimus daugiau nei vienam vaikui vaiko priežiūros atostogų gali eiti ir pašalpą už kiekvieną vaiką atskirai gali gauti abu tėvai. Pateiksime kelis pavyzdžius:
- tarkime, kad pagimdėte vaikelį tuo metu, kai vis dar buvote vaiko priežiūros atostogose. Esate pasirinkusi pašalpą gauti du metus ir šiuo metu vaikeliui yra daugiau nei 1 metukai. Antragimį taip pat pasirinkote likti prižiūrėti namuose ir išmokas gauti dvejus metus. Todėl teoriškai turėtumėte gauti 110% anksčiau turėto darbo užmokesčio (70% už antragimį ir 40% už pirmagimį), bet faktiškai pašalpa apribojama iki 100%.
- kaip žinia, gimus daugiau nei vienam vaikui, pašalpa taip pat yra atitinkamai didinama, vėlgi nepažeidžiant 100% taisyklės. Taigi gimus dvynukams ir motinystės atostogų išėjus tik mamai bei pasirinkus pašalpą gauti du metus, pirmaisiais metais mama gaus 100% (o ne 140%) anksčiau turėto darbo užmokesčio, o antraisiais – 80% (40%+40%).
Kas gali gauti motinystės, tėvystės atostogų pašalpą? Kaip ji apskaičiuojama?
Tam, kad galėtumėte gauti motinystės ar tėvystės atostogų pašalpą, turite turėti privalomąjį stažą. Tai reiškia, kad per pastaruosius du metus bent 12 mėnesių turite būti drausti privalomuoju sveikatos draudimu. Šiuo draudimu yra draudžiami visi dirbantys pagal darbo sutartį, esantys valstybės tarnyboje, dirbantys pagal autorines, sporto ar atlikėjo veiklos sutartis, vykdantys individualią veiklą, turintys individualios veiklos pažymą, taip pat ūkininkai. Taip pat Sodra numato ir kelias išimtys, kodėl galite nebūti sukaupę privalomojo stažo, pavyzdžiui, iki šiol auginate prieš tai gimusį vaiką iki 3 metų, jums yra ne daugiau nei 26 metai amžiaus ir iki šiol studijavote bendrojo, profesinio ugdymo ar aukštosios mokyklos dieninėse ar nuolatinėse studijose ir kt. Taigi jeigu per pastaruosius dvejus metus įgijote privalomąjį stažą, jums priklausanti pašalpa bus paskaičiuojama pagal paskutinių 12 mėnesių iki jums išeinant motinystės ar tėvystės atostogų (bei atmetus vieną mėnesį) jūsų gautas draudžiamąsias pajamas (t.y. pajamas, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos). Kad būtų aiškiau, pateiksime pavyzdį:
- Renata motinystės atostogų turėtų išeiti nuo 2016 m. sausio mėnesio, todėl jai priklausanti pašalpa bus skaičiuojama pagal Renatos 2014 m. gruodžio – 2015 m. lapkričio mėnesių darbo užmokestį;
Norėdami gauti motinystės pašalpą, privalote likus ne mažiau nei 14 dienų iki nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos atvykti pas darbdavį ir parašyti motinystės atostogų prašymą. Maksimaliai galite prašyti atostogas suteikti trims metams. Per šį laikotarpį darbdavys įsipareigoja išlaikyti jums darbo vietą. Po to, kai darbdavys suteikia jums motinystės atostogas, turite kreiptis į Sodros skyrių su prašymu skirti motinystės pašalpą (tai galite padaryti internetu, paštu arba atvykę į Sodros skyrių).
Verta atkreipti dėmesį ir į tai, jog jeigu motinystės atostogose yra mama, antraisiais vaiko auginimo metais pinigus galima gauti iš tėčio atlyginimo. Tad šiuo laikotarpiu gali dirbti tiek mama, tiek tėtis. O jei mama nori antrais metais nedirbti ir toliau prižiūrėti savo vaiką – taip pat galima! Ne paslaptis, kad Lietuvoje dažnai vyrų atlyginimai aukštesni nei moterų, todėl 40 % pagal tėčio atlyginimą bus ženkliai didesnė suma nei pagal mamos atlyginimą. Taigi, jei norėtumėt pakeisti pašalpos mokėjimo būdą, skaičiuoti pašalpą ne pagal mamos, o pagal tėčio atlyginimą, Jums tereikia nuvykti į sodrą ir perrašyti pašalpos gavėją (t.y. tėtį), jog antrus metus mokėtų pašalpą jam. Tai atliekama prieš antrą vaiko gimtadienį.
Tėvystės atostogos yra suteikiamos iki kol vaikui sukaks vienas mėnuo. Norint gauti tėvystės pašalpą, pirmiausiai turėtumėte parašyti darbdaviui prašymą suteikti tėvystės atostogas, o tuomet parašyti prašymą tėvystės pašalpai gauti Sodrai.
Kada gausiu pašalpą?
Nėštumo ir gimdymo atostogų pašalpa yra sumokama už visą laikotarpį iš karto. Viena vertus tai finansinė pagalba pasiruošti naujo šeimos nario atėjimui su kuriuo teks patirti ir didesnių išlaidų (tokių kaip vežimėlis, lovytė ir pan.), bet kita vertus, susiplanuokite ir paskirstykite išlaidas teisingai, kad periodo pabaigoje neliktumėte visai be pinigų. Tėvystės pašalpa mokama per 5 darbo dienas nuo sprendimo suteikti tėvystės atostogas priėmimo (vadinasi ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo dokumentų pašalpai gauti pateikimo). Vaiko priežiūros atostogų pašalpa mokama už praėjusį mėnesį ne anksčiau nei 20 einamojo mėnesio dieną. Taigi nors greičiausiai iki šiol buvote pripratę darbo užmokestį gauti kiekvieną mėnesį iki 10 dienos, dabar reikės perskirstyti savo santaupas ir planus, kadangi pašalpa bus mokama ženkliai vėliau.
Sveiki,
Jei vyras pateiktu prasyma, kad butu is jo atlyginimo skaiciuojami 40% uz antrus metus, tai siuo atveju vyras gaus pinnigus? I jo saskaita bus pervedami?