Taip jau nutinka, kad nevisi nėštumai klostosi gerai, tad kiekviena planuojanti pastoti ar besilaukianti moteris privalo žinoti, jog yra tam tikros nėštumų rizikos. Šiandien panagrinėsime pačią pavojingiausią – didelės rizikos nėštumą.
Didelės rizikos nėštumą lemia rizikos veiksniai, nuo kurių priklauso nėščiosios, gimdyvės, vaisiaus ar naujagimio pažeidimo rizika, taip pat didesnė operacinių ir kitų intervencijų tikimybė per nėštumą, gimdymą ar laikotarpiu po gimdymo. Didelės rizikos nėštumą prižiūri specialistas – gydytojas akušeris ginekologas.
Pagrindiniai nėščiųjų diabeto rizikos veiksniai – tai cukrinio diabeto šeiminė anamnezė, padidėjęs gliukozės išsiskyrimas su šlapimu, nėščiosios amžius 35m. ir daugiau, antsvoris, ankstesnio naujagimio svoris 4kg ir daugiau, ankstesnis naujagimis gimė su raidos ydomis. Kai yra nurodytas bent vienas rizikos veiksnys, gliukozės toleravimo mėginys atliekamas 24-28 nėštumo savaitę.
Naujagimių B grupės streptokoko (BGS) infekcijos rizikos veiksniams nėštumo laikotarpiu priskiriami atvejai, kai ankstesniam moters naujagimiui nustatyta BGS infekcija, taip pat pati nėščioji yra patyrusi šlapimo takų ligas, kurias sukėlė BGS infekcijos. Nustačius kurį nors iš BGS infekcijos rizikos veiksnių, daromas įrašas atitinkamuose nėščiosios medicinos dokumentuose ir per gimdymą skiriamas profilaktinis antibiotikų kursas.
Didelės rizikos nėštumai skirstomi į 5 grupes:
Nepalanki akušerinė anamnezė. Tai nevaisingumas, du ir daugiau iš eilės neišnešioti gimdymai, fvi cezario pjūvio operacijos, gimdos operacijos, eklampsija (traukulių priepuoliai dėl nėštumo sąlygoto aukšto kraujospūdžio ir baltymo išskyrimo su šlapimu), tromboembolinės komplikacijos, perinatalinė mirtis (gimęs negyvas ar per pirmąsias 7d. miręs naujagimis), naujagimio centrinės nervų sistemos pažeidimas, jo raidos ydos, naujagimio hemolizinė liga.
- Nepalanki nėščiosios būklė. Kai nėščioji yra vyresnė nei 40m. pirmakartė, jaunesnė nei 18m. pirmakartė, gimdžiusi 5 ir daugiau kartų, diagnozuotas Rh netapatumas ir kita izoimuninė sensibilizacija, iki 12-os nėštumo savaitės nustatytas kūno masės indeksas (KMI) yra 35 ir didesnis, taikytos pagalbinės apvaisinimo priemonės.
- Nėštumo patologija. Nuo 36-os nėštumo savaitės nustatyta netaisyklinga vaisiaus padėtis, daugiavaisis nėštumas, sumažėjęs vaisiaus vandenų kiekis, padidėjęs vaisiaus vandenų kiekis, aukštas kraujospūdis, kraujavimas, užsitęsęs nėštumas (po 41-os nėštumo savaitės), placentos pirmeiga.
- Vaisiaus patologija. Stambus vaisius, nepakankamas vaisiaus augimas, vaisiaus raidos ydos, vaisiaus vandenė, vaisiaus širdies aritmijos.
- Nėščiosios ligos. Bet kuri sisteminė patologija, komplikuojanti nėštumą, cukrinis ar nėščiųjų diabetas, inkstų uždegimas, onkologinės ligos, lyties organų raidos ydos, gimdos miomos, komplikuojančios nėštumo eigą, alkoholizmas, narkomanija, ŽIV, AIDS.
Dėl nėščiosios būklės pokyčių rekomenduojama kreiptis skubios medicinos pagalbos:
- Prasidėjo kraujavimas iš lyties organų;
- Nutekėjo vaisiaus vandenys;
- Skauda pilvą;
- Nėščioji nejaučia vaisiaus judesių;
- Skauda galvą, mirga akyse;
- Pakilo kraujospūdis;
- Sutino kojos, rankos, veidas;
- Nėščioji vemia
- Karščiuoja.
Šaltinis „Moters sveikatos ir grožio enciklopedija”, doc. dr. Audronė Arlauskienė