PIRMIEJI NĖŠTUMO POŽYMIAI

Kokie yra nėštumo požymiai ir kada jie gali išryškėti? Tikslaus atsakymo nėra, kaip ir nėra dviejų visiškai vienodų moterų. Tačiau yra 10 pagrindinių požymių, iš kurių gana anksti galima įtarti nėštumą. 

Jautrūs krūtų speneliai. Pastebima maždaug 3 savaitėms po pastojimo, vadinasi, kai mėnesinės vėluoja savaitę. Krūtys taip pat kiek pabrinkti gali ir prieš prasidedant mėnesinėms, kaip PMS reiškinys. Tačiau per PMS paprastai nepajautrėja speneliai.

Nedidelis kraujavimas iš lytinių organų, „tepimas“. Jei pastojote – toks tepimas gali pasireikšti tuomet, kai apvaisintas kiaušinėlis implantuojasi gimdoje. Tai nutinka 8-10 dienų po ovuliacijos, vadinasi, likus keletui dienų iki numatomų mėnesinių. Implantacijos kraujavimą nuo per anksti prasidėjusių mėnesinių atskirti nesunku. Jis būna lengvesnis, trumpesnis, dažniausiai tai net nėra kraujavimas – tik tepimas. Taip pat jis neatkartoja normalios mėnesinių kraujavimo eigos, kai lengvą pradžios kraujavimą po keleto valandų keičia intensyvesnis, stipresnis, o po dienos ar dviejų palengvėja, kol visai dingsta. Tiesa, kartais net ir pastojus pirmais mėnesiais, kol gimda nepakyla aukščiau, mėnesinių metu gali atsirasti kraujavimas. Vienintelis skirtumas – kad šis kraujavimas taip pat dažniausiai būna ne toks gausus ir intensyvus, kaip įprastos mėnesinės.

Patamsėjusios areolės. Tai pastebėti galite labai anksti, maždaug tada, kai turėtų prasidėti mėnesinės. Areolė – tai tamsesnės odos laukas aplink krūties spenelį. Praėjus keletui savaičių po pastojimo jis paprastai ima tamsėti, gali padidėti jo skersmuo. Manoma, kad tamsesnė areolė gimusiam kūdikiui padeda lengviau surasti spenelį. Jei pastojote – taip pat šiuo metu gali pastebėti ant krūtų išryškėjusias venas, padidėjusias Montgomerio liaukas (aplink areolę esančius spuogelius).

Silpnumas, pasireiškiantis maždaug tada, kai neprasideda mėnesinės. Tai gana dažnas nėštumo požymis, lydintis per pirmąsias 8-10 nėštumo savaičių. Paprastai jis praeina prasidėjus antram nėštumo trimestrui. Šis silpnumas siejamas ne su pablogėjusia sveikata, o su kūno poreikiu prisitaikyti prie jame vykstančių didžiulių permainų. Moteris gali tapti mieguista, ji greičiau pavargsta, norisi pasėdėti, prigulti, pailsėti, sunku susikaupti.

Labai anksti, praėjus savaitei po pastojimo gali prasidėti pykinimas ir vėmimas. Dažniausiai pykinimas ir vėmimas kamuoja rytais. Nors tai nėra taisyklė – kai kurias nėščiąsias jis apskritai aplenkia, o kai kurias vargina įvairiu paros metu.

1-2 savaites vėluojant mėnesinėms gali padažnėti noras šlapintis. Šlapinimasis padažnėja šiek tiek padidėjus gimdai. Kol ji nepakyla aukščiau į pilvo ertmę (tai nutinka apie 12-tą nėštumo savaitę), didėjanti gimda spaudžia šlapimo pūslę, tad į tualetą gali tekti lakstyti dažniau nei įprastai.

Keletą dienų prieš laukiamas mėnesines gali imti varginti vidurių užkietėjimas. Tai gali trukti 1-2 savaites. Organizme pakitusi hormonų pusiausvyra ir pradėjęs gamintis nėštumo hormonas atpalaiduoja žarnyno raumenis, tad tuštinimosi procesas gali tapti nebe toks efektyvus.

Praėjus apie 12 dienų po ovuliacijos gali pakilti bazinė kūno temperatūra ir nenukristi net ir tuo metu, kai turėtų prasidėti mėnesinės. Jei kas rytą matuojatės savo bazinę kūno temperatūrą, pastojusi pastebėtumėt, jog po implantacijos, t.y. praėjus maždaug savaitei nuo ovuliacijos, bazinė temperatūros kreivė vėl šokteli į viršų. Vykstant ovuliacijai bazinė kūno temperatūra pakyla keliomis padalomis. Jei tuo metu moteris pastoja, praėjus 7-12 dienų po šio temperatūros pakilimo pastebimas ir kitas bazinės kūno temperatūros šoktelėjimas.

Jei praėjus 12-14 dienų po ovuliacijos, 28-30 dienų nuo paskutinių mėnesinių, mėnesinės neatsiranda. Šis požymis laikomas pagrindiniu įtariant galimą nėštumą. Jei be jo esama dar bent keleto kitų čia paminėtų požymių, veikiausiai apie nėštumą suprasite dar prieš pasidarydama nėštumo testą. Ir atvirkščiai – jei nejaučiate jokių kitų požymių, gali būti, jog mėnesinės tiesiog vėluoja keletu dienų, ypač jei ir anksčiau jos nebuvo itin reguliarios.

Teigiamas nėštumo testas (10-14 dienų po pastojimo). Jei atsakymą rūpi sužinoti kuo greičiau – kreipkitės į polikliniką ir atliki kraujo tyrimą. Nėštumas pagal kraują nustatomas praėjus 8-10 dienų po apvaisinimo.

 Nėštumo požymius galima suklasifikuoti ir taip:

• Abejotini nėštumo požymiai (gali būti dėl daugelio kitų priežasčių):

padidėjęs seilėtekis, pykinimas, vėmimas, pakitęs jautrumas, apetitas, skonis ir uoslė (nepakantumas kvapams), kintanti nuotaika, mieguistumas, padidėjusi pilvo apimtis, ir pilvo linijos (linija nuo bambos link gaktos) bei krūtų spenelių pigmentacija.

• Apytikriai nėštumo požymiai (labiau būdingi nėštumui):

išnykusios mėnesinės, padidėjusios ir sustangrėjusios krūtys, krekenų išsiskyrimas spaudžiant spenelius, paburkę melsvo atspalvio lytiniai organai (lytinės lūpos, makštis), didesnė nei 37°C bazinė temperatūra, padidėjusi ir suminkštėjusi gimda, teigiamas nėštumo testas.

• Tikrieji nėštumo požymiai (objektyviai įrodo neabejotiną nėštumą):

vaisiaus judesiai, apčiuopiamos vaisiaus dalys, išklausomi vaisiaus širdies tonai, ultragarsu nustatomas vaisius.

Šaltinis:

sveikas-lt-new-fB

1 Komentaras

  • Nezinia

    Keistas jausmas labai padideja viduriavimas ,pikinumas,nuotaikos kaita,mieguistumas nenoras nieko daryti

    23 sausio, 2018 at 23:47

RAŠYTI KOMENTARĄ