COVID-19 IR NĖŠTUMAS

0

Žinoma, kad koronavirusas pavojingiausias vyresnio amžiaus ir turintiems lėtinių ligų žmonėms, tad toks visuomenės tikslas – saugoti save ir apsaugoti juos. O kaip yra su nėščiosiomis, kurios dažnai būna įtrauktos į padidintos rizikos grupę? Šiuo metu dar vis nėra tiksliai žinoma, kaip naujasis koronavirusas paveikia nėščiąsias ir vaisių. Tačiau, kad ir kokie gandai šiuo metu sklinda, štai tikri, kolkas patvirtinti faktai, apie tai kalba Emilija Vičiūnienė – tinklaraščio „Akušerės užrašai” autorė.

  • Didžioji dalis nėščiųjų patyrė tipinius lengvus/vidutinio sunkumo koronavirusui būdingus simptomus – aukštą temperatūrą, kosulį, gerklės skausmą. Nėščiosios nėra priskiriamos į didelės rizikos grupę, kurioje šiuo metu yra žmonės turintys širdies, plaučių ligas, diabetą. 
  • Tačiau nėščiosios organizme vyksta ne tik fiziniai, bet ir imunologiniai pokyčiai, kurie turi įtakos didesniam imlumui virusinėmis kvėpavimo takų infekcijoms, įskaitant ir COVID-19.
  • Nėra tikslių duomenų apie viruso perdavimą per placentą. Nors pranešta apie naujagimį Jungtinėje Karalystėje, kurio mamai po gimdymo buvo nustatyta Covid – 19, ir kurio mėginys, paimtas kelios minutės po gimimo taip pat buvo teigiamas,  šiuo metu jau yra manoma, kad naujagimis užsikrėtė jau po gimimo.
  • Nors yra aprašyti atvejai, kai sergant covid-19 buvo komplikacijų – pvz. priešlaikinis gimdymas, tačiau dar vis nėra aišku, ar tie atvejai nulemti infekcijos, ar kitų veiksnių.
  • Nėščiosioms pavojinga yra aukšta kūno temperatūra, ypač – pirmąjame nėštumo trimestre (gali lemti sutrikusį vaisiaus vystymąsi, persileidimą), tačiau ji gali būti ne tik sergant koronavirusu.
  • Tiriant sergančių ir žindančių moterų pieną virusas neaptiktas, todėl motinos pienas išlieka itin vertingas net užsikrėtus! Sergant rekomenduojama tęsti maitinimą krūtimi arba maitinti naujagimį savo pienu, imantis visų atsargumo priemonių siekiant išvengti viruso perdavimo (pagrindiniu perdavimo būdu yra įvardinamas oro – lašelinis).

Internete šiuo metu yra daug labai gerų rekomendacijų , kaip dabar reikėtų elgtis. Ir kuo jų, teisingų ir pagrįstų, daugiau- tuo geriau. Laikykitės jų, būkite atsakingos ir skatinkite tokiais būti aplinkinius. Naujasis koronavirusas ne veltui vadinamas naujuoju – apie jo plitimo galimybes ir liekamuosius reiškinius dar žinoma mažai.

Norint pasikonsultuoti dėl Covid – 19 kreipkitės nr. 1808, – „karštąją koronaviruso liniją”. Nurodoma, kad jaučiant simptomus taip pat galima skambinti šiuo numeriu arba, žinoma, bendruoju pagalbos nr. 112.

Saugokite save ir gyvybę savyje

Autorė Emilija Vičiūnienė

Komentarai

Prisijunk prie mūsų nuotykių

Nepraleisk naujausių idėjų, smagių veiklų ir naudingo turinio! Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį nemokamai ir įkvėpimą tiesiai į savo pašto dėžutę.