PILVO DIEGLIAI

Nesuklysime pasakę, kad visi tėveliai svajoja apie sveikus ir laimingus vaikus. Ramus, linksmas, gerai valgantis, be reikalo neverkiantis mažylis – tikras džiaugsmas tėvams. Tačiau toli gražu ne visi mažyliai tokie. Tiesiog jam skauda, o ką būtent – labai sunku suprasti, kol mažylis pats dar nemoka pasakyti. Todėl tėveliams reikia žinoti bent jau svarbiausius simptomus ir ligas, dėl kurių gali kilti problemų. Pakalbėkime apie pilvo diegliukus, ypač kankinančius naujagimius. 

Pilvo diegliai. Kas tai?

Pediatras docentas Algimantas Vingras savo knygoje tėvams „Pirmieji treji gyvenimo metai” taip apibūdina pilvo dieglius: „Pilvo diegliai – tai staiga užeinantys, periodiškai intensyvūs pilvo skausmai, sukeliantys nenumaldomą verksmą tų naujagimių ir kūdikių, kurie šiaip yra sveiki. Gana sunku nustatyti, kada mažylį varginantys pilvo skausmai yra būtent diegliukai. Tėveliams svarbu žinoti, kad pilvo diegliai nuo kitų sveikatos sutrikimų skiriasi tuo, jog jie pasikartoja beveik visada tuo pačiu metu, juos lydi nuolatinis kūdikio verkimas, be to, mažylis suriečia kojytes ir pritraukia jas prie pilvo. Dažniausiai pilvuką pradeda skaudėti pavakare ar prieš pat naktinį miegą. Šis nemalonus reiškinys nėra liga – tai tik laikinas negalavimas, galintis pradėti vaiką varginti pirmosiomis gyvenimo savaitėmis. Dažniausiai tai trunka iki 3-6 mėnesių amžiaus (retais atvejais ir ilgiau). Pilvo diegliukai vargina 10-15 proc. kūdikių. Pastebėta, kad rūkančių tėvų mažylius diegliai vargina dažniau nei nerūkančių.

Kodėl vaikams atsiranda pilvo diegliai?

Pasak vaikų pediatrės Vilijos Blinstrubienės, dieglių kilmės priežastis nėra tiksliai žinoma. Viena iš galimų priežasčių – netinkamas maitinimas. Gali būti, kad mama, maitinanti krūtimi, pati valgo produktus, pučiančius jai pilvą (pvz.: kopūstus, obuolius, svogūnus, česnakus, pupeles, žirnius, riešutus, rūgpienį ir kt.). Vaikas gali netoleruoti tokio mamos valgomo maisto, todėl mamos turi skirti labai daug dėmesio savo mitybai – tik taip jos gali atsirinkti sau ir savo mažyliui tinkamus maisto produktus. Jei mama vartoja daug karvės pieno bei jo produktų ir pati maitina kūdikį krūtimi tai gali būti viena iš diegliukų priežasčių, nes nemažai kūdikių yra jautrūs karvės pienui. Tokiu atveju derėtų pasitarti su gydytoju dėl kitokio maistelio parinkimo. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, ar vaikas nepersivalgo.

Kita galima priežastis susijusi su bioritmu ir centrine nervų sistema. Sutrikdytas bioritmas (vidinis laikrodis), svarbus kiekvieno individo gyvenime, taip pat gali sukelti dieglius. Labai svarbu, kokia centrinė vaiko nervų sistema, kaip ji vystosi po gimimo. Dirglius, jautrius vaikus pilvo diegliai kamuoja dažniau. Mamos nervingumas taip pat gali atsiliepti vaiko sveikatai.

Kaip elgtis tėveliams?

Yra įvairių būdų, padedančių nuraminti diegliukų kamuojamą kūdikį: galima jį paimti ant rankų, švelniai kalbinti, sūpuoti, glausti prie savo šilto kūno. Bet kuriuo atveju, kai tik diegliukai prasideda, reikia konsultuotis su vaikučio gydytoju, nes tik jis gali nuspręsti, ar šio negalavimo priežastis nėra kokia nors rimta liga. Gydytoja V. Blinstrubienė pataria tėveliams nesiblaškyti, o būti pastabiais ir stebėti vaikų elgesį diegliukų metu (kada ir kiek jie trunka, kaip tai susiję su maitinimu). Tuomet tėveliai galės gydytojui suteikti nemažai itin svarbios informacijos.

Kaip gydomi pilvo diegliukai?

Yra pastebėta, kad diegliukai greičiau praeina tuomet, kai mažylis paguldomas kniūbsčias. Patariama stiprinti pilvo raumenis prieš kiekvieną maitinimą guldant vaiką ant pilvuko.

Kitas būdas sumažinti diegliukus – pilvo masažas: sukamaisiais judesiais, pagal laikrodžio rodyklę, švelniai masažuokite pilvą. Taip pat galima ant mažylio pilvuko uždėti šilduką, šildyti jį savo kūnu ar išmaudyti šiltoje vonioje.

Maitinant kūdikį reikia stengtis, kad nepatektų oro. Jei jis neatsirūgsta, jam pradeda pūsti pilvuką. Todėl gydytoja V. Blinstrubienė rekomenduoja daryti trumpalaikes pertraukėles maitinimo metu, o po maitinimo 20-40 minučių reikėtų palaikyti vaikutį stačią, kad atsirūgtų.

Dėl kitų gydymo būdų tėveliai turėtų kreiptis į mažylį gydantį gydytoją, nes tik jis, gerai žinodamas apie vaikučio sveikatos būklę, gali tinkamai patarti, ką dar galima padaryti.

Gydytoja V. Blinstrubienė pataria reguliariai, iki vienerių metukų amžiaus, lankytis pas vaikučio gydytoją. Taip visos ligos bus pastebimos greičiau ir tai leis jas nedelsiant gydyti.

Tvirtas emocinis ryšys, šiluma, darna gali padėti išvengti pilvo diegliukų ar bent jau juos sumažinti. Nors kūdikiai negali suprasti, kodėl kartais pykstasi jų tėveliai, atminkite – mažyliai tuoj pat pajus visas neigiamas jūsų emocijas, o tai jau gali sukelti įvairių negalavimų, taip pat ir pilvo diegliukus.

RAŠYTI KOMENTARĄ