KAM KŪDIKIAMS REIKALINGAS VITAMINAS K?

Tik gimęs naujagimis neturi pakankamai vitamino K. Taip yra visų pirma dėl to, kadangi šis vitaminas sunkiai praeina pro placentą iš mamos vaikui. Taip pat pastebėta, kad jis sunkiau patenka į motinos pieną, tad ir su MP nėra užtikrintas pakankamas vitamino K gavimas naujagimiui. Tai kodėl kūdikiams jis toks svarbus ir reikalingas?

Visų pirma – pats vitaminas K yra svarbus kraujo krešėjimo sistemai, kadangi jis yra reikalingas kraujo krešėjimo faktorių gamybai kepenyse.

Vitamino K stoka yra siejama su padidėjusia kraujavimo rizika, nes, na, jis būtinas krešumo faktorių gamybai, tad kai tų faktorių stokojama – kraujo krešumas būna neefektyvus. Šis sveikatos būklė vadinama hemoragine naujagimių liga, kai išorinis ir (ar) vidinis kraujavimas naujagimiui atsiranda būtent dėl vitamino K ir nuo jo priklausančių krešėjimo faktorių stokos kraujyje.

Todėl, visiems naujagimiams hemoraginės ligos profilaktikai rekomenduojama kuo greičiau po gimimo (per 2 val.) į raumenis suleisti vieną dozę fitomenadiono, t.y. Vitamino K1.

Yra kelios mamų baimės dėl šio vitamino, ko gero tokia didžiausia – kad jis sukelia geltą. Dar 1950 buvo aprašomi labai sudėtingi geltos atvejai nuo vitamino K2, bet būtent dėl to, dabar yra naudojamas vitaminas K1. Tačiau, taip, ir nuo šio vitamino yra galima gelta, jį naudojant labai didelėmis dozėmis – 25-30mg. Pasaulyje naudojama profilaktinė dozė yra 0,5-1 mg, Lietuvoje – išnešiotiems naujagimiams skiriama 1mg leidžiant į raumenis, tad yra labai labai toli nuo tos “pavojingos” dozės.

Kai kurios šalys naudoja geriamą vitaminą K, tačiau tokiu atveju reikia pakartotinių dozių, dažniau stebimi šalutiniai reiškiniai, ir yra mažesnis efektyvumas, būtent dėl to Lietuvoje naudojamas leidžiamas vitaminas K1.

Autorė

Gydytoja-rezidentė, tinklaraščio “Ir vėl sloga” tekstų autorė Elena L. Bukauskienė

 

RAŠYTI KOMENTARĄ