VERSLI MAMA: KAIP “ŽUŽO SHOP” ATIDARĖ DVI NEPAŽĮSTAMOS MAMYTĖS

Verslių mamų istorijos, jau tikrai užkariavo mūsų skaitytojų širdis. Kiekvieną kartą tenka išgirsti vis kitokių istorijų, pamatyti mamas iš kitos pusės. Taip visai neseniai atradome dar šviežutėlę, naują parduotuvę ŽUŽO SHOP, po kurios pavadinimu slepiasi dvi jaunos, energingos ir verslios mamos –  Milda ir Eglė. Jų bendra istorija mus sužavėjo tuo, jog verslą  moterys pradėjo kurti būdamos visai nepažįstamos ir tik bendrų idėjų dėka gimė ir bendra parduotuvė. Tikrai taip, kartais gyvenime nutinka keisčiausių dalykų ir drąsiai galime sugriauti mitą, jog bendrus verslus kuria tik draugai ir artimieji. Taigi, pradėkime viską nuo pradžių…

Pirmiausia, trumpai papasakokite mūsų skaitytojams apie save.

Milda: Esu Milda, dviejų judrių berniukų mama. Kol auginau mažuosius, prisimąsčiau nemažai papildomos veiklos, viena iš jų, prekyba vaikiškais drabužėliais iš JAV elektroninėje parduotuvėje www.mazius.eu. Auginti vaikus be papildomos veiklos atrodė ne man, nes visuomet buvau aktyvi ir niekad neužsiimdavau tik viena veikla.

Eglė: Aš – Eglė, beveik trejų metų Jokūbo mama. Prieš Jokūbo gimimą dirbau reklamos įmonėje,  personalo atrankos srityje, o išėjus motinystės atostogų labai norėjau veiklos, kuri man leistų likti aktyviai ne tik kaip mamai.  Taip atsirado www.dubateliai.ltwww.dubatai.lt ir www.dressline.lt O dabar ir fizinė parduotuvė – Žužo shop.

Mažius 4 copyDažniausiai bendrus verslus kuria giminės, geriausios draugės ar artimieji, papasakokite, kaip nutiko, jog dvi nepažįstamos merginos atidarė bendrą parduotuvę?

Milda: Taip,  dažniausiai sakoma, kad verslą reikia kurti vienam, nes po to labai skaudu susipykti su giminėmis arba artimaisiais. O iš tikrųjų gyvenime sutikti žmonės įneša daug naujo, įdomaus ir naudingo, tad nepažįstamųjų tikrai nereikia bijoti. Susitikus su Egle pirmą kartą, supratau, kad mūsų tikslai ir idėjos didžiąja dalimi sutampa, o dviese juk viskas lengviau, ar ne? (šypsosi)

Eglė: O aš manau, kad verslo idėjos vystymas su žmogumi, kuris nėra nei giminaitis, nei artimas ar daug metų pažįstamas draugas yra žymiai paprastesnis. Gali sakyti ką galvoji, dalintis mintimis, netgi pasipykti (šypsosi). Nėra tų problemų, kurias neretai patiria draugai, kai bijo prieštarauti vieni kitų mintims ir kyla ne vienas nesklandumas. Taigi, kuomet pamačiau Mildos įrašą vienoje iš Facebook grupių, jog ieško kolegės bendrai parduotuvei atsidaryti, nusprendžiau, kad būtinai turiu susitikti, nes ir mano galvoje buvo planas apie fizinę parduotuvę, tik vienai šis planas atrodė labai rizikingas. Dviese smagiau (šypsosi).

Kuo abi užsiėmėte iki tol?

Milda: Po mokslų keliavau po pasaulį, vėliau grįžusi į Lietuvą dirbau vadybininkės darbą. Tuomet mano gyvenime atsirado du mano išdykėliai ir keturis metus buvau labiau „mama”.

Eglė: Aš iki išėjimo motinystės atostogų dirbau reklamos agentūroje personalo vadove. Minčių apie el. prekybą, ar fizinę parduotuvę nebuvo visiškai (šypsosi).

20294003_1954594971475442_771842791624464006_n

Kaip manote, kas yra svarbiausia prieš pradedant verslą (idėja, kapitalas, artimųjų palaikymas, asmeninės savybės ar dar kažkas)?

Manome, jog svarbu viskas ir reikia visko kartu, sujungus idėjas, kapitalą, asmenines savybes į visumą jau galima pradėti. Taip pat labai svarbu optimizmas, tikėjimas, kad viskas bus gerai. Aišku, idėja svarbu, tačiau, idėjos greitai keičiasi, sensta, be to, pradėjus veiklą supranti, kad pirminė idėja nebėra tokia galinga ir įdomi, kaip atrodė iš pradžių. Nuolatinė naujų galimybių paieška ir turėtų būti svarbiausia, bei, aišku, nusiteikimas, kad darbas nesibaigia uždarius parduotuvės duris.

Žužo shop 2 copyKaip manote, ar bendras verslas privalumas? Ar turi ir trūkumų?

Eglė: Ir taip ir taip. Manome, jog nėra teisingo atsakymo. Reikėtų sau atsakyti į kelis klausimus. Ar mėgsti dirbti viena, ar komandoje, ar esi idėjų generatorius, ar jų vykdytojas. Mūsų atveju buvo šiek tiek paprasčiau. Aš orientuojuosi į moterišką rinką, ir mano asortimentas, tai – moterims skirti rūbai, avalynė, aksesuarai bei panašūs smagūs daikčiukai. Taigi, aš pasirūpinu mamomis, kurios ateina savo mažyliams įsigyti rūbelių pas Mildą, ir atvirkščiai, mano klientės dažnai prisimena, kad dar nenupirko dovanos draugės dukrai ir apsižvalgo kas gražaus gyvena Mildos lentynose. Manau, labiau esame kolegės, nei verslo partnerės, nes abi vystome savas idėjas, tik dalinėms bendra erdve, reklamos galimybėmis, ir, aišku, viena kitą stengiamės labai palaikyti.

Esate dviese, papasakokite, kaip esate pasiskirsčiusios darbus?

Kaip ir minėjome, mūsų verslai kaip ir atskiri, taigi, nėra to didelio darbų ir pasiskirstymo. Jeigu reikia kažką bendrai nuspręsti, kas susiję su parduotuve, ar viena kitą pavaduoti, problemų neturime, visai puikiai susitariame.

Papasakokite visą parduotuvės įkūrimo istoriją. Nuo idėjos iki idėjos įgyvendinimo.

Parduotuvės idėją išgryninome po ilgų diskusijų. Esame gan skirtingos asmenybės, Milda – racionalesnė, ilgiau svarstanti, Eglė – impulsyvesnė, skubanti. Todėl kurti bendrą viziją buvo ne tik įdomu, bet ir sudėtinga. Susidėliojome prioritetus, kas svarbiausia.  Didelį dėmesį skyrėme parduotuvės vietai, todėl pasirinkome naują verslo centrą – Žaliakalnio terasas. Nenorėjome  būti patalpose, kuriose jau kažkas dirbo, buvo, gal jiems nepasisekė, gal liko blogi prisiminimai, todėl naujos patalpos siejosi su baltu lapu. Pavadinimą – Žužo shop sugalvojo Eglė, norėjosi skambaus, įsimenančio ne dėl savo reikšmės, o dėl to, kas po juo slepiasi, tai būtent mūsų asortimentas. Kūrėmės po truputėlį, nemažai apžiūrėjome panašaus pobūdžio parduotuvių, bandėme susidaryti viziją, kaip atrodysime mes. Ir aišku, jau kūrimosi procese nemažai visko keitėme, nekalbant, su kiek iššūkių susidūrėme.  Įruošiant patalpas nežinojome paprasčiausių techninių dalykų, bet šiuo metu, esame jau rimtai „pasikausčiusios“ (šypsosi). Perėjome, tikriausiai, visus etapus, – nuo begalinio dulkių valymo, iki rūbų lyginimo, varžtų pirkimo, stalų surinkimo. Taigi, Žužo shop mums labai miela parduotuvė, neretai vadinama ir antraisiais namais. Pokyčiai joje vyksta nuolatos, atsižvelgiant į sezoniškumą, naujas idėjas, o neretai ir mūsų pačių nuotaikas.

22051213_1981974202070852_6112051602243580424_o

Kokių dalykėlių mamos/moterys gali rasti Žužo shop parduotuvėje?

Eglė: Esame erdvę suskirsčiusios – Milda siūlo viską mamoms, kas pradžiugintų jų mažuosius. O aš rūpinuosi moterų išvaizda. Žužo galima rasti visko po truputį – aprangos, avalynės, aksesuarų, dabar atsirado ir namų kvapai bei prancūziškais aromatais praturtinti skalbinių minkštikliai- neišpasakyti aromatai.   Taip pat visuomet siūlome išsirinkti prekes iš internetinių mūsų svetainių ir jas atsiimti Žužo. Kaunietėms tai žymiai paprasčiau, o ir siuntimo išlaidos susitaupo. Mano noras, kad apsilankius Žužo shop būtų galima sakyti, – “pas Jus radau visko ko reikėjo.” Todėl, tikriausiai, geriau turėti visko po truputį, nei pirkėjams siūlyti tą patį, ko pilna ir visose kitose parduotuvėse.

Įvardinkite, kuo jūsų parduotuvė skiriasi nuo kitų? Galbūt turite išskirtinių prekių, ko nesiūlo niekas kitas Lietuvoje? O gal pasižymite išskirtinėmis nuolaidomis/kainomis? Įvardinkite tai, kuo skiriatės nuo konkurentų.

Milda: Mano asortimente mamos ras daug žavių dalykėlių mažiesiems. Kaip privalumą galiu išskirti amerikiečių gamintojų  Carter‘s firmos rūbelius, kurie mažai kur randami Lietuvoje, o tai yra viena didžiausių įmonių vaikiškų drabužių rinkoje Amerikoje. Jie koncentruojasi tik į vaikų madą ir nesiūlo nieko suaugusiems. Amerikoje ir visame pasaulyje, tai gerai žinoma kompanija, nes drabužėliai žaismingi, spalvoti, geros kokybės ir už prieinamą kainą. Taip pat pas mus rasite ir Lietuvoje gamintų aksesuarų bei rūbų vaikams, tai nuostabių verslių mamų kūriniai. Mūsų sienas puošia nuostabūs paveikslai, kuriuos irgi galima įsigyti.

Eglė: Būtent stengiamės, kad mūsų klientės rastų šio bei to naujo. Aprangos linijoje dominuoja švedų, olandų gamintojų rūbai, kas nėra dažna pas mus, Lietuvoje. Stilius visiškai kitoks, leidžiantis sukurti individualumą. Turime nemažai rankų darbo aksesuarų – odinių apyrankių, vėrinių, kaklo papuošalų iš akmenų, rankų darbo puošnių lankelių ir, žinoma, mielai klientėms siūlome nuolaidas. Kaip tik dabar ruošiamės artėjančiam šaltajam sezonui. Labai džiaugiuosi, kad turiu galimybę bendradarbiauti su ne viena verslia mama, todėl į Žužo atkeliauja nemažai išskirtinės produkcijos, pavyzdžiui, plius size dydžio rūbai – ir tikrai ne tokie, kaip daugelis įsivaizduoja.  Turime naują kolekciją moterims, kurios dažnai neranda patogaus modelio dėl didesnių apimčių. O aš dabar jau galiu pasiūlyti elegantišką kolekciją, kuri prasideda 42 dydžiu ir baigiasi 52. Visiškai neseniai pakabinome Iza Dona prabangią kailių, megztinukų, striukių kolekciją, o dar miego rūbai…

Mažius 1 copy

Kas jums asmeniškai buvo sunkiausia ir sudėtingiausia pradedant kurti bendrą verslą?

Pradėjome pirmą kartą įrenginėti parduotuvę, tad tikrai trūko nemažai žinių visame kame, ir dar kas dieną vis jų trūksta. Dirbdamas versle vienas pats, turi žinoti ir išmanyti daug, nuo reklamos, tiekėjų, užsakymų, marketingo subtilybių, buhalterijos paslapčių, statybos niuansų, bendravimo su klientais ir na visa tai, ko reikia kad verslas įsivažiuotų. Ir mes neturime komandos darbuotojų, kuriems galėtume duoti nurodymus ir viskas būtų atlikta. Pačioms neretai pritrūksta ir žinių, ir  labiausiai laiko visom idėjoms, mintims įgyvendinti. Sudėtingiausia buvo išgryninti bendrą vaizdą, kad nebūtų disharmonijos. Tikimės, tai pavyko (šypsosi).

Ar tai, kad esate mamos daro jus sėkmingesnėmis verslininkėmis? O gal atvirkščiai – tai netgi trukdo?

Milda: Visų pirma, mes esame moterys, tik turinčios papildomų pareigų ir atsakomybių po darbo. Motinystė žavi tuo, kad mamos šiuo laikotarpiu gali apmąstyti ir įvertinti savo gyvenimus, ką veikė ir ką norėtų veikti toliau, atrasti galimybes siekti savo svajonių ir tikslų. O būdamos su vaikais, juos augindamos, tikrai juk daug ko išmokstame, sužinome, kaip antai kantrybės, pasitikėjimo, konfliktiškų situacijų sprendimo, pasiaukojimo, atsidavimo, bendradarbiavimo įgūdžių, ir tai tikrai gelbėja ne tik kuriant verslą.

Eglė: Kad esame mamos, manau, mus iki šios idėjos padarė darbštesnėmis, labiau siekiančiomis tikslo. Visos mamos žino, kad tikrai ne kartą viršija ir fizines, ir emocines savo galimybių ribas. Tai dirbant labai padeda. Ir, aišku, išsiugdyta kantrybė, kurios man seniau labai stigdavo. Mūsų mažieji dažnai būna ir žaidžia parduotuvėje. Mes dirbame šiek tiek ilgiau nei ugdymo įstaigos, taigi, kai tėčiai negali mažaisiais pasirūpinti, jie puikiai laiką leidžia žaisdami, piešdami pas mus (šypsosi).

Žužo shop 4 copySavo veikloje susiduriate su daugybe moterų. Ko vis dėlto dažniausiai jos ieško? Į ką labiausiai atkreipia dėmesį? 

Na, moterys ieško tai kas gražu, tai kas madinga, ir tai kas kokybiška. Pastebėjome, kad moterys vis dažniau dėmesį skiria detalėms, smulkmenoms. Todėl smagu, kad aksesuarai jų garderobe vis labiau užima svarbią vietą. Be to, moterys nebebijo eksperimentuoti, rinktis ryškesnes spalvas.

Kokie jūsų ateities planai?

Visapusiškai augti kartu su klientėmis, suformuoti tokį asortimentą, kuris būtų priimtinas kaina, kokybe, stiliumi. Plėstis ir tobulėti, o klientės norėtų vis dar ir dar sugrįšti.

Ko norėtumėte palinkėti kitoms veiklioms, galvojančioms apie nuosavą verslą mamoms/moterims? Ar greičiau būtumėte tos, kurios skatina, ar tos, kurios bando atkalbėti? 

Milda: Kiekvienas renkamės savo gyvenimo kelią, kiekvienas atsakome pats už save. Reikia tikėti ir siekti savo tikslų, tad nėra ko atkalbėti. Juk nepabandžius ir liksi nežinioje, o kaip būtų, jeigu būtų? Nieko nėra neįmanomo be didelio noro, darbo ir pastangų. Jei tik galvoji ir nori, tai ir pirmyn!

Eglė: Palinkėčiau atkaklumo ir visuomet turėti šalia savęs žmogų, kuris padėtų tuomet, kada atrodo, kad viskas nesiseka. Seniau būčiau sakiusi, aišku, darykit, būtinai, dabar, kai esu mama, visada pati stengiuosi viską pasverti, bandau įvertinti riziką, o geriausia, savo mintis realizuoti baltame lape susikuriant idėjų žemėlapį – puikus reikalas (šypsosi).

Sekite Facebook: https://www.facebook.com/zuzoshop/

Parduotuvę rasite adresu: Savanorių pr. 276, Kaunas (Žaliakalnio terasos)

RAŠYTI KOMENTARĄ