KRIKŠTYNOS

Krikštas yra pirmasis iš septynių sakramentų, kurio suteikimas nuplauna gimtąją vaikelio nuodėmę, priartina jį prie Dievio ir suteikia mažyliui krikščioniškąjį tikėjimą. Krikštynų mados senovėje ir dabar labai skiriasi. Pradedant nuo to, kada vaiką reikėtų pakrikštyti ir baigiant šventės mastu. Ką reikėtų apgalvoti organizuojant šią gražią, o kartu ir labai sakrališką šventę?

Kada vaiką krikštyti?

Seniau vaikai buvo krikštijami sulaukę vos kelių dienų. Viena vertus, taip skubėta bijant įvairiausių ligų ir staigios kūdikio mirties, kita vertus, tikėta prietarais, jog nekrikštytą vaiką gali pagrobti laumės. Šiais laikais jaunieji tėveliai neskuba. Dažnai laukia, kol mažylis vaikščios pats arba krikštynos derinamos su kokia nors kita švente, pavyzdžiui, pirmuoju vaiko gimtadieniu ar netgi tėvelių vestuvėmis.

Kur kreiptis ir kokius dokumentus turėti?

Išsirinkus krikštynų datą, reikėtų apsispręsti dėl bažnyčios, kurioje bus atliekamos apeigos. Gali būti, kad kiekviena bažnyčia turės savo tvarką, bet kad ir kurią bažnyčią pasirinktumėte, jums greičiausiai prireiks vaiko tėvelių bei krikšto tėvelių krikšto bei santuokos (jei krikšto tėvai susituokę) liudijimų. Taip pat reiktų apgalvoti ir kokį krikšto vardą suteiksite mažyliui. Be to, kai kurios bažnyčios turi netgi specialius mokymus krikštatėviams, todėl patartina į pasirinktą šventovę atvykti kuo anksčiau, kad spėtumėte viską susitvarkyti iki numatomos krikštynų datos.

Krikštynų simboliai

Champagne-Summer-font-b-Baby-b-font-girls-TUTU-font-b-Dresses-b-font-For-fontYra du būtini krikštynų atributai – tai žvakė ir baltas drabužis. Seniau krikštynų drabužiais būdavo yprasta rūpintis krikšto tėvams, tačiau šiais laikais, baltu drabužiu dažniausiai nori pasirūpinti pačios mamos. Koks šis drabužis bus, ar papuoštas kaspinais, ornamentais, siuviniais – nėra svarbu. Svarbiausia, kad jis būtų baltas. Krikštynų drabužėliai paprastai yra saugomi visą žmogaus gyvenimą. Jais savo krikštynų dieną gali būti aprengti ir kiti vaikai. Žvakė simbolizuoja Jėzų Kristų – mūsų šviesą. Ji taip pat kaip ir krikšto drabužėlis turėtų būti saugoma visą gyvenimą. Krikštynų žvakė gali būti pakartotinai uždegama per vaiko sutvirtinimo ar santuokos sankramentą. Taip pat gyvuoja tradicija, kad visą gyvenimą saugota žvakė turėtų sudegti prie anapilin iškeliaujančio krikščionio.

Krikštynų tradicijos

Net jeigu negalvojate rengti tradicinių krikštynų, viena kita tradicija jūsų šventę tikrai pagyvins! Siūlome jums kelias įdomias tradicijas:

 • Prieš einant į bažnyčią kiekvienas svečias turėtų bent kelias sekundes pastovėti ant akmens – taip tikėta, jog krikštijamo vaiko dantys bus stipresni;
 • Krikšto tėvai anksčiau dovanodavo vilnones kojines linkėdami, kad krikštijamas vaikas niekada nesušaltų, šermukšnio šakelę, kad apsaugotų nuo piktų laumių, į batelį berdavo druskos, kad apsaugotų nuo piktų akių;
 • Einant į bažnyčią visus svečius buvo įprasta vaišinti saldumynais. Sakoma, kad tuomet vaikas bus dosnus;
 • Po krikšto apeigų krikšto mama vaikui dovanodavo muilo gabalėlį, kad mama visuomet turėtų kuo jį nuprausti, kruopų maišelį, kad turėtų kuo jį pamaitinti, cukraus maišelį, kad visada turėtų, kuo pasaldyti košę;
 • Prieš sodinant sveičius už stalo, krikšto tėveliai duodavo vaiko tėvui ąsotį, kurį jis turėdavo sudaužyti. Kaip žinia, šukės neša laimę. Taip pat šventės dalyviams kaip atminimo dovaną galima padovanoti po sudaužytą šukę, kad dalelę laimės kiekvienas parsineštų ir į savo namus;
 • Krikštynoms atminti būdavo sodinamas medis – ąžuolas berniukui ir liepaitė mergaitei.
 • Krikštynose yra įprasta „išleisti“ laikraštuką. Tokį šventinį leidinį bus smagu parodyti ir suaugusiam mažyliui, be to, jis tikrai pradžiugins vaikučio tėvelius, senelius ir kitus artimuosius. Paprastai į krikštynų laikraštuką sudedama informacija apie vaikelį: vardas, jo reikšmė, gimimo diena, zodiako ir planetų ženklai su jų reikšmėmis, artimiausių žmonių sveikinimas krikšto proga bei linkėjimai. Iš tiesų į laikraštuką galima sudėti viską, kas tik „leidėjui“ atrodo gražu, aktualu bei įdomu.

Kuo užimti svečius?

Jeigu planuojate dideles krikštynas, apgalvokite ir kuo užimsite svečius. Tikėtina, jog mažyliai tikrai nenorės ilgai sėdėti prie stalo, o linksmos pramogos gali įtraukti ir suaugusiuosius. Galite sugalvoti tokių pramogų, kurios sudomintų ir mažuosius, ir vyresnius šventės dalyvius. Štai keletas mūsų patarimų, kaip suburti šventės svečius bendrai ar individualioms veikloms:

 • imagePiešinys ant vandens – tai tokia veikla, kai tam tikroje talpoje yra įpilamas vanduo sumaišytas su chemikalais, ant viršaus tiesiamas popieriaus lapas. Tuomet specialūs buki teptukai merkiami į spalvas ir lengvai baksnojant ir braukant teptuku per vandens paviršių yra piešiamas nuostabus piešinys! Ši pramoga yra puiki ir tuo, jog kiekvienas šventės dalyvis savo nupieštą meno kūrynį galės pasiimti į namus ir turės puikų prisiminimą apie šventę.
 • Milžiniškų muilo burbulų pūtimas sudomins tiek mažus, tiek didelius. Internete pilna receptų, kaip pasigaminti “burbulų mirkalo” ir dideles pūtimo lazdeles patiems.
 • Linksma ir nuotaikinga fotosesija su iš anksto pasigamintais trafaretais – taip pat puikus būdas tiek įažinti šventės akimirkas, tiek ir linksmai praleisti laiką. Galite pasirūpinti ir vėl į madą grįžtančiu momentiniu fotoaparatu. Taip nereikės ilgai laukti nuotraukų!
 • Mažiesiems šventės dalyviams galima pasiūlyti spalvinimo ir piešimo knygučių. Nebūtina visko pirkti, juk nespalvotų piešinukų galite parsisiųsti internetu ir juos beliks atsispausdinti. Pasirūpinkite tinkamomis piešimo priemonėmis, kad mažiausieji šventės dalyviai neprisiragautų kenksmingų dažų. Galbūt geriau rinkitės pieštukus, bukus flamasterius, kurie nusiplauna su vandeniu ar specialius nekenksmingus dažus.
 • Šventės svečius galima pakviesti išrinkti skaniausią kepinį. Žinoma, kepinių konkursui reikės pasirengti iš anksto, tačiau galite pakviesti krikštynų svečius paruošti savo mėgstamą saldumyną dar prieš šventę.
 • Jeigu norite, kad krikštynose nebūtų vien tik sėdima prie stalo, vyresnius vaikus ir suaugusiuosius galite pakviesti aktyviai veiklai: rąsto pjovimas, badmintonas, tinklinis, estafetės ir panašūs užsiėmimai. Juk krikštynos puiki proga prisiminti vaikystėje taip mėgstamus žaidimus!

TMYC_Hall_Hire_06Kur švęsti?

Kokios bus krikštynos – didelės su gausybe svečių, ar kuklios ir švenčiamos tik artimųjų rate, nuspręsti turi krikštijamo vaiko tėveliai. Pagal numatomą svečių skaičių, vaiko tėveliai renkasi ir šventės vietą – ar tai bus tik vakarienė restorane, pasisėdėjimas pas vaiko senelius namo terasoje ar sode, o gal šventė bus keliama sodyboje? Žinoma, išsinuomoti sodybą gali būti brangu, tačiau apsvarstykite krikštynas atšvęsti sekmadienį, kai kainos nėra tokios didelės. Taip pat dažnai tėveliai krikšto dienai renaksi šiltąjį metų sezoną – vasarą ar ankstyvą rudenį, todėl galima suorganizuoti labai linksmą ir gražią šventę gamtoje. Bijantys netikėtai iš dangaus iškritusių kritulių, visuomet gali pasirūpinti šventine palapine.

Šventės dekoracijos

Krikštynoms puošti puikiai tiks balionai ar gyvos gėlės, kurios krikštynose, kaip ir vestuvėse, turėtų būti baltos spalvos. Galite pasirūpinti spalvingomis girliandomis, žaislais, dideliais pieštais vaiko mėgstamais filmukų ar knygučių herojais. Norėdami įamžinti šią dieną, galite pasiūlyti svečiams užpildyti svečių knygą, tačiau ji gali būti ir ne visai tradicinė, su palinkėjimais ir nuotraukomis. Galite pasiūlyti įdomią, šmaikščią versiją, pavyzdžiui paprašyti svečių, kad ant popieriaus lapo padėtų savo piršto antspaudą. Toks “parašas” labai patiks ir mažiausiems šventės dalyviams bei nevargins svečių renkant sveikinimo žodžius.

Autorė Dovilė Palubinskienė

1 Komentaras

 • Agne

  Tikrai labai idomus straipsnis 🙂

  23 gegužės, 2016 at 13:08

RAŠYTI KOMENTARĄ