KODĖL NAUJAGIMIAI SUOMIJOJE MIEGA KARTONINĖSE DĖŽĖSE

Šiek tiek patalynės ir miniatiūrinis miegmaišis patiestas kartotinėje dėžėje – iš pirmo žvilgsnio, atrodo labai neįprasta vieta naujagimio miegui. Nepaisant kaip tai keistai atrodo, ši dėžė yra daugybės Suomijos mažylių pirmoji lovytė. Manoma, kad būtent dėl šio keisto rinkinio Suomija pasižymi vienu mažiausiu pasaulyje ankstyvosios kūdikių mirties rodikliu (iš 1000 kūdikių miršta apie 2,52) ir tai yra daugiau nei dvigubai mažesnis mirčių skaičius nei Jungtinėse Valstijose.

Šią dėžę gali gauti visos besilaukiančios Suomijos moterys, kurios sutinka per pirmuosius keturis nėštumo mėnesius atlikti kelis medicininius tyrimus. Kasmet Suomijos vyriausybė išdalina apie 40 tūkstančių dėžių ir maždaug 50 kitų kūdikiškų reikmenų, tokių kaip drabužėliai, kojinės, šiltos antklodės ir netgi vaikiškos kepuraitės – šalmukai, kurie labai praverčia per šiaurietiškas žiemas. Jeigu mamos mano, kad šie reikmenys yra nereikalingi, jos visuomet gali jų atsisakyti ir vietoj to gauti 140 eurų kompensaciją.

dėžutės-SuomijojMamos dėžutėje taip pat galima rasti žiemiškų ar vasarinių drabužių, daugkartinio naudojimo sauskelnių, žaisliukų, termometrą bei kitos pirmiesiems naujagimio metams reikalingos produkcijos.

Ši programa prasidėjo apie 1930 metus, kai beveik 1 iš dešimties naujagimių Suomijoje nesulaukdavo pirmojo savo gimtadienio. Šios dėžutės pasirodė kaip didelių kaštų nereikalaujanti priemonė, skatinanti mamas pamiršti senus įpročius bei pastojus apsilankyti pas gydytoją apžiūrai. Taip pat šis rinkinys sudaro sąlygas vaikučiams miegoti saugesnėje vietoje nei tėvų lova.

Suomija taip pat garantuoja socialinę apsaugą vaikučių sulaukusiems tėveliams: jiems apmokamos 10 mėnesių vaiko priežiūros atostogos bei suteikiama garantija, kad vaiką prižiūrinti motina ar tėvas galės sugrįžti į savo darbą bet kada iki kol vaikučiui sukaks treji.

Kūdikių dėžučių idėją stengiamasi pasiūlyti ir platesnei auditorijai: viena Londono ligoninė neseniai pradėjo dalinti bandomąsias dėžes naujagimių tėveliams. Minesotoje pelno nesiekianti organizacija dalina šias dėžes nepasiturinčioms šeimoms. Šia akcija siekiama atkreipti vyriausybės dėmesį bei paskatinti pradėti diskusijas valdžioje. Vienas Harvardo studentas įkūrė organizaciją, kuri panašius rinkinius dalina Pietų Azijoje gyvenančioms šeimoms.

 “Keliaudamas po užsienį, nustembu, kad ne visos šalys turi kūdikių dėžutes!”, sako Sanna Kangasharju, kuri dirba Suomijos Ambasadoje Vašingtone. “Juk tai labai efektyvi sistema!” – tvirtina ji.

RAŠYTI KOMENTARĄ