Gyventojų pajamų mokesčio deklaravimas daugeliui gali tapti neįveikiamu uždaviniu. Tačiau viskas nėra taip jau ir sudėtinga, kai žinai pagrindinius principus. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime pagrindinius jaunoms šeimoms aktualius gyventojų pajamų mokesčio deklaravimo aspektus.
Kas yra gyventojų pajamų mokesčio deklaracija?
Kiekvieną mėnesį nuo mūsų priskaičiuoto darbo užmokesčio (kitaip „atlyginimo ant popieriaus”) yra sumokamas gyventojų pajamų mokestis. Tikriausiai pastebėjote, kad kartais galutinis jūsų atlyginimas svyruoja? Taip gali nutikti dėl jums taikomo neapmokestinamo pajamų dydžio (kitaip NPD). NPD – tai mokesčio lengvata, kuris apskaičiuojant gyventojų pajamų mokestį, yra atimamas iš jūsų atlyginimo, todėl ir mokėtina mokesčio suma tampa mažesnė. Jeigu jūsų gaunamos pajamos yra didesnės nei 290 eurų, jums bus pritaikytas ne pastovus, o kintamas NPD, kuris apskaičiuojamas pagal formulę 166-0,26 x (gaunamas darbo užmokestis – 290). Todėl metų pabaigoje reikia pasitikrinti, ar išnaudojote visą metinį NPD dydį bei ar jo neviršijote.
Kam privaloma pateikti gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją?
Deklaraciją turi užpildyti gyventojai, kuriems atsiranda prievolė perskaičiuoti pritaikytą NPD, vykdantys individualią veiklą ar turintys verslo liudijimą (net jeigu visus praėjusius metus negavo pajamų!). Taip pat yra individualių įmonių savininkai, ūkinių ir mažųjų bendrijų nariai bei asmenys, kurie pagal LR įstatymą privalo pajamas deklaruoti (pvz. valstybės tarnautojai, pareigūnai, profesinės karo tarnybos karininkai, valstybinių ar savivaldybės įmonių bei asociacijų vadovai ir kt.). Pajamų deklaravimas privalomas žemės ūkio veiklą vykdantiems gyventojams, kurie yra PVM mokėtojai ar per pastaruosius metus gavo daugiau nei 3000 eurų žemės ūkio veiklos pajamų. Pajamas deklaruoti taip pat turi tie gyventojai, kurie pardavė trumpiau nei 5 metus jiems priklausiusį nekilnojamą turtą ar trumpiau nei 3 metus turėtą kilnojamąjį turtą, uždirbo iš finansinių priemonių daugiau nei 3000 eurų pajamų ar gavo daugiau nei 2500 eurų pajamų, pardavę kitą turtą. Dovanas reikia taip pat deklaruoti: jeigu iš savo šeimos narių (vaikų, tėvų, sutuoktinio, brolio, sesers, vaikaičių ar senelių) per 2015 m. gavote daugiau nei 2500 eurų pinigais arba kitu turtu, išskyrus nekilnojamąjį. Taip pat didesnes nei 2500 eurų vertės dovanas, kurias gavote iš kitų gyventojų. Deklaraciją privalote pateikti, jeigu dirbote užsienyje arba gavote kitų pajamų (pvz. už turto nuomą, suteiktas paskolas ir pan.), jeigu galutinai išvykstate iš Lietuvos arba tapote nuolatiniais Lietuvos gyventojais.
Kodėl verta deklaruoti pajamas?
Net jeigu neatitikote nei vieno aukščiau išvardinto kriterijaus, vis tiek verta atsiversti ir pasižiūrėti jūsų paruoštą deklaraciją. Galbūt jums priklauso tam tikros lengvatos, kuriomis metų eigoje nebuvote pasinaudoję. Pagrindinės mokesčio lengvatos, aktualios šeimoms:
- Kaip jau minėjome, kiekvienas dirbantis Lietuvos gyventojas turi teisę į NPD. Todėl, jeigu jūsų darbo užmokestis praėjusiais metais svyravo, turėjote nedarbingumą ar dirbote keliose darbovietėse, jums galėjo būti pritaikytas ne visas arba per didelis NPD. Taip pat jeigu dirbote ne visus praėjusių metų mėnesius, jūs greičiausiai neišnaudojote visos jums priklausančios metinės NPD sumos ir ją galite susigrąžinti deklaravę pajamas;
- Tėvams, augintiems vaikus iki 18 metų ar vyresnius, kurie mokosi bendrojo ugdymo programą, kas mėnesį priklauso 60 eurų neapmokestinama suma už kiekvieną vaiką. Teikiant deklaraciją galima pasirinkti, ar šią sumą gaus tik vienas iš tėvų, ar ji bus padalinta abiems tėvams lygiomis dalimis. Šis papildomas neapmokestinamas pajamų dydis (kitaip PNPD) priklauso nuo sekančio mėnesio, kai vaikas gimė. Metinę PNPD sumą reikia įrašyti į deklaracijos antrojo puslapio 17 laukelį;
- Gyventojai, kurie iki 2009 m. paėmė kreditą būstui įsigyti ar statyti, gali susigrąžinti dalį sumokėtų palūkanų. Ši informacija turi būti supildyta deklaracijos priede GPM308L;
- Iš apmokestinamų pajamų gali būti atimamos ir įmokos, sumokėtos už studijas (tačiau tik pirmajam aukštajam išsilavinimui ar kvalifikacijai gauti), gyvybės draudimus ar pensijų fondus (informacija taip pat pateikiama GPM308L priede) .
Taip pat verta paminėti, jog susigrąžinti galite ne daugiau nei 25 proc. sumos, nuo kurios buvo apskaičiuotas gyventojų pajamų mokestis.
Kaip deklaruoti pajamas?
Pateikti metinę gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją galite prisijungę prie elektroninės bankininkystės sistemos per elektroninių paslaugų prieigą, per mobiliąją aplikaciją arba spausdintą jos versiją galite pristatyti į bet kurią apskrities valstybinę mokesčių inspekciją. Teikdami deklaraciją, įsitikinkite, ar deklaracijoje nėra klaidų (apie jas įspėja deklaracijos apačioje atsiradusios vėliavėlės). Be to, deklaravę pajamas, į jūsų nurodytą elektroninį paštą ateis žinutė, kuri informuos apie deklaracijos būklę, ar ji priimta, ar dėl kokių nors klaidų ar informacijos trūkumo yra atmesta. Jeigu deklaracija atmesta, privalote ją dar kartą atsidaryti, ištaisyti nurodytas klaidas ir pakartotinai pateikti.
Grąžintina/mokėtina pajamų mokesčio suma
Jeigu deklaracijos GPM308_2 priedo 33 eilutės suma įrašyta su minuso ženklu, tuomet jums atsiranda prievolė sumokėti šią skolą į VMI atisiskaitomąją sąskaitą iki gegužės 1 d. Jeigu 33 eilutės suma yra teigiama, vadinasi, jūs turite permoką, kuri, deklaraciją pateikus laiku, bus grąžinta į jūsų 35 laukelyje nurodytą sąskaitą iki liepos 31 d.
Iki kada deklaracija turi būti pateikta?
Deklaruoti 2015 metų pajamas gyventojai privalo iki 2016 metų gegužės 2 d. Deklaruoti galite ir ankstesnių mokestinių periodų pajamas, t.y. 2016 m. deklaracijas galima pateikti už 2011 – 2015 m.
Autorė Dovilė Palubinskienė