KELIAUJAM!

Ne už kalnų, galiausiai galime džiaugtis – išsvajotoji vasara ir ne mažiau trokštamos atostogos. Dalies mažylių laukia jų pirmosios ilgos ir tolimos kelionės, o kad viskas vyktų sklandžiai, pradėti ruoštis patariama jau dabar – pirmiausia reikėtų pagalvoti apie kelionei į užsienį būtinus dokumentus ir – šiukštu neatidėliokite to paskutinei dienai, kai rankoje spausite traukinio ar lėktuvo bilietus. Kokie dokumentai būtini į užsienį vykstant vaikams, kokia jų gavimo tvarka ir į ką reikia atkreipti dėmesį, pataria Migracijos departamento prie VRM Pasų skyriaus vedėja Danutė Matarevičienė.

– Vaikas į užsienį gali keliauti su vienu iš šių dokumentų: Lietuvos Respublikos piliečio pasu, asmens tapatybės kortele, pasu. Jei vaikutis dar neturi nė vieno iš šių dokumentų, kurį patartumėte darytis?

– Asmens tapatybės kortelė ir taip privaloma gauti sulaukus šešiolikos metų. Jei tėvai nori, ji gali būti išduota ir daug anksčiau. Su šia kortele vaikas gali keliauti į tas užsienio valstybes, kurios pripažįsta asmens tapatybės kortelę kaip kelionės dokumentą. Tai yra: Belgija, Čekija, Estija, Italija, D. Britanija, Kipras, Latvija, Lenkija, Liuksenburgas, Nyderlandai, Prancūzija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Vokietija, Danija, Vengrija, Malta, Austrija. (Valstybių sąrašą galima pasitikslinti URM tinklapyje www.urm.lt).
Žinoma, asmens tapatybės kortelės neužteks keliaujant į tas šalis, kur būtinos vizos.
Tėvai turėtų atkreipti dėmesį ir į vaikų, ir į savo asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų galiojimo terminą — jei dokumentas galioja mažiau nei tris mėnesius, reikia gauti naują dokumentą. Kai kurios valstybės reikalauja, kad dokumentas galiotų dar net pusę metų.

– Kur reikia kreiptis, norint gauti kelionei į užsienį reikalingą dokumentą?

– Kreiptis reikia į gyvenamosios vietos migracijos poskyrį — ten, kur yra deklaruota vaiko gyvenamoji vieta.

– Kiek užtrunka gauti reikalingą vaiko kelionei dokumentą?

– Pats dokumento gavimas nėra ilgas procesas. Jei vaikas turėjo Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinantį dokumentą — vaiko kelionės dokumentą, asmens tapatybės kortelę, pasą arba Lietuvos Respublikos piliečio pasą, tai jį pakeisti ilgai neužtrunka — dokumentas gali būti keičiamas ir skubiai — per vieną arba per penkias darbo dienas.
Jei vaikas neturėjo nė vieno iš šių dokumentų, tuomet turi būti apsprendžiamas vaiko Lietuvos Respublikos pilietybės klausimas. Tam turi būti priimamas sprendimas — ir tai jau gali užtrukti. Numatyti terminai sprendžiant pilietybės klausimus — iki trijų mėnesių. Jei tėvai yra Lietuvos Respublikos piliečiai, gyvena Lietuvoje ir vaikas čia gimė, tuomet laikotarpis priklauso nuo darbų apimties migracijos poskyryje. Praktiškai per mėnesį gali būti išsprendžiamas ir pilietybės klausimas, ir išduodamas dokumentas.

– Ar verta į užsienį vežtis asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų kopijas?

– Kartais jos praverčia — kai šie dokumentai užsienio valstybėse yra prarandami. Tačiau šiaip kopijų nereikalaujama turėti.

– Jei su vaikučiu vyksta abu tėvai, užtenka vieno iš minėtų kelionės dokumentų, tačiau ko reikia papildomai, jei važiuojama tik su vienu iš tėvų?

– Jeigu vaiko kelionės tikslas yra Šengeno valstybė, tai taikomas Šengeno susitarimas ir nesvarbu, ar vaikas vyktų su tėvais, ar su vienu iš tėvų, ar su lydinčiu asmeniui ar net vienas, vieno iš tėvų sutikimo nereikia turėti ir valstybės sienos apsaugos pareigūnas jo nereikalaus. Tokiu atveju vykti pas notarą ir patvirtinti vaiko išvykimo į užsienio valstybę nereikia.

Šiuo metu visos Šengeno nuostatos galioja Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Graikijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Čekijoje, Estijoje, Vengrijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Maltoje, Lenkijoje, Šveicarijoje, Slovakijoje ir Slovėnijoje.

9Šengeno erdvės reikalavimai netaikomi tokioms ES valstybėms kaip Didžioji Britanija, Airija, Bulgarija, Kipras, Rumunija. Vadinasi, jei vaikas vyksta į šias ir kitas ne Šengeno šalis, jo tėvams ar globėjams jau prieš kelionę reikės kreiptis į notarą, kad patvirtintų tėvų sutikimą dėl vaiko kelionės į užsienį.
Papildomi dokumentai turi būti pateikti atsižvelgiant į tai, su kuo vaikas vyksta į kitas, ne Šengeno, užsienio valstybes:
– Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę su vienu iš tėvų, pasienio kontrolės punkto pareigūnams reikia pateikti tik vaiko asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Antrojo iš vaiko tėvų rašytinio sutikimo pateikti nereikia. Tuo atveju, kai vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo vaikas išvyksta į užsienio valstybę, pavarde, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnų reikalavimu pateikiamas vaiko gimimo liudijimas.
– Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę su lydinčiu asmeniu, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš vaiko tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas vyktų su jį lydinčiu asmeniu, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno.
– Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę vienas, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš vaiko tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas vyktų vienas, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno.
– Kai vaikas vyksta į užsienio valstybę su organizuota vaikų grupe į ekskursiją, turistinę kelionę ar kitas organizuotas keliones (su sporto, mokslo, meno ar kitais kolektyvais), kartu su asmens tapatybę patvirtinančiais dokumentais pasienio kontrolės punkto pareigūnų reikalavimu turi būti pateiktas kelionės organizatoriaus parašu ir antspaudu patvirtintas raštas, kuriame turi būti nurodytas išvykstančių vaikų ir juos lydinčių asmenų vardinis sąrašas, ir šio rašto kopija. Už šio sąrašo sudarymą atsakingas kelionės organizatorius. Vaiko duomenys į sąrašą gali būti įtraukiami tik gavus bent vieno iš vaiko tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinį sutikimą. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno. Tėvų, globėjų (rūpintojų) sutikimus turi saugoti kelionės organizatorius.
Vaiko, kuriam yra nustatyta globa (rūpyba), globėjas (rūpintojas), vaikų globos (rūpybos) institucijos vadovas ar jo įgaliotas atstovas, likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki numatyto vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybę, privalo raštu informuoti savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybą (skyrių) apie numatomą laikiną vaiko išvykimą į užsienio valstybę, nurodydamas kelionės tikslą, trukmę ir šalį, į kurią vykstama.

.

2 Komentarai

  • ieva

    Laba diena, ar keliaujant su mažu vaiku, gimimo liudijimą reikią versti į kitą kalbą ar tinka ir lietuviškas? Nes mano ir vaiko pavardės skirtingos. Ačiū už atsakymą laukiu kuo greičiau.

    7 gegužės, 2017 at 16:01
  • Sveiki,jei vykstu i Anglija pas vaiko teva,kurioje esu pati santuokoj,ar reikia vaikui daryt tapatybes kortele,ar uztenka gimimo liudijimo,nors vaikui yra beveik pusantru metu?

    Sveiki,jei vykstu i Anglija pas vaiko teva,kurioje esu pati santuokoj,ar reikia vaikui daryt tapatybes kortele,ar uztenka gimimo liudijimo,nors vaikui yra beveik pusantru metu?

    15 rugsėjo, 2019 at 16:12

RAŠYTI KOMENTARĄ