VAIKŲ GRŪDINIMAS
Kad grūdinami vaikai serga rečiau, žinome visi. Tačiau kaip grūdinti mažylį, kad nesulauktume priešingo rezultato, o vaikutis į grūdinimo procedūras žiūrėtų kaip į smagų žaidimą? Apie grūdinimo svarbą, pagrindinius jo principus ir grūdinimo būdus kalbamės su šeimos gydytoja Audrone Kirdeikiene.
Kokie pagrindiniai grūdinimo principai?
Grūdinimas — tai organizmo imuninės sistemos stiprinimas. Vaikučio organizmą grūdiname oro, vandens, saulės voniomis, skatinimu aktyviai judėti, vaikščioti basomis ir kt. Grūdinami vaikai rečiau serga, o susirgę lengviau ir greičiau pasveiksta. Šiltnamio sąlygomis auginami mažieji bijo net mažiausio vėjelio, bet koks susidūrimas su infekcija baigiasi liga, nes organizmas nepasiruošęs su ja kovoti. Grūdinami vaikai aktyviau juda, sparčiau vystosi jų kaulų ir raumenų sistema, į plaučius, kraują ir audinius patenka daugiau deguonies, grūdinimo procedūros gerina širdies, centrinės nervų sistemos veiklą.
Norintys užauginti užgrūdintą ir sveiką mažylį tėveliai turėtų nepamiršti dviejų svarbiausių grūdinimo principų — grūdinti reikia pamažu, nepersistengiant ir nuolat. Grūdinimo būdus galima derinti, keisti vienus kitais atsižvelgiant į sąlygas, tačiau svarbu jų nenutraukti.
Kada geriausia pradėti grūdinti mažylį?
Gydytoja pataria pradėti grūdinti kūdikį jau nuo gimimo. Tačiau jeigu negrūdinote mažylio iki dvejų metukų ir nutarėte tai daryti tik dabar — nieko baisaus. Svarbiausia, kad grūdintumėte pamažu. Grūdinimui reikia laiko, tad nepersistenkite. Grūdinti galima bet kuriuo metų laiku, tačiau geriausias laikas pradėti tai daryti yra vasara.
Grūdinti visuomet pradedame palaipsniui — po keletą minučių ir nuo mažesnio temperatūrų skirtumo. Grūdinti reikia kasdien ir panašiu metu. Jeigu mažylis suserga, grūdinimo procedūras reikia nutraukti, o tęsti jas kūdikiui visiškai pasveikus. Grūdinimas — ilgas procesas. Kelių maudynių vėsesniame vandenyje tikrai nepakaks. Tik palaipsniui (po 1-2 laipsnius) mažindami vandens temperatūrą, darydami kontrastines voneles ar maudydami po dušu, būdami gryname ore po kelių mėnesių pastebėsite, kad mažylis guvesnis, energingesnis, žvalesnis ir rečiau serga.