VAIKAS ŠLAPINASI Į LOVĄ – ENUREZĖ

Kas yra enurezė? Tai vaikų šlapinimasis į lovą. Jos negalima griežtai traktuoti tik kaip ligos. Šis sutrikimas gali būti susijęs tiek su psichologinėmis problemomis, tiek su paveldimumu. Taigi pakalbėkime apie tai plačiau…

Mažylių šlapinimasis į lovą yra natūralus iki tam tikro amžiaus. Nereikėtų pamiršti, jog kiekvienas žmogus vystosi labai individualiai, todėl gana sunku nubrėžti konkrečias amžiaus ribas. Vis tik, įvairių tyrimų duomenimis naktinis šlapinimasis, kai vaikui jau yra 5 metai, turėtų tėvams kelti nerimą. Vaikų neurologė Augenija Serupienė tai patvirtino. Pasak jos, vienareikšmiško atsakymo nėra, bet vis dėlto 5 metų riba jau yra ženklas, kad mažylis turi rimtesnių problemų. Epidemiologinių tyrimų duomenimis 10% penkiamečių prišlapina į lovą tris naktis per savaitę. Jei jūsų vaikas jau yra tokio amžiaus ir pastebite, kad tiek dieną, tiek naktį jis nevalingai prisišlapina ar vis dar pats nesiprašo į tualetą, reiktų kreiptis į neurologą ar pediatrą.

Enurezė gali būti pirminė arba antrinė. Pirminė yra tada, kai į lovą šlapinamasi nuo gimimo be ilgesnės pertraukos, antrinė — kai vėl šlapintis pradedama po 6-12 mėnesių pertraukos. Enurezę sąlygojantys veiksniai nevisada priklauso tik nuo vaiko. Nemažai tėvų mano, jog naktimis į lovą besišlapinantis vaikas yra lėčiau besivystantis. Tai — klaidinga nuomonė. Svarbu žinoti, jog naktinis šlapinimasis vyksta nevalingai.

Enurezės priežastys

Galima išskirti dvi svarbias priežastis, dėl kurių atsiranda šis sutrikimas.

Pirmoji — įvairios sveikatos problemos. Nesubrendusi šlapimo pūslė, padidėjęs jos jautrumas, šlapimo takų infekcijos, stuburo smegenų patologija — visos šios problemos gali nulemti enurezės atsiradimą. Kaip teigia vaikų neurologė A. Serupienė, paveldimumas taip pat turi įtakos. Jei vienas iš tėvų sirgo naktine enureze, tai yra 45% tikimybė, kad ir vaikai sirgs, o jei abu tėvai sirgo vaikystėje enureze, tai tikimybė, kad vaikai naktį šlapinsis į lovą yra 77%.

Antroji – labai svarbi priežastis – psichologiniai dalykai. Pasak vaikų psichiatrės psichologės Godos Balčaitienės, enurezę galima vadinti emociniu sutrikimu. Vaikai, patiriantys daug streso, įtampos, nusivylimo daug dažniau turi problemų dėl nevalingo naktinio šlapinimosi nei jų bendraamžiai, kuriems nebūdingi šie išvardinti dalykai. Be visų šių neigiamų emocijų svarbu atkreipti dėmesį į tai, kiek laiko tėvai skiria savo mažyliui. Jei šis jaučia tėvų šilumos, bendravimo stoką — tai taip pat gali būti viena iš enurezės atsiradimo priežasčių.

Kaip elgtis tėvams?

Tėvai, kurių vaikas šlapinasi į lovą, visų pirma turėtų būti labai supratingi. Jokiu būdu negalima vaiko smerkti, nes dėl tokio elgesio situacija tik pablogės. Vaikams svarbu jaustis saugiems ir mylimiems, todėl tėvai privalo paaškinti savo mažyliui apie jo problemą. Iki mokyklinio amžiaus vaikams užteks paprasto paaiškinimo, o vyresniems jau galima apie jų problemą pakalbėti šiek tiek plačiau. Gydytojos G. Balčaitienės nuomone, svarbiausia yra nemeluoti vaikui.

Patarimai tėvams, kurių vaikai turi šią problemą:

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ