VAIKO BAIMĖS PAGAL JO AMŽIŲ

Emocijos ir jausmai – tai saviti išgyvenimai tiesiogiai susiję su asmeniu ir jį supančia aplinka bei poreikių išpildymu. Nepaslaptis, jog vaikai yra patys jautriausi savo aplinkai ir jį supančioms emocijoms. Tačiau, kad ir kaip tėveliai bandytų užtikrinti vaiko saugumo jausmą, neretai pastebi, jog mažylis pradeda nepagrystai baimintis vienokių ar kitokių dalykų. Tačiau tai yra visai normalu, kadangi kai kurios baimės priklauso nuo vaiko gyvenimo tarpsnio, t.y nuo jo amžiaus. Taigi, kokias baimes augdami įgyja vaikai?

BAISU KAS NAUJA

Antraisiais gyvenimo metais mažylis itin pradeda baimintis keistų, jo kasdienybėje nesutinkamų garsų ir spalvų, tokių kaip griaustinio dundėjimas, traukinio ūžimas ar nuleidžiamo vandens garsas. Taip pat, vaikas pradeda jausti nerimą ir baimę kai yra pakeičiamo jo aplinka: lovelės perkėlimas į kitą vietą, persikraustimas į naujus namus ar puoduko pakeitimas klozetu.

ERDVINĖS BAIMĖS

Dviejų su puse metukų vaiką dažnai gąsdina staigūs pokyčiai jo judėjimo erdvėje. Netikėtas objekto atsiradimas mažylio kelyje gali iššaukti net ašaras. Taip pat vaikas gali baimintis ir didelių objektų, tokių kaip sunkvežimis ar traukinys, judėjimo jo link.

BIJAU VAIZDINIŲ

Trijų metukų amžiaus vaikas pradeda intensyviau stebėti jį supantį pasaulį, dėl šios priežasties neįprasti ir nepažįstami vaizdiniai, tokie kaip seno žmogaus raukšlėta oda, kaukės, nepažįstami bei gyvūnai, tampa baimės priežastimi. Taip pat šiame laikotarpyje dažnai prasideda tamsos baimė.

BE MAMOS BAISU

Ketverių metukų vaikas taip pat pradeda jausti jį supančių keistų garsų baimę. Tačiau negana to, baimių centre atsiranda mylimas ir artimas žmogus – mama. Ši baimė įsivyrauja dėl to, nes šiuo laikotarpiu vaikui itin svarbus tarpusavio ryšys ir palaikymas, kurio daugiausiai gauna iš mamos.

BIJAU SKAUSMO

Atšventus penktąjį vaiko gimtadienį, jį lydėti pradeda naujos baimės. Augant ir vis labiau suvokiant aplinkinį pasaulį vaikas pradeda suprasti, jog garsas ar vaizdinys jo nenuskriaus, tačiau nukritus ir susižeidus vieną kartą, vaikas gai pradėti itin bijoti skausmo pojučio. Tačiau net ir šitame amžiaus tarpsnyje vaikas vis dar tebebijo tamsos.

BAISI PASLAPTINGA ERDVĖ IR JOS PERSONAŽAI

Šešių metukų vaikas, jau drąsiau jaučiasi savo aplinkoje, tačiau ima tikėti išgalvotais pasakų personažais, tokias kaip vaiduokliai ir raganos. Dėl šio įtikėjimo vaikas pradeda taip pat jausti ir paslaptingų didelių erdvių, miškų, kuriuose gyvena raganos ir laumės, ar net palovio, po kuriuo gyvena baubas, baimę, kurią panaikinti be galo sunku.

BAISU NAMUOSE

Mažieji septynmečiai turi itin lakią vaizduotę, jei šešiamečiai visus išgalvotus personažus įsivaizduoja jiem būdingose vietose, tai jie visas pabaisas perkelia į savo aplinką – namus. Taip pat namų tamsa ir artimųjų nebuvimas juose sukuria nervinį išgyvenimą vaikui.

www.vaikubaze.lt

RAŠYTI KOMENTARĄ