1

ŠEIMOS PLANAVIMAS. PATARIMAI PRIEŠ PASTOJANT

Šeimos planavimas šiais laikais yra tarsi savaime suprantamas dalykas. Dėl gausybės kontraceptinių priemonių, skirtų tiek moterims, tiek vyrams, apsisaugoti nuo nėštumo yra sąlyginai paprasta. Todėl natūralu, jog vaikelio atėjimo į pasaulį laiką vis dažniau šeimų renkasi patys. Neretai kyla klausimas, o kada jau reikėtų ruoštis tapti mama ir tėčiu? Galbūt dar daug Lietuvos šeimų atsakytų, kad tuomet, kai gaunate gydytojo patvirtinimą, jog laukiatės. Tačiau daugelis vakarų šalių gyventojų bei sąmoningos šeimos į šį klausimą turėtų kitokį atsakymą – dar gerokai prieš užsimezgant gyvybei. Štai pavyzdžiui Japonijoje šeimos pagausėjimui ruošiamasi prieš metus!

Patarimai būsimai mamai

 • Nusprendus, jog esate pasirengusi tapti mama, visų pirma reikėtų užsirašyti trijų specialistų konsultacijai: šeimos gydytojo, ginekologo ir odontologo. Šeimos gydytojas nustatys jūsų bendrąją savijautą, ištirs, ar nesergate lėtinėmis ligomis. Gydytojas ginekologas paims reikalingus tyrimus, nustatys, ar nesate užsikrėtusi kokiomis nors infekcijomis. Rekomenduojama išsitirti ir dėl lytiškai plintančių ligų. Nėštumo metu kūdikio griaučiai formuojasi iš mamos organizme esančio kalcio ir fosforo, todėl tinkama dantų būkle derėtų pasirūpinti dar prieš pastojant.
 • Taip pat prieš nėštumą rekomenduojama pasidomėti, kokiomis vakcinomis esate paskiepyta. Itin didelis dėmesys turėtų būti skiriamas skiepui nuo raudonukės, nes kūdikiams ši liga yra ypač pavojinga. Net jeigu esate gavę skiepą nuo šios ligos, vertėtų pasitikrinti, ar turite šiai ligai imunitetą ir jeigu jo neturite – pasiskiepyti pakartotinai. Po šio skiepo nerekomenduojama pastoti bent tris mėnesius. Kai kuriose šalyse moterims, planuojančioms nėštumą, yra rekomenduojama pasiskiepyti ir nuo gripo. Aukšta temperatūra ar gripo komplikacijos gali būti itin pavojingos jūsų mažyliui. Dar viena, atrodo vaikiška ir nepavojinga liga – vėjaraupiai. Net jeigu esate šia liga prasirgusi vaikystėje, rekomenduojama atlikti tyrimus, ar turite jai imunitetą. Jeigu imuniteto neturite, verčiau nerizikuoti ir pasiskiepyti.
 • Jeigu giminėje yra buvę apsigimimų ar genetinių ligų, vertėtų apsilankyti genetiko konsultacijai.
 • Jeigu vartojate kontraceptikus, prieš pradedant planuoti nėštumą, žinoma, turėtumėte nutraukti jų vartojimą. Tačiau prieš kiek laiko derėtų išgerti paskutinę piliulę, nėra iki galo aišku. Kai kurie specialistai rekomenduoja nebevartoti medikamentų likus 9 mėnesiams iki nėštumo, kiti teigia, jog nieko nenutiks, jei pastosite jau kitą mėnesį.
 • Prieš pradedant planuoti vaikelį, derėtų pasirūpinti savo fizine savijauta. Nėštumas yra ypatingas periodas, kurio metu keičiasi ne tik jūsų fizinė išvaizda, bet pasikeičia svorio centras, dėl ko daugelis moterų labiau lošiasi atgal ir susiduria su nugaros skausmais. Taip pat jūsų kūne netgi pasikeičia organų vieta – jie “pasislenka” taip atlaisvindami vietos didėjančiai gimdai, kurioje auga naujai užsimezgusi gyvybė. Nereikia pamiršti ir būsimo gimdymo, kuris pareikalaus daug fizinių ir psichologinių jėgų. Tad norint sėkmingai, lengvai ir be didesnių rūpesčių išnešioti bei pagimdyti mažylį, fizinė stiprybė yra tikrai svarbi. Kiek sportuoti ir kokią sporto šaką pasirinkti nėra svarbu, svarbiausia – judėti.
 • Ne mažiau svarbu ir tai, ką kasdien dedate į burną. Teisinga, pilnavertė mityba turi didelės įtakos jūsų savijautai.
 • Folio rūgštis yra būtina jūsų būsimo vaikelio nervų sistemos vystymuisi. Ją reikėtų pradėti vartototi bent tris mėnesius prieš planuojant nėštumą.

Patarimai būsimam tėčiui

 • Vyrui taip pat derėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją ir išsitirti dėl įvairių infekcijų bei lėtinių ligų.
 • Būsimam tėčiui lygiai taip pat svarbu yra susilaikyti nuo žalingų įpročių, tokių kaip alkoholis ir rūkalai. Nustatyta, jog normalių spermatozoidų gamyba atsistato vidutiniškai per 90 dienų po alkoholio pavartojimo.
 • Planuojant šeimos pagausėjimą, reikėtų nepamiršti, jog karštis kuriam laikui nuslopina spermatozoidų gyvybingumą, todėl derėtų saikingai mėgautis pirties malonumais.
 • Medikai pataria, kad folio rūgštį prieš nėštumą derėtų vartoti ne tik moterims, bet ir vyrams.

Bendri patarimai abiems

Planuojant nėštumą yra labai svarbus ir poros nusiteikimas. Jeigu vaikelis yra laukiamas iš abiejų pusių, tuomet belieka tik laikytis aukščiau nurodytų rekomendacijų, daugiau laiko praleisti gryname ore, kuo mažiau įsileisti į save blogas mintis, vengti streso ir konfliktų, atsipalaiduoti ir mėgautis tuo nuostabiu laukimu.

Autorė Dovilė Palubinskienė

RAŠYTI KOMENTARĄ