VISKAS APIE CEZARIO PJŪVĮ

Cezario pjūvis – tai akušerinė operacija, kai per pilvo sienos ir gimdos pjūvį išimamas vaisius ir placenta, atliekama, kai gimdymas natūraliais gimdymo takais kelia grėsmę gimdyvės ar vaisiaus gyvybei, bet vis daugiau moterų šiai dienai operaciją renkasi pačios. Taigi, pakalbėkime apie viską kas vyksta planinės ir ne tik cezario operacijos metu.

Kokiais atvejais atliekama cezario operacija?

Ši operacija gali būti atliekama planine ir skubia tvarka. Situacijų gali būti daug ir įvairių, visais atvejais gimdymo taktiką parenka gimdyvę prižiūrintis gydytojas.

Planinė cezario operacija daroma, jeigu:

 • Kūdikis yra labai didelis (sveria daugiau nei 4,5kg ar daugiau nei 5kg);
 • Yra placentos arba bambagyslės pirmeiga;
 • Vaisiaus padėtis – sėdmeninė pirmeiga arba jis guli skersai;
 • Laukiama dvynukų, trynukų arba daugiau kūdikių;
 • Anksčiau buvo daryta gimdos operacija (buvo cezario operacija, pašalinti fibroidai ar kt.);
 • Gimdyvė serga širdies ligomis;
 • Moteris to nori pati.

Neplanuota, bet skubi cezario operacija bus atlikta, jeigu:

 • Kūdikio širdies dažnis sulėtėja ilgesniam laikui;
 • Moteris gausiai kraujuoja;
 • Kūdikio virkštelė apsisukusi apie kaklą ar per trumpa;
 • Vaikas yra per didelis ir netelpa į gimdymo takus arba negali gimti per makštį dėl padėties gimdoje;
 • Vaisiaus stebėsena rodo, kad kūdikiui gimdymas kelia pavojų;
 • Gimdyvės liga – preeklampsija, širdies nepakankamumas ir pan. – gimdant pablogėja.

Kas vyksta planinės operacijos metu?

cezarJeigu operacija yra planinė, moteris, prieš operaciją, paguldoma į ligoninę. Tą dieną, kai atliekama operaciją negalima nei gerti, nei valgyti bent 8 valandas iki pačios operacijos, taip išvengiama nejautros sukeltų komplikacijų. Moteris atvedama į operacinę palatą, aprengiama specialiais drabužiais, prie jos rankos prijungiama lašinė, per kurią į kūną tiekiama vandens ir reikiamų vaistų.

Dažniausiai planinės operacijos metu taikoma vietinė nejautra, bet tai priklauso nuo moters būklės, gali būti taikoma ir bendra nejautra. Prieš operaciją ateina anesteziologas ir aptaria su moterimi galimus pasirinkimus.

Bendra nejautra – kai anestezuojančių dujų ar oro mišiniu pacientė yra užmigdoma arba į veną suleidžiami specialūs migdomieji vaistai.  Tokiu atveju moteris vėliau nieko neprisimena. Tokios nejautros dažniausiai reikia skubių operacijų metu, kai nėra laiko atlikti spinalinei nejautrai arba kai moteris turi problemų su nugara ar alergijai vietiniams anestetikams.

Vietinė nejautra –  tai toks nuskausminimo būdas, kai nuskausminantys vaistai suleidžiami į stuburo kanalą ir žemiau dūrio vietos laikinai apmarinamos nugaros smegenys bei iš jų išeinančios nervinės šaknelės. Moteris nemiega, viską suvokia, mato ir girdi, gali paliesti kūdikį. Visi jutimai visiškai atsistato per 2-3 val. po operacijos.

Po nuskausminimo (bendro ar vietinio) į moters šlapimo pūslę įvedamas kateteris, kuriuo operacijos metu ir kelias valandos po jos arba visą parą nuteka šlapimas. Nuskutama ta pilvo vieta, kurioje bus daromas pjūvis, po to pilvas nuplaunamas aseptiniu skysčiu  ir uždengiamas steriliu užklotu. Chirurgas įpjauna moters pilvo apačią ir praskečia raumenis. Po to perpjaunama gimda. Kai siurbiamas amnionio skystis, moteris gali girdėti siurbimo garsą. Tuomet pro pjūvį iš gimdos iškeliamas vaisius, tuo metu moteris dažniausiai jaučia spaudimą ir traukimą. Motinai kūdikis parodomas iš kart po to, kai jį apžiūri ir įvertina kitas gydytojas. Chirurgas pašalina placentą, gimdos pjūvis gerai susiuvamas trijų aukštų siūle tirpiais siūlais. Iš pilvo ertmės išvalomas kraujas, krešuliai, ten patekę vaisiaus vandenys. Pilvo siena pasluoksniui užsiuvama.

Kas vyksta skubios operacijos metu?

Chirurginiu požiūriu ši operaciją panaši į planinę, tačiau skubėjimas dėl nelauktų aplinkybių gali sukelti daug streso. Gydytojai gali skubėti, moteriai gali būti taikoma pilna – bendra nejautra, jeigu kūdikio padėtis netaisyklinga arba reikia labai skubėti, daromas didesnis pjūvis.

Daug kam aktualus klausimas ar cezario pjūvio būdu gimę vaikai sveikesni?

Visuomenėje egzistuoja nuomonė, kad šiuo metodu gimę vaikai netraumuojami ir dėl to yra sveikesni, pavyzdžiui, išvengia cerebrinio paralyžiaus, didelio streso, vėliau yra ramesni ir pakantesni skausmui. Kita vertus, gimstant natūraliais takais, naujagimio krūtinės ląsta suspaudžiama, išstumiamas skystis iš kvėpavimo takų, pirmas įkvėpimas būna gilesnis. Cezario pjūvio būdu gimusiems vaikams dažniau diagnozuojamas kvėpavimo sutrikimo sindromas.

Kada galima grįžti namo?

Atlikus cezario pjūvio operaciją (esant sveikam ir išnešiotam kūdikiui) išrašoma iš ligoninės 5–7tą parą po operacijos.

21 Komentarai

 • Justina

  tik viena smulkmena… kateteris į šlapimo pūslę įvedamas dar prieš visas nejautras. Man tai pats baisiausias prisiminimas iš 2 cezario operacijų..

  12 sausio, 2016 at 13:40
 • Milda

  Seniai nebe, nebezinau kur taip galetu pasielgti, tikrai po nejautros iveda 🙂

  13 sausio, 2016 at 9:54
 • Agne

  Mum irgi po nejautros ivede.

  13 sausio, 2016 at 9:54
 • Vaida

  As buvau prisiskaiciusi, kad iveda dar pries nejautra ir irgi labai bijojau, bet kai pasakiau gydytojai eme juoktis, kad seniai nebeveda. Tai nieko nejutau 🙂

  13 sausio, 2016 at 9:57
 • Laura

  Mes turejome CP, antra tikrai irgi tik CP darysim 🙂

  14 sausio, 2016 at 10:31
 • Rena

  As gimdziau Gruodzio menesi ir dare cezari,tai kiek pamenu ivede ta kateteri i slapimo pusle,o tik tada dare epidiura..

  17 sausio, 2016 at 20:38
 • Inga

  Gimdžiau sausio gale, tai kateterį įvedė prieš nejautrą 🙂 mažas malonumas :/

  14 kovo, 2016 at 13:05
 • Kristina

  Kateterį įvedė su nejautra. NIeko nejutau 🙂 Rando turiu paieškot, kad rasčiau. Po operacijos skaudėjo panašiai, kaip po gero bulviakasio. Pačios operacijos metu gal nemaloniausia buvo kai gimdą valė, ir kad jau gimus dukrytei dėl prisegiotų pirštų prie aparatų negalėjau nusišluostyti ašarų. Visa kita – stebuklas, ačiū tam, kas sugalvojo šį būdą, išvengiau begalės dalykių, kurių bijodama gyvenau pusę savo gyvenimėlio. Tik Cezaris.

  31 kovo, 2016 at 12:39
 • Ema

  Man kateterį vedė prieš nejautrą. Menkas malonumas

  9 sausio, 2017 at 12:25
 • Jurgita

  Pries 3sav.atliko 3cp operacija,visus 3kartus ivede kateteri jau gulint ant operacinio stalo,taciau dar viska jauciant.

  25 rugpjūčio, 2017 at 16:04
 • Justina

  Po nejautros man kateteris buvo ivestas, as to ivedimo net nejauciau. tai buvo pries 10 metu.

  2 rugsėjo, 2017 at 7:08
 • Aušra

  Pirma gimdziau. Antra cezaris nes sedejo. Tikrai siulau gimdyt jei vaikas geroj padetyje ir mamos anatomija gera. Tik naturalus gimdymas. O cezaris jei kitos iseities nera.

  4 gruodžio, 2017 at 21:28
  • Akvile

   Na, o aš už CP. Gerai jeigu pasiseka ir per valandą pagimdai, o jei kelias val., 10, 14… Mano lelius sedėjo todėl buvo atliktas CP. Ir ačiū Dievui, nesikankinau. Mačiau kai moteris vien nuo prasidėjusių sarėmių šaukė Dievulį ir vos ne sienom lipo. Pakraupau. Ir tuo pačiu ji man pasakė, kad man pasisekė, kad bus CP.

   3 sausio, 2018 at 18:04
 • Akvile

  Kateterį įvedė be jokios nejautros. Sako ką tu čia kalbi, nejautrą į stuburą suleis operacinėje. Atsipalaidavau, bent jau man neskaudėjo. Labai švelniai tiek įvedė tiek išėmė. Prieš 2 mėn., buvo atliktas CP – Kauno 2-oje klinikinėje ligoninėje. Ką galiu pasakyti – personalas labai buvo rūpestingas ir šiaip malonus. Likau labai patenkinta. Vykau nesusitarusi ir papuoliau pas lb fainą daktarę Goda Jievaltienę. Jeigu ateityje bus antras vaikiukas gimdysiu tik pas ją ir draugėms rekomenduosiu.

  3 sausio, 2018 at 16:58
 • Ji

  Jus rimtai??? Skaudejo vedant kateteri? Nu sorry! Gimdziau naturaliai 18 valandu tesesi viskas,buvau pries vaistus, bet nebegalejau kenteti, po prasikankinimo pasake kad vaistam per velu! Plysau, kirpo ir siuvo, po to state kateteri nes sake naturaliai nepasislapinsiu,visiskai nieko nejutau net kai plysau ir kirpo, kateteris visai buvo smulkmena, komplikuotas gimdymas skaitesi del kirpimo,plysimo, nes daug siuti turejo. Po gimdymo buvo baisus hemarojus, gyjimas buvo tragiskas, 2 kart dar po to gulejau ligoninej nes buvo uzpuliavus zaizda, vasara buvo baisiai karsta, pamenu kaip pragara ta laika, vienintelis nusiraminimas buvo kai vaika ant ranku laikydavau, verta del jo dar ne tiek patirti. Kas daret cezari nesupykyt bet negalima to pavadinti gimdymu. Jei kada dar gyvenime pastosiu, negimdysiu!!! tik cp!!!!!

  4 sausio, 2018 at 13:13
 • Ineta

  Man visus 3 kartus kada dare cp operacija kateteris buvo ivestas taip pat pries visas nejautras, tad jausmas tikrai is nemaloniausiu..net ir dbr nupurto prisiminus ta nemalonu jausma.
  Kadangi tokios galimybes kaip rinktis tarp naturalaus gimdymo ar cp neturejau nes visos cp operacijos buvo planines tad galiu pasakyti jei ir tektu rinktis manau vistiek pasirinkciau cp, kad ir pats atsigavimas po operacijos yra sunkesnis ir minusu daugiau, bet gimdymo visada bijojau ir dekoju likimui kad neteko jo patirti.Man paciais asmeniskai sunkiausias buvo pirmasis cp ir atsigavimas po jo,savijauta buvo tikrai nekokia tas silpnumo jausmas ir skausmas kai net bijai nusikoseti nes atrodo kad visos siules plys…bet po antrojo ir treciojo viskas buvo kitaip, gal kad jau zinojau ko laukti koks bus pats sveikimas, ir nusiteikimas tam.Tad tikrai nera ko bijoti.Sveiki vaikuciai yra pats didziusias dziaugsmas, kuris atperka visus nemalonius isgyvenimus.

  4 sausio, 2018 at 13:15
 • Aušra

  Prieš pusę metų buvo darytas cp šiauliuose, buvo planinis, nes lelius sėdėjo, nors leido rinktis ar bandyt gimdyt pačiai bet didele rizika pasirinkau cp ir nepasigailèjau pirmą buvau pati gimdžiusi man asmeniškai cp geriau, o ir namo gryžau po dvieju parų viskas sugijo puikei, jei galėtu vėl rinktis tai trečia kart daryčiau tik cp

  4 sausio, 2018 at 17:23
 • migle

  abu vaikuciai atkeliavo cp budu. pirmas-ekstara, antras-planinis (sedejo dama). neturiu su kuo lygint, bet su pirmu atsikamavau visa diena, saremiai, taram baram, viskas buvo. tik paties uzgymimo ne. tai as nezinau, jokio ten dziaugsmo. po operacijos skauda kelias dienas, sunku lovoj apsiversti. paskui kuri laika sunkiau kelt negali… galu gale pats faktas-operacija. tiesa, po pirmos isleidziant gyd. pasake: gerai dar tu cia, mieloji, prasisukai. operacija vyko dvigubai ilgiau nei iprastai, sunkiai stambdesi kraujavimas. trecia labai labai noreciau pati gimdyti, bet, deja, niekas jau neleis man…

  4 sausio, 2018 at 22:54
 • Kristina

  Sveikos, 2011 m. buvo planinis CP dėl vaikelio skersos padėties, šlapimo kateteris buvo prieš nuskausminimą. Spinalinė nejautra “nesuveikė”, jaučiau galūnes, “pešiojimą”, tad teko gauti bendrą nejautrą. Antrą vaikiuką gimdžiau pati, nors neturėjo taip būti…vaikas gimė 4,788 kg, viskas plyšo, nukraujavau ir pan. Bet ne apie tai 😉 Netrukus turėsiu trečią džiaugsmelį ir planuojamas CP. Klausimas – kaip nebijoti visų operacijos garsų, kaip nebijoti, jog turbūt vėl kažką jausiu? Ar visgi nėra blogas dalykas prašyti bendros nejautros?

  21 birželio, 2019 at 11:46
  • Laura

   Sveiki. Ar iveikete baime? As irgi lyg noriu cp ir bijau.

   15 rugpjūčio, 2019 at 14:49
 • Laura

  Gimdysim 5 vaikeli.
  Visus 4 gimdziau pati 3 be jokiu nuskausminimu.
  Pirmas 16 h ( skatino buvo saldu)
  Antras 5h( skatino)
  Trecias 1 h ( skatino)
  Ketvirtas 32 h (skatino nuolat saremiai siaubingi atsidarymo praktiskai nebuvo…nukraujavau, alpau, gavau visus nuskausminimus nors nepagavau…dabar paniskai bijau pagranduka gimdyti. Bijau skausmo tokio siaubingo kaip paskutini karta…ir Bijau CP. Nebezinau kaip elgtis ?

  15 rugpjūčio, 2019 at 14:37

RAŠYTI KOMENTARĄ