BabyBedParents-660x439

VAIKAS TĖVŲ LOVOJE. GERAS AR BLOGAS ĮPROTIS?

Ar miegoti su vaikučiu vienoje lovoje nuo pat gimimo, ar jį migdyti atskirame kambaryje? Pripratimas, patogumas ar yda? Šie klausimai domina jau esamus ir būsimus tėvelius, jais ginčijasi psichologai ir pediatrai. Todėl trumpai pristatome abiejų nuomonių šalininkų argumentus. Apie mažylių ir jų tėvelių miegą teiraujamės psichologės Linos Cirtautienės.

Migdyti kartu

Vieni pediatrai, psichologai ir tėvai, vadovaudamiesi psichoanalitiko Donaldo Winnikotto (Vinikoto) XX a. viduryje atliktais tyrimais, pasisako už kūdikio migdymą tėvų lovoje. D.Winnikotto teorija teigia, kad gimęs kūdikis patenka į jam nepažįstamą, svetimą aplinką, kuri jam kelia nerimą. Kūdikis dar įsčiose pripranta nuolatos girdėti motinos širdies ir žarnyno garsus, jausti jos emocijas, todėl save suvokia kaip jos dalį. Vaikui gimus, šis vientisumo jausmas išlieka kelis mėnesius, todėl migdomas atskirai jis išgyveną stresą. Tuo tarpu kūdikis miegodamas su mama jaučiasi saugus, stabiliau vystosi jo psichika.

Anot šios nuomonės šalininkų, kūdikiams yra būdingas negilus, paviršutiniškas miegas, kurio metu vystosi smegenys. Kūdikis giliai įminga (ar atvirkščiai — pabunda) tuomet, kai jaučiasi nesaugus, kai jam baisu, todėl trumpėja paviršutiniško miego laikas, o tuo pačiu — lėčiau vystosi ir stabilizuojasi smegenys.

Antraisiais gyvenimo metais vaikai savarankiškėja ir iki antrojo gimtadienio po truputį dingsta poreikis miegoti su mama.

Migdyti atskirai

Kitos pusės nuomonę palaikantys tėvai ir specialistai nerekomenduoja vaikų migdyti tėvų lovoje. Pasak psichologės, manoma, kad atskirai miegantis vaikas greičiau tampa savarankiškas. Išmokęs užmigti, atsibusti, vėliau — apsikloti, jis užkopia pirmosiomis savarankiškumo pakopomis. Manoma, kad pirmaisiais mėnesiais pakanka mažylio lovelę statyti greta tėvų lovos. Taip jį visada galima nuraminti palietus ranką.

Šios nuomonės šalininkai pataria jau nuo 4 mėnesių vaiką migdyti atskirame kambaryje. O dviejų metų vaikui nebeleisti miegoti tėvų lovoje. Norint išvengti įpročio miegoti kartu su tėvais (jei miegate su vaikučiu viename kambaryje), patariama įrengti lovelės užuolaidėles, kad prabudęs vaikas nematytų tėvų ir nereikalautų paimamas į jų lovą.

Pediatras B. D. Schmittas (Šmitas), knygos „Jūsų vaiko sveikata” autorius, įspėja, kad tėvų lovoje vaiko laukia ne tik jaukumas, bet ir pavojus. Dėl per minkšto tėvų lovoje įkloto čiužinio bei purios patalynės kūdikis gali uždusti. Tai nutinka vaikučiui įsisupus į patalus ar įsispraudus į tarp baldo ir sienos ar pan. susidariusį tarpą. Kita grėsmė, kurią išskiria šis autorius — miegodami tėvai gali netyčia prispausti kūdikį ir šis uždus. Todėl, jei vienas iš tėvų vartoja raminamuosius (migdomuosius) vaistus ar vakare vartojo alkoholio, vienoje lovoje su vaikučiu nepatartina miegoti.

Kaip atpratinti?

Ar pasikliausite instinktais ar mokslinėmis prielaidomis — tai jau Jūsų pasirinkimas. Nuo kiekvienoje šeimoje vyraujančių įsitikinimų priklauso tai ar bus dalinamasi tėvų lova ir kiek laiko tai truks. Jei miegate kartu su vaiku – kažkada jam ateis laikas persikraustyti į savo lovelę. Tuomet prireiks kantrybės pakeisti šį įprotį nauju. Kad būtų lengviau, psichologė Lina Cirtautienė pataria:

Sukurkite ritualą. Net jei vaikelis dar visai mažas — pratinkite vaiką prie pačių sukurto ritualo, kurį atlikinėsit kas vakarą prieš guldant miegoti. Tai turėtų būti kasdieniai darbai — naktipiečiai, maudynės, sauskelnių pakeitimas, dantų valymas, gal pasaka ar tiesiog bučinys tėveliui arba lopšinė. Taip dar visai mažas vaikelis jausis saugus, nes pradės suprasti, kad jis ruošiamas miegui ir migdymas su laiku taps vis paprastesnis.

Planuokite. Pratinkite vaiką prie minties, kad jis gyvens kitame — tik jam vienam skirtame kambaryje. Kartu su vaiku rinkite naują lovelę ar kitus baldelius — kartu sukurkite vaikui skirtą erdvę. Iš anksto numatykite kada planuojate tai padaryti ir paaiškinkite vaikui („po sekančio gimtadienio” ar „vasarą, kai lauke bus šilta” ir pan.).

Susitarkite. Paaiškinkite vaikui, kad jis jau didelis ir turi miegoti savo lovelėje. Būtinai pasakykite, kad jį mylite, kad ir toliau kartu leisite laiką: eisite pasivaikščioti, žaisite. Paaiškinkite, kad mylite ne tik vaiką, bet ir tėvelį, kuris turi miegoti savo vietoje, šalia mamos. Būkite nuoseklūs pradėję laikytis naujų taisyklių.

Skatinkite. Jei vaikas laikosi susitarimo — pagirkite jį, kad yra šaunus miegalius, pamaloninkite smulkmenėlėmis (pvz., paruoškite jo mėgstamiausius pusryčius).

Nenusileiskite. Jei vaikas naktį taikosi įslinkti į Jūsų lovą — nedelsdami parveskite/parneškite jį į jo kambarį ir būtinai pasidžiaukite savo atžalėle, kad ji jau tiek paaugo, jog gali net savo kambarį turėti, kur laukia visi žaislai, knygelės ir patalėliai. Jei vaikas išsigandęs ar sunerimęs — būtinai nuraminkite. Laikykitės susitarimo ir nenuolaidžiaukite.

Norėdami atsikovoti savo lovą pasiruoškite susidurti ir su vaiko protestu — ašaromis ir verksmais ar net isterijoms. Stenkitės išlikti nuoseklūs ir ramūs, nenusileiskite vaiko reikalavimams ir visas Jūsų pastangas vainikuos sėkmė ir geras miegas.

RAŠYTI KOMENTARĄ