COLOURBOX10836531

PIRMŲJŲ AKIMIRKŲ PO GIMDYMO SVARBA MAMAI IR VAIKUI

Gamtos taip suplanuota, kad naujagimis pirmiausiai turi pakliūti į savo mamos glėbį, todėl įvairios procedūros, kurios nėra gyvybiškai būtinos (nuvalymas, svėrimas, matavimas), turi būti atidedamos mažiausiai kelioms valandoms.

Pirmosiomis valandomis turi būti koncentruojamasi į pirmą sėkmingą žindymą ir mamos-naujagimio bei šeimos ryšio kūrimą. Net jei mamai ar vaikui reikia medicininės priežiūros, pirmiausiai turi būti paisoma šio svarbaus laiko, nesvarbu ar gimdymas nekomplikuotas ar operacinis.

Ką reiškia netrikdoma pirmoji valanda?

Tik gimęs naujagimis iš kart uždedamas ant mamos pilvo. Jie abu apklojami pašildyta antklode – tai sumažina streso hormono adrenalino išsiskyrimą, padidina su juo konkuruojančių hormonų oksitocino ir prolaktino koncentraciją. Oksitocinas ir prolaktinas yra būtini ryšio kūrimui ir sėkmingam žindymui. Šiuo laikotarpiu mamos poreikiai yra minimalūs: šiluma ir rami, jauki aplinka. Svarbu nepamiršti, kad po vaikelio užgimimo, ji vis dar gimdo – placentą, dangalus, o gimda vis dar susitraukinėja.

 7 priežastys, kodėl pirmosios valandos po gimdymo tokios svarbios*:

  1. Naujagimio inicijuotas pirmasis žindymas

Daugelis gimdymo skyrių siekia naujagimiui palankios ligoninės vardo, todėl supranta ir skatina pirmą kartą naujagimį pažindyti dar gimdykloje. Be to, kad taip užmezgamas artimas ryšys tarp mamos ir naujagimio, žindymas skatina mamos organizmą išskirti daugiau oksitocino, kuris kartu sumažina ir pogimdyminio kraujavimo riziką. Tačiau daugeliu atvejų pirmasis žindymas yra skubinamas, nes personalas, norėdamas padėti pažįsti kuo greičiau, skatina mamą arba patys bando įkišti spenelį naujagimiui į burną. Tai yra perteklinė pagalba, kurios visai nereikia. Kai naujagimis, jei jis gimė sveikas, iškart paguldomas mamai ant pilvo ir netrikdomas, jis instinktyviai, vis pailsėdamas, šliaužia prie mamos krūties ir pradeda žįsti. Šis mechanizmas, pirmą kartą aprašytas ir įrodytas švedų akušerės Ann–Marie Widström dar 1980-aisiais, susideda iš 9 etapų:

    1. Pirmasis riksmas/įkvėpimas – tai intensyvus naujagimio verksmas iškart užgimus. Išsiplečia plaučiai ir kraujotakos sistema prisitaiko prie gyvenimo ne gimdoje sąlygų;
    2. Poilsis (2(2–4)min.) – nustatomas, kai nėra naujagimio burnos, galvos, rankų ir kojų judesių. Jutiminė sistema atrodo prislopinta;
    3. Pabudimas (2,5(1–5)min.) – smulkūs galvos, pečių, galūnių judesiai, atmerkiamos akys ir nežymūs burnos judesiai;
    4. Aktyvumas (8(4–12)min.) – naujagimis atlieka dažnesnius čepsėjimo ir ieškojimo judesius, žiūri į krūtį;
    5. Poilsis (18(13–27)min.);
    6. Šliaužimas (36(18–54)min.) – naujagimis juda prie krūties slysdamas, šliauždamas ar net šokteldamas;
    7. Susipažinimas (43(29–62)min.) – naujagimis susipažįsta su krūtimi lyžteldamas aureolę ir patį spenelį. Lyžtelėjimai trunka iki 15–20 min., kol pradeda žįsti;
    8. Žindimas (62(43–90)min.) – naujagimis apžiojo krūtį plačiai praverta burna;
    9. Miegas

Vėlesni tyrimai tik dar kartą patvirtino, kad vaikai gimsta su vidiniais instinktais, kurie jiems, kaip ir visų žinduolių naujagimiams, padeda susirasti mamos spenelį.

  1. Organizmo sistemų reguliavimas

Naujagimiai, kurie netrikdomi po gimimo paliekami ant mamos pilvo, sugeba geriau reguliuoti savo kūno temperatūrą ir kvėpavimą. Naujagimiai labai jautrūs temperatūros pokyčiams, nes jų apsauginis riebalų sluoksnis dar galutinai nesusiformavęs, juk jis devynis mėnesius praleido idealiai šiltoje, beveik nesikeičiančioje temperatūroje. Jei naujagimis per daug atšąla, jis turi naudoti daugiau energijos ir deguonies nei turi sukaupęs, kad palaikytų stabilią temperatūrą.

  1. Ilgiau nenukirpta virkštelė

Nekerpant pulsuojančios virkštelės, naujagimis gauna deguonį ir kvėpuodamas, ir per placentą. Oda-oda kontaktas su mama padeda sureguliuoti kvėpavimą, o tai reiškia, kad virkštelė ilgiau pulsuos ir naujagimis gaus daugiau kraujo, o tai sumažins geležies stokos anemijos riziką. Net CP operacijos metu yra galimybė atidėti virkštelės kirpimą, jei susitarsite su gydytoju ir leis individuali situacija.

  1. Geresnis ryšys tarp mamos ir vaiko

Kuo ilgesnis nepertrauktas oda-oda kontaktas tarp mamos ir naujagimio, tuo daugiau laiko jiems susipažinti iš išorės. Mamos, kurios po gimdymo buvo oda-oda kontakte, jaučiasi ramesnės ir geriau atpažįsta savo kūdikio poreikius. Nepertraukiamas ankstyvas oda-oda kontaktas pradeda saugaus prieraišumo tarp mamos ir naujagimio procesą.

Ne tik žindymo, bet ir oda-oda kontakto metu išskiriami dideli kiekiai oksitocino. Mamos, kurios patyrė ankstyvą oda-oda kontaktą, labiau išreiškia prieraišumą vėlesniame savo vaiko gyvenime, kuris pasireiškia bučiniais, apkabinimais, pozityviu kalbėjimu ir t.t.

breastfeeding-841506-300x200Jei oda-oda kontaktą tenka nutraukti dėl gyvybiškai būtinų medicininių intervencijų arba dėl mamos/naujagimio būklės, labai svarbu kaip įmanoma greičiau sudaryti sąlygas mamai ir vaikui būti drauge. Nesvarbu, ar tai kelios valandos, ar kelios dienos – kuo greičiau, tuo geriau. Net jei bus atlikta CP operacija, yra būdų, kaip suteikti oda-oda kontaktą. Svarbiausia yra pasirinkti medikus, kurie palaikytų Jūsų sprendimą.

Net ir inkubatoriuje gulintiems neišnešiotiems naujagimiams taikomas „Kengūros metodas“, nes įrodyta oda-oda kontakto svarba naujagimio vystymuisi ir brendimui. Namuose oda-oda kontaktas stiprina ryšį tarp naujagimio ir jo šeimos narių. Kūdikių masažas – tai dar vienas būdas, kaip prisilietimas gali būti prasmingas. Tai gali būti tėčio būdas, nes jie dažnai jaučiasi nereikalingi ankstyvojoje kūdikystėje.

  1. Didina sėkmingo žindymo tikimybę

Žindymo pradžios ir trukmės sėkmė yra didesnė, kai naujagimis patiria ankstyvąjį oda-oda kontaktą. PSO rekomenduoja išimtinai žindyti kūdikius iki 6 mėn., kad būtų užtikrintas optimalus augimas, vystymasis ir sveikata. Naujagimiai, kurie patys susiranda krūtį, dažniau iškart ima žįsti teisingai, taip apsaugodami mamos spenelius. Tai padidina ilgalaikio ir sėkmingo žindymo tikimybę.

Naujagimis vaizdą fokusuoja maždaug 30 cm atstumu – būtent tiek yra nuo Jūsų krūties iki akių. Žiūrėdama į savo naujagimį, kalbindama, glostydama ir tiesiog laikydama šalia, Jūs stiprinate tarpusavio ryšį. Net maitinant iš buteliuko, rekomenduojama kūdikį laikyti tarsi žindytumėte.

  1. Nėra atskyrimo traumos

Kūdikiai gimsta pasiruošę pirmiausiai susitikti su mama. Jei gimdymas vyksta natūraliai, be nuskausminimo, naujagimis būna labai budrus ir įdėmiai stebi mamos veidą, atpažįsta jos kvapą, balso tembrą ir prisilietimą. Buvimas kartu su motina, yra raktas į vaiko išlikimą, o atskyrimas yra pavojingas gyvybei. Naujagimiai turi visiems žinduoliams būdingus instinktus: šalia mamos jaučiasi saugūs, čia šilta, saugu ir sotu. Jei naujagimis atskiriamas nuo mamos, jis garsiai protestuoja rėkdamas, siekdamas mamos dėmesio į savo nelaimę. Kūdikiai skaudžiai išgyvena atskyrimą nuo savo mamos kūno. Jei nepaisant protesto, jie iškart negrąžinami mamai – apima neviltis, jie tarsi pasiduoda, todėl nurimsta ir atsipalaiduoja. Tai dalis išgyvenimo instinkto, kuriuo siekiama neprivilioti plėšrūnų, be to – taip taupoma kūno energija ir šiluma.

  1. Suaktyvinama kūdikio imuninė sistema

Kai tik kūdikis gimsta iš beveik sterilios gimdos aplinkos, tuoj pat „apsisėja“ mamos bikrobiomu. Taip vaiko imuninė sistema užsiprogramuoja, kas yra tinkamas mikrobiomas ir kad su kitokiais mikroorganizmais reikia kovoti. Tyrimai rodo, kad jei naujagimis neturi galimybės gauti mamos kūno mikroorganizmų dėl to, kad arba gimė ne vaginaliniu keliu, arba nepatyrė oda-oda kontakto, nebuvo pažindytas, jo imuninė sistema negali pilnavertiškai funkcionuoti, o tai padidina ligų tikimybę ateityje.  Ankstyvas oda-oda kontaktas ir žindymas yra idealiausias Gamtos sukurtas būdas perduoti vaikui mamos geruosius mikroorganizmus, net jei dėl medicininių priežasčių tektų atlikti CP operaciją.

Patarimai siekiant netrikdomų pirmųjų valandų

  • Rinkitės naujagimiui palankią ligoninę ir/ar specialistus, kad būtų didžiausia natūralaus gimdymo ir netrikdomų pirmųjų valandų tikimybė. Medikai turi suprasti ir palaikyti Jūsų norą, todėl atidėti rutininę naujagimio apžiūrą iki tol, kol jūs būsite tam pasiruošę.
  • Susikurkite gimdymui palankią aplinką: šiluma, prieblanda, ramybė, privatumas, palaikymas. Tai padidina gimdymo hormonų oksitocino, prolaktino, endorfinų koncentraciją, o tai sumažina medicininių intervencijų poreikį, dėl kurių gali prireikti atskirti naujagimį nuo mamos.
  • Įsitikinkite, kad Jus prižiūrintys medikai supranta vėlaus virkštelės kirpimo svarbą, taip sumažindami tikimybę atskirti naujagimį nuo mamos.
  • Norėdami užtikrinti tinkamą oksitocino ir prolaktino gamybą, pasirūpinkite jaukia gimdymo aplinka.

Šaltinis http://akuseresmokykla.lt/

RAŠYTI KOMENTARĄ