DAUG KŪDIKIŲ VIS DAR GULDOMI Į LOVYTĘ NETINKAMAI

Nepaisant visuomenės sveikatos specialistų perspėjimų, daugelis tėvų kūdikius vis dar guldo į lovytę nesaugia poza.

Staigios kūdikių mirties sindromas (SKMS) apima visas staigias, netikėtas vaikų iki vienerių metų amžiaus mirtis, kurių priežastys yra neaiškios iki pomirtinės ekspertizės (o kartais ir po jos). Situacija dažniausiai tokia: kūdikis, kuris iki tol buvo laikomas sveiku, kaip įprasta paguldomas miegoti, o vėliau atsitiktinai randamas negyvas.

Dar 1994 metais JAV vyriausybė vykdė kampaniją „Back to Sleep“, skatindama tėvus guldyti vaikus į lovytę ant nugaros, nes miegojimas ant pilvo buvo pripažintas didžiausiu staigios kūdikių mirties sindromo rizikos veiksniu, – rašo healthday.com. Po jos kūdikių mirčių dėl šios priežasties sumažėjo perpus – tai buvo sėkmingiausia 20 amžiaus kampanija. Tačiau naujas tyrimas parodė, kad dabar tik pusė motinų JAV laikosi šios rekomendacijos. Ekspertų nuomone, toks rezultatas yra tiesiog „gniuždantis“, tačiau nelabai stebinantis.

Manoma, kad staigios kūdikių mirties sindromas yra susijęs su smegenų sritimis, atsakingomis už kvėpavimo kontrolę ir pabudimą. Nėra būdo pasakyti, kuris vaikas turi didesnę ar mažesnę riziką, todėl laikomasi nuomonės, jog visus vaikus iki 1 metų saugiausia guldyti miegoti ant nugaros.

Staigios kūdikių mirties sindromas išlieka viena pagrindinių kūdikių mirtingumo priežasčių daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių. Žurnale „Pediatrics“ prieš kelias dienas buvo publikuotas tyrimas, įtraukęs 3300 motinų, auginančių 2-6 mėnesių kūdikius. 77 procentai apklaustųjų atsakė, kad paprastai kūdikius miegoti guldo ant nugaros ir tik 49 procentai atsakė, kad taip elgiasi visada. Tai kelia susirūpinimą, nes „visada“ šiuo atveju yra itin svarbu – miegojimas ant pilvo kūdikiams, kurie paprastai taip neguldomi, yra dar rizikingesnis.

Paklausus motinų, kaip jos guldė savo kūdikius pastarąsias savaites, pastebėta, jog žemesnį išsilavinimą turinčiosios dažniau guldė kūdikius miegui ant pilvo. Maždaug ketvirtadalis teigė guldžiusios kūdikius ant nugaros ar šono.

Tad kodėl vis daroma ši klaida? Tyrimo autorių nuomone, kai kur vis dar gajus senelių pamokymas, kad kūdikis gulėdamas ant pilvo neva miegos giliau. Pastebėta, kad aplinkinių nuomonė daro itin didelę įtaką – kuomet mamoms artimieji patarė guldyti kūdikius ant pilvo, jos taip ir elgėsi net 12 kartų dažniau. Taip pat yra bijančių, jog kūdikis gali užspringti. Tačiau verta įsidėmėti, kad guldymas ant nugaros nesukelia jokio papildomo pavojaus.

Taigi svarbiausias išlieka visuomenės švietimas. Apie staigios kūdikių mirties sindromą reikėtų pasakoti dar nėštumo metu ir šią informaciją nuolat kartoti. Tėvams turi būti vis perduodama trumpa žinutė: „Kūdikiams saugiausia miegoti ant nugaros“.

Plačiau KAIP TEISINGAI GULDYTI NAUJAGIMĮ skaitykite čia:

https://www.vaikui.lt/kudikis/kudikio-prieziura/kaip-teisingai-guldyti-naujagimi/

Parengė Justina Karpavičiūtė

VLmedicina logotipass

2 Komentarai

  • Bertalucio

    Manau pirmiausia to reiktų išmokyti gimdymo namų akušeres . Gimdžiau prieš 10 mėnesių Klaipėdoje , buvau skaičius apie guldymą ant nugaros , ir kai pasakiau apie tai akušerei – sakė guldyt ant šono – taip saugiausia .

    3 sausio, 2018 at 12:37
  • Tai kaip iş tikrųjų?

    Ant šono ar ant nugaros, nes man ligoninėj irgi sakė, kad tik ant šono?

    4 sausio, 2018 at 14:27

RAŠYTI KOMENTARĄ