KŪDIKIS ATSISAKO ŽĮSTI IŠ VIENOS KRŪTIES. KODĖL?
Dažnai iš mamų sulaukiame klausimų, kodėl kūdikis atsisako žįsti iš vienos krūties ir ar galima tai kažkaip pakeisti? Kai kūdikis atsisako žįsti iš vienos krūties, tai gali apsunkinti gyvenimą ir taip pat kurį laiką sumažinti kūdikio suvalgomo pieno kiekį. Priežasčių, kodėl kūdikis gali atsisakyti vienos krūties yra nemažai. Todėl apie viską išsamiai jums pasakoja žindymo konsultantė – Rima Kurtinaitienė.
Mamos anatomija
Žmogaus kūnas, nors ir atrodo simetriškas, iš tiesų toks nėra. Viena ranka ar koja gali būti mažesnė už kitą, vienoje pusėje gali būti sitipresni raumenys nei kitoje (pabandykite ką nors sunkaus panešti kaire ir po to dešine ranka), vienoje krūtyje gali būti daugiau liaukinio audinio nei kitoje. Šis nesimetriškumas gali būti mažiau išreikštas arba daugiau. Žinoma, kad moters krūtys gamina skirtingą pieno kiekį, o kai kurių mamų pieno gamyba skirtingose krūtyse gali skirtis ir labai stipriai. Kūdikis vos gimęs jau moka žįsti krūtį ir pradžioje abi krūtis žįs panašiai, tačiau net paros mažylis jau mokosi iš to, kokius rezultatus duoda jo pastangos ir gali suprasti, kad esant vienoje padėtyje, prie vienos krūties, maisto – mamos pieno – gali gauti daugiau, o esant kitoje padėtyje – mažiau. Jeigu maisto kiekis iš vienos krūties yra labai mažas, kūdikis gali atsisakyti žįsti iš tos krūties.
Dar viena anatominė detalė, svarbi žindymui, yra spenelis. Nors kūdikis žinda ne spenelį, o krūtį, esant dideliam spenelių skirtumui gali kilti sunkumų. Pavyzdžiui, kai vienas spenelis labai didelis, dėl to jį gali būti sunku apžioti, arba vienas labiau įtrauktas, dėl to kūdikiui sunku suvokti, kurią krūties dalį žįsti, kūdikis gali vienos krūties nežįsti. Kartais įtraukti speneliai žindimo metu gali sulįsti atgal į krūtį, tuo apsunkindami krūties išlaikymą burnoje ir kūdikis gali nebenorėti žįsti tos krūties.
Kaip suprasti, kad atsisako žįsti dėl krūties anatomijos? Pirmiausiai apsižiūrėkite savo krūtis.
- Viena krūtis gali būti didesnė, kita mažesnė.
- Viena krūtis gali būti neįprastos formos.
- Priešpienį keičiant pienui, viena krūtis nelabai padidėjo, lyginant su kita.
- Vienas spenelis įtrauktas, arba abu įtraukti, bet vienas atsikiša lengviau, nei kitas.
Nors išorinis krūties dydis gali neparodyti tikrosios krūties talpos – kiek pieno krūtis gali pagaminti ir sutalpinti nestabdydama pieno gamybos, krūties dydžio ir formos skirtumai gali turėti įtakos tam kiek pieno krūtis pagamina ir tuo pačiu kūdikio motyvacijai krūtį žįsti.
Žindymo pradžioje mama gali nežinoti apie tokio skirtumo egzistavimą, tačiau laikui bėgant mažai pieno gaminanti krūtis gali tapti mažiau mėgstama ir tuo pačiu gaminti mažiau pieno.
Įtrauktus spenelius galima pabandyti ištraukti prieš kiekvieną maitinimą, o laikui bėgant jie gali likti atsikišę ir lengviau apžiojami.
Priežastys, darančios įtaką tam, kiek ilgai leidžiama kūdikiui žįsti krūtis
- Dešiniarankiškumas;
- Rankų, pečių juostos, kaklo problemos;
- Skausmingas spenelis.
Šios priežastys taip pat gali įtakoti kiek ilgai leidžiame kūdikiui būti prie vienos ar kitos krūties. Skausmingas spenelis dar gali rodyti, kad mažyliui sunku tą krūtį apžioti taisyklingai ir jis ištraukia iš jos mažiau pieno. Kai pieno ištraukiama mažiau, krūtis laikui bėgant jo ima gaminti mažiau, o smarkiai sumažėjus pieno kiekiui, kūdikis gali atsisakyti žįsti tą krūtį.
Mastitas
Blokuotas latakas ar mastitas keičia pieno skonį, apsunkina pieno tekėjimą ir mažyliui gali nebepatikti žįsti iš šios krūties. Net ir išsprendus šias problemas pieno kiekis paveiktoje krūtyje gali sumažėti. Daugeliui atvejų šis sumažėjimas gali tiesiog padaryti krūtį mažiau mėgstamą, tačiau pieno kiekiui smarkiai sumažėjus mažylis gali atsisakyti šios krūties visiškai.
Jeigu krūtis buvo operuota
Priklausomai nuo to, kokiu tikslu (pvz., krūties sumažinimo, tyrimo ar pan.), kaip ir kada krūtis buvo operuota, pjūvio pasekmės – perpjauti nervail, latakai, išimtas liaukinis audinys – gali turėti įtakos tam, kiek mama pagamina pieno, kaip pavyksta jam iš krūties ištekėti ir kiek pieno kūdikis ištraukia.
- Kūdikio problemos.
- Dažniausiai su kūdikiu susijos priežastys susiveda į tai, kad kūdikiui vienoje padėtyje gulėti ir žįsti yra patogiau, lengviau ar mažiau skausminga, o pakeitus jo padėtį, žįsti jam nepatogu. Priežastys gali būti įvairios: kūno asimetriškumas dėl fiksuotos padėties gimdoje (dažniau gali būti būdinga daugiavaisio nėtumo metu arba jeigu kūdikis gana anksti nusileido ir galvytė įsistatė į dubens dugną), dėl gimdymo traumos, naujagimio kreivakaklystės.
Ausies infekcija gali kelti didesnį skausmą gulint ant skaudamo šono. Sloga, dėl kurios gali būti sunku kvėpuoti staiga pakeitus padėtį prie krūties. Skiepas, ar po kitos skausmingos procedūros likęs skausmas vienoje pusėje taip pat gali kelti nesklandumų žinant vieną krūtį.
Kaip padėti kūdikiui žįsti nemėgiamą krūtį?
Jeigu kūdikis staiga pradėjo nebežįsti vienos krūties, labai svarbu būtų palaikyti pieno gamybą joje ištraukiant pieną rankomis ar pientraukiu ir neleidžiant pienui kauptis toje krūtyje, kol kūdikio problemos išsispręs. Ištrauktą pieną reikėtų sumaitinti kūdikiui iš puodelio, šaukšteliu ar kitais žindymui draugiškais būdais.
Galbūt galima pažindyti kūdikį iš “nemėgiamos” krūties nepakeičiant kūdikio padėties?
Kai krūties atsisakymas susijęs su kūdikio kūno problemomis, tai gali padėti. Jeigu tai labiau susiję su mamos krūtų talpa ir pieno kiekiu, tuomet tikėtina, kad tai nepagelbės, mažylis vis tiek nenorės tos krūties žįsti.
Kai problemos susijusios su kūdikio kūnu, reikėtų ieškoti pagalbos. Dažniausiai siūloma kreiptis į osteopatus, kraniosakralinės ar manualinės terapijos specialistus ar bent jau masažuotojus.
Ką galite išbandyti:
- Pabandykite žindyti iš nemėgiamos krūties, bet neverskite.
- Duokite nemėgstamą krūtį pirmiau.
- Duokite pirmiau mėgiamą krūtį, o sužadinus pieno tekėjimą, pakeiskite į nemėgstamą krūtį.
- Dažniau žindykite iš nemėgstamos krūties, nors tai gali reikšti žindymą kas pusvalandį ar net dažniau.
- Nekeiskite kūdikio padėties keisdama krūtis.
- Išbandykite įvairias žindymo padėtis žindymui iš nemėgiamos krūties.
- Mieguistumas, tamsa, ramybė gali padidinti kūdikio toleranciją nemėgiamai krūčiai.
- Gulimoje padėtyje galima pabandyti žindyti iš viršutinės krūties pasisukus labiau ant pilvo arba pasigudžius kūdikį ant pakankamai aukštos pagalvės.
- Žindymas judant, sūpuojant, ant kamuolio, nešyklėje.
- Duokite nemėgiamą krūtį maitinimo pabaigoje, kai kūdikis daugiau žinda nusiraminimui ir užmigimui.
- Šiltas kompresas ant krūties prieš žindymą, krūties kompresija galėtų paskatinti ir palengvinti pieno tekėjimą iš krūties.
- Stebėkite kūdikio šlapinimą, tuštinimąs ir svorio augimą, tai padės įvertinti ar kūdikis gauna pakankamai maisto.
Jeigu krūties nemėgimas susijęs su laikinu pieno kiekio sumažėjimu, keletą dienų galima pajusti pieno kiekio padidėjimą ir kūdikis ims noriau žįsti krūtį. Jeigu nepavyksta pieno gamybos pagausinti ar palaikyti, tuomet galima tęsti žindymą derinant mažiau pieno gaminančią krūtį su gausiau gaminančia, ar žindyti iš vienos krūties primatinant ištrauktu pienu iš kitos. Ar tiesiog maitinant iš vienos krūties. Viena krūtis gali pagaminti tiek pieno, kiek reikia vienam kūdikiui. Dvynukų mamos tą gerai žino, o trynukų mamos net neturi tiek krūtų, kiek kūdikių, tačiau pieno gali pagaminti tiek, kad užteks trims kūdikiams. Krūtų dydžio skirtumus, žindymo laikotarpiu, gali tekti maskuoti pagalbinėmis priemonėmis.
Jeigu jūsų situacija sudėtinga ir nepavyksta jos pagerinti, net jeigu žindote tik iš vienos krūties, ir net jeigu pieno iš jos nepakanka išimtiniam maitinimui, jūsų kūdikiui tai yra daug geriau, nei iš viso nebūti žindomam.
Autorė Rima Kurtinaitienė, žindymo konsultantė IBCLC