ILGALAIKIO ŽINDYMO NAUDA
Maitinančios mamos, dažnai patiria aplinkinių spaudimą maitinimo klausimais. Iš pradžių visiems įdomu ar maitina pati. Vėliau, kai maitina šešis mėnesius, po truputį atsiranda „na? gal jau gana?” Dar vėliau spaudimas vis stiprėja. Pateikiame Jums straipsnį, paremtą moksliniais tyrimais apie ilgalaikio žindymo naudą.
Yra šeši faktai apie ilgalaikio žindymo naudą:
1. Žindymas prisideda prie Jūsų vaiko MITYBOS. Atlikti tyrimai rodo, kad ilgalaikis žindymas yra vertingas mitybos šaltinis ir saugo nuo ligų tol, kol žindote savo vaiką. „Vaikas, gerdamas mamos pieną pirmaisiais savo gyvenimo metais, gauna pagrindinių maistinių medžiagų, ypač baltymų, riebalų ir daugelį vitaminų“ (Dewey 2001).
Antraisiais gyvenimo metais (12-23 mėn.), 448 ml mamos pieno vaikui suteikia (Dewey 2001):
– 29 proc. energijos poreikio,
– 43 proc. baltymų poreikio,
– 36 proc. kalcio poreikio,
– 75 proc. vitamino A poreikio,
– 76 proc. folatų poreikio,
– 94 proc. vitamino B12 poreikio
– 60 proc. vitamino C poreikio
Bangladeše atlikto tyrimai rezultatai parodė, kad ilgalaikis žindymas yra labai svarbus vitamino A šaltinis antraisiais ir trečiaisiais vaiko gyvenimo metais (Persson 1998).
2. Ilgalaikis žindymas prisideda prie Jūsų vaiko SVEIKATOS. Amerikos šeimos gydytojų akademija (2001) pabrėžia, kad vaikai, kurie buvo atjunkyti iki 2 m. amžiaus, turi padidintą riziką ligoms. Tyrimai parodė, kad 16 mėn – 30 mėn. žindyti vaikai serga mažiau, o sergantys greičiau pasveiksta, nei nežindyti vaikai (Gulick 1986). „Antikūnių yra gausu mamos piene ir jų daugėja žindymo metu“ (Hamosh 1991; p. 134). Tiesa sakant, kai kurių imuninių veiksnių koncentracijos mamos piene padidėja antraisiais vaiko gyvenimo metais ir taip pat atjunkymo proceso metu (Goldman 1983, Goldman ir Goldblum 1983, Hamosh 1991). Pasak Pasaulinės sveikatos organizacijos, „nedidelis žindančiųjų mamų skaičiaus padidėjimas gali užkirsti kelią iki 10 proc. vaikų iki 5 metų mirčių: žindymas yra esminis ir kartais nepakankamai įvertintas gydyme bei prevencijoje prieš vaikiškas ligas“.
3. Ilgalaikis žindymas prisideda prie Jūsų vaiko INTELEKTINIO VYSTYMOSI. Buvo atlikti išsamūs tyrimai, kurie parodė, kad kuo ilgiau buvo žindomas vaikas, tuo geresni jo kognityviniai pasiekimai (IQ, pažymiai mokykloje).
4. Ilgalaikis žindymas prisideda prie Jūsų vaiko PSICHINĖS IR SOCIALINĖS RAIDOS. Keletas tyrimų parodė teigiamą ryšį tarp ilgalaikio žindymo ir socialinės raidos (Duazo 2010, Baumgartner 1984). Pasak Elizabeth N. Baldwin, „Žindymas yra šiltas ir mylintis būdas patenkinti vaiko poreikius. Tai ne tik juos pralinksmina ir suteikia energijos, bet ir ramina jų nusivylimą, užsigavimus ir kasdieninį stresą jų ankstyvojoje vaikystėje. Ilgalaikis žindymas padeda vaikams laipsniškai pereiti iš kūdikystės į vaikystę“. Anot Sally Kneidel (1990), „Tyrimai apie žindymo psichologinius aspektus yra labai menki. Vienas tyrimas, kurio metu buvo tiriami ilgiau nei metus žindyti kūdikiai, parodė reikšmingą ryšį tarp žindymo trukmės kūdikystėje ir tų pačių jau 6 – 8 metų vaikų socialinio prisitaikymo (Ferguson et al, 1987).
5. Žindyti vaiką yra NORMALU. Amerikos Pediatrijos Akademija (2005) rekomenduoja, kad „žindymas turėtų būti tęsiamas mažiausiai iki pirmųjų kūdikio gyvenimo metų ir tęstis iki kol to nori mama ir vaikas. Kuo ilgesnis žindymas, tuo didesnis teigiamas poveikis mamos ir vaiko sveikatai ir vystymuisi. Nėra jokio limito iki kada turėtų tęstis žindymas ir nėra jokios psichologinės ar vystymosi žalos žindant vaiką iki 3 m. ar ilgiau“.
Žindymo medicininė akademija (2012) ilgalaikį žindymą laiko biologiniu standartu, norma. „Vidutinis atjunkymo amžius yra nuo 6 mėnesių iki 5 metų. Kaltinimai, kad ilgalaikis žindymas yra žalingas mamai ar vaikui visiškai neturi medicininio ar mokslinio pagrindo“ – sako A. Eidelman, Žindymo medicininės akademijos prezidentas. „Iš tikrųjų svarbesnis klausimas yra kokia padaryta žala šiuolaikinės praktikos atjunkyti kuo anksčiau?“. Pasaulinė gydytojų organizacija pabrėžia, kad „mamos piene yra maistinių medžiagų, antikūnių ir vitaminų, kurių nėra mišiniuose ar karvės piene. Ilgalaikis žindymas yra susijęs su mažesne rizika susirgti krūties vėžiu, kiaušidžių vėžiu, diabetu, hipertenzija, nutukimu ar patirti širdies priepuolius“.
6. Ilgalaikio žindymo NAUDA MAMAI. Tyrimais patvirtinta, kad:
- ilgalaikis žindymas kai kurioms moterims sumažina vaisingumą, nes slopina ovuliaciją.
- mažina krūties vėžio riziką. Kuo ilgiau žindoma, tuo mažesnė rizika.
- mažina kiaušidžių vėžio riziką.
- mažina gimdos vėžio riziką.
- mažina reumatoidinio artrito riziką.
- apsaugo nuo osteoporozės.
- sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką.
- sumažina insulino poreikį diabetu sergančiai moteriai.
- žindančios mamos likusios greičiau numesti svorio.
Šie faktai yra pakankamai svarbūs mūsų mažylių ir mamų sveikatai, tad žindykime savo mažuosius kiek įmanoma ilgiau.
Originalų straipsnį galite rasti čia: kellymom.com/ages/older-infant/ebf-benefits/