MENINGOKOKINĖ INFEKCIJA. KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI?

3

Nerimą vėl sėja meningokokinė infekciją. Ši liga tikrai pavojinga ir jau šiais metais pasiglemžė ne vieną vaikelio gyvybę. Ką vertėtų žinoti, kaip laiku atpažinti ir saugotis nuo šios pavojingos ligos, klausiame šeimos gydytojos Rugilės Matelytės.

Kas yra meningokokinė infekcija ir kaip ji plinta?

Meningokokinė infekcija – tai dažniausiai šaltuoju metų laiku puolanti ūmi, gyvybei pavojinga bakterinė infekcija, kurios sukėlėjas -Neisseria meningitidis bakterija. Dėl įvairių priežasčių suserga ne visi užsikrėtę žmonės – tada jie tampa pavojingais ligos nešiotojais. Net apie 70proc. užsikrėtusiųjų „bacilą” pasigauna nuo „sveiko” žmogaus! Tačiau daug pavojingiau yra „pasigauti bacilą” nuo sergančiojo meningokokiniu faringitu ar nazofaringitu, kadangi sergantysis galvoja, jog jį užpuolęs paprasčiausias gerklės uždegimas ir tiesiog kosėdamas skleidžia „bacilas” aplinkui. Blogiausi infekcijos variantai – meningokokinis meningitas, meningoencefalitas ar net meningokokemija (bakterijų išsisėjimas kraujyje).

Kas dažniausiai serga ir kaip pati liga pasireiškia?

Meningitis4-416747Meningokokine infekcija serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai vaikai iki 5 metų amžiaus. Simptomai pasireiškia nuo užsikrėtimo praėjus 3-4 dienoms. Jei sergama nazofaringine forma (vadinsiu tai „meningokokiniu peršalimu”), matome tipinį peršalimo vaizdą – vaikui skauda gerklę, sloguoja, pakosti, gali būti karščiavimas. Be specifinių tyrimų neįmanoma to nustatyti. „Meningokokinis peršalimas” gali baigtis pasveikimu arba komplikuotis į meningitą, meningoencefalitą ar meningokokemiją. Tada matome abejonių nekeliantį vaizdą – aukšta temperatūra, stiprūs galvos skausmai, pykinimas, vėmimas, apatiškumas, vangumas ir t.t. Visi, greičiausi, žino apie meningokokinį bėrimą, tačiau priminsiu, kad yra labai svarbu sukarščiavus vaikui apžiūrėti jo užpakaliuką ir šlaunis, nes būtent šiose vietose jau pirmomis susirgimo (t.y. meningokoko patekimo į kraują) valandomis atsiranda tamsūs vyšninės spalvos bėrimai. Jie akivaizdžiai skiriasi nuo vabzdžių įkandimų, pūlinukų, alerginių bėrimų. Jį nuo kitų bėrimų padeda atskirti „stiklinės“ testas: prispaudus prie įtariamo bėrimo skaidrią stiklinę, oda aplink bėrimą pabąla, tačiau pats bėrimo elementas neišnyksta. Ypač pavojinga, jeigu bėrimas greitai plinta. todėl aptikus kažką panašaus, reikia nedelsiant kreiptis pirmos pagalbos. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į nelankstų kaklą (vaikas negali prilenkti smakro prie krūtinės).

Kaip gydoma ir ar pasveikstama?

„Meningokokinis peršalimas” gydomas namuose, kaip ir visi kiti peršalimai. Visos kitos meningokokinės infekcijos formos gydomos ligoninėje. Kuo ankščiau bus nustatyta diagnozė, tuo didesnė tikimybė pasveikti.

Prevencija. Ką daryti norint sumažinti riziką užsikrėsti?

Visų pirma, siūlyčiau vaikus skiepyti, tačiau tai tikrai negali sau leisti kiekviena šeima, skiepas nėra pigus, o ir reikalinga dozė nėra viena. O paprastesnis būdas užsiimti daug pigesniais, tačiau neretam tėveliui ar mamytei sunkesniais dalykais – stiprinti vaikučio imuninę sistemą:

  • Užduotis nr.1 – Namuose neturi būti rūkančiųjų, nes pasyvus kvėpavimas dūmais didina riziką susirgti šia infekcija. Taip pat reikia nepamiršti nuolat vėdinti gyvenamųjų patalpų, kadangi meningokokai yra labai neatsparūs ir+10 laipsnių temperatūroje žūsta per kelias valandas.
  • Užduotis nr.2 – Reformos mityboje. Tai reiškia, kad joje neturi vyrauti pieniškos dešrelės, gruzdintos bulvytės ir saldūs blyneliai. Labai sunku priversti vaiką maitintis pilnavertiškai ir sveikai, dažnas numoja ranka – „nieko tas mano vaikas nevalgo” ir maitina ne pačiu sveikiausiu maistu. Taip pat rekomenduojama mažiau laiko leisti prie TV ekranų, filmukų žiūrėjimo,o geriau tą laiką išnaudoti teisingai ir eiti su mažuoju pasivaikščioti, pažaisti gryname ore. Fizinis aktyvumas yra be galo svarbus augančiam vaiko organizmui ir jo imunitetui. Tačiau visi žinom, kokie pavargę grįžtam po darbų ir tuo save teisindami įjungiam „Mašenką”. Labai blogai.
Gyd. Rugilė Matelytė
Gyd. Rugilė Matelytė

Skiepai

Aš tikrai rekomenduočiau vaikus skiepyti, jei tik leidžia šeimos finansinės galimybės. Vakcina nuo B tipo meningokoko 2013 metais registruota Europos vaistų agentūroje, 2014 metais pradėta skiepyti ir Lietuvoje. Vakcina patvirtinta Europos komisijos ir ja leidžiama skiepyti vaikus nuo 2 mėnesių amžiaus. Airijoje ir Anglijoje šia vakcina vaikai skiepijami rutiniškai, kaip ir kitomis vakcinomis. Koks gali būti šalutinis poveikis? Toks pats kaip ir visų kitų skiepų, paraudusi skiepo vieta, vangumas ar pakilusi temperatūra.

Ar jaučiate padidėjusį žmonių nerimą dėl meningokokinės infekcijos?

Taip, labai.

Komentarai

  • Kiekvienas mes turime savo nuomone, as asmeniskai irgi gal neskiepinciau, ne del to, kad neturiu pinigu, bet tikrai labai mazai informacijos apie skiepa… o medikai juk visi UZ, jie kitaip ir negali pasisakyti…

  • Aha, o tai kaip ponia, Laura siulote apsaugoti maziukus???

  • As esu pries skiepus, tai yra nesamone! Skiepas naujas, o pasekmiu ir rezultatu niekas nezino.

Prisijunk prie mūsų nuotykių

Nepraleisk naujausių idėjų, smagių veiklų ir naudingo turinio! Užsiprenumeruok mūsų naujienlaiškį nemokamai ir įkvėpimą tiesiai į savo pašto dėžutę.