Jei dar nesusidūrėte, tai tikrai teks kažkada susidurti su itin dažna ir aktualia bėda – vaikų viduriavimu. Augančio vaiko organizmas yra ganėtinai jautrus, todėl jam nuolatos tenka kovoti tiek su dar nepažįstamais ar tiesiog neįprastai maisto produktais, tiek su įvairiomis lengvai kimbančiomis infekcijos. Pamėginsime atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus apie viduriavimą.
Kas yra viduriavimas?
Viduriavimu tuštinimasis laikomas tuomet, kai vaikas per dieną kelis kartus pasituština skystomis arba vandeningomis išmatomis. Išmatos košelės ar vandeningos konsistencijos, kartais gleivėtos, žalios, su krauju ar pūliais. Vaikų viduriavimas gali būti ūmus (prasideda staiga ir tęsiasi kelias iki kelių savaičių) arba lėtinis (nuolatinis). Kūdikiai, maitinami krūtimi, paprastai tuštinasi iki 5-6 kartų, vyresni – 1-2 kartus per dieną.
Simptomai
Priežastys
Viduriavimai pagal priežastis skirstomi į dvi stambias grupes: infekciniai ir neinfekciniai. Infekcinės kilmės viduriavimą gali sukelti:
- Virusai (dažniausiai rotavirusai, ypač žiemos metu);
- Bakterijos (salmonelės, šigelės, kampilobakterijos, jersinijos, ešerichijos – dažniau vasarą);
- Pirmuonys (lamblijos, kriptosporidijos);
- Kirminai (askaridės).
Neinfekcinio viduriavimo priežastimi gali būti:
- Celiakija (žarnyno nepakantumas kai kurių grūdų baltymams);
- Disbakteriozė (atsirandanti dėl ilgo ar dažno antibiotikų vartojimo);
- Alerginė enteropatija;
- Permaitinimas arba netinkamas maistas;
- Dantų kalimasis;
- Susijaudinimas, baimė, nervinė įtampa (vyresniems vaikams).
Dažniausia vaikų viduriavimo priežastis – žarnyno infekcijos. Infekcinės kilmės viduriavimus sukelia virusai. Bakterinės kilmės viduriavimai pasitaiko rečiau. Bakterijomis dažniausiai apsikrečiama suvalgius užteršto maisto (tuomet tai vadinama apsinuodijimu maistu). Viduriavimas būdingas kampilobakteriozei, salmoneliozei ir kitoms maisto infekcijoms. Neinfekcinės kilmės viduriavimas vaikams pasitaiko labai retai.
Ligos požymiai ir simptomai
Viduriavimą pastebėti nėra sunku: vaikas pradeda dažnai tuštintis, jo išmatos tampa vandeningesnės, kartais skleidžia aitresnį kvapą ir pakeičia spalvą. Infekcinio pobūdžio viduriavimas turi savitų požymių: išmatose galima pastebėti žalsvų gleivių, o kartais ir kraujo siūlelių. Dažnai išangę išberia raudonais spuogeliais. Viduriavimo metu vaikas praranda apetitą, dažnai pablykšta ir tampa apatiškas. Kartais organizmas sureaguoja jautriau ir vaikui pakyla temperatūra. Vėmimas ir viduriavimas gali sukelti dehidrataciją, nes vaikas netenka daug skysčių.
Kada sunerimti ir kreiptis į gydytoją
- Jūsų mažylis yra jaunesnis nei 6 mėnesių amžiaus;
- Jei vaikas viduriuoja dažniau nei kartą per valandą, o tokia būklė tęsiasi ilgau nei 12 valandų;
- Jeigu Jūsų vaikas serga kitomis lėtinėmis ligomis (širdies, inkstų sutrikimai, diabetas, gimė neišnešiotas);
- Jeigu Jūsų vaikelis karščiuoja;
- Jeigu pastebėjote dehidratacijos požymių (ypatingai sunkios dehidratacijos požymių);
- Jeigu Jūsų mažylis yra mieguistas, vangus;
- Esant stipriam vėmimui ir viduriavimui;
- Jeigu išmatose pastebėjote kraujo priemaišą;
- Jeigu Jūsų vaikui itin skauda pilvuką;
- Jeigu Jūsų mažylio sveikata blogėja.
Gydytojas viduriavimą diagnozuoja išsiaiškinęs tuštinimosi dažnį, išmatų pobūdį. Priežasčiai nustatyti atliekamas kraujo tyrimas, tiriamos išmatos (nustatomas rotaviruso antigenas, daromas bakteriologinis pasėlis, mikroskopu ieškoma pirmuonių, kirminų).
Gydymas
Gydant viduriavimą, svarbiausia atstatyti netektą skysčių ir druskų kiekį. Tam naudojami specialūs geriami tirpalai ir gausus vandens kiekis. Skiriami ir preparatai normaliai žarnyno mikroflorai atstatyti. Jei viduriavimas bakterinės kilmės – naudojami antibiotikai, rotavirusinės infekcijos atveju tinka „Smecta“.
Sergančiam vaikui rekomenduojama neduoti riebaus, sūraus, saldaus maisto, riboti pieno produktus. Tinka kruopų košės, kefyras, neriebus jogurtas, džiovintų vaisių kompotas, kisielius, keptas obuolys ar bananas, negazuotas mineralinis vanduo.
Kiekviena mamytė nori apsaugoti savo mažylį nuo bet kokios ligos, lygiai taip pat ir viduriavimo. Todėl būtina plauti vaikučio rankas prieš valgį ir pasinaudojus tualetu, nevalgyti neplautų vaisių, daržovių, uogų, termiškai neapdorotos mėsos, žuvies, žalių kiaušinių. Sėkmės!