INFEKCINĖS LIGOS

Ūgtelėjus mūsų mažyliams, dažniausiai baigiantis pirmiesiems gyvenimo metams, vis dažniau einame pas draugus į svečius, keliaujama į įvairius renginius, lankomės prekybos centruose, važiuojame lankyti giminaičių ir t.t… Taip padidėja rizika ir tikimybė susirgti infekcinėmis ligomis, nes tiek mes patys, tiek vaikai gali turėti kontaktą su sergančiuoju…

Kas ir kaip sukelia infekcines ligas?

Šias ligas sukelia į organizmą patekę mikrobai – bakterijos, virusai, grybeliai, pirmuonys. Užkrečiamųjų ligų sukėlėjai į organizmą patenka skirtingais būdais, dažniausiai lašeliais per orą – per kvėpavimo takus, per virškinamąjį traktą, pvz.: jei mažylis ar tėveliai neplauna rankų prieš valgį, valgymo metu mikrobai patenka į burną ir nukeliauja į virškinamąjį traktą. Taip pat galima užsikrėsti per seiles ir kraują (įkandus vabzdžiui ar erkei), per odą ar gleivines. Taip ligos sukėlėjai patekę į neatsparų organizmą, sukelia uždegimą. Ligos sunkumas priklauso nuo mikrobų savybių, petekimo vietos, organizmo stiprumo ir gebėjimo priešintis. Pagal tai, kur kaupiasi patekę į organizmą mikroorganizmai, ligos skirstomos į skirtingas grupes: kvėpavimo takų (gripas, kokliušas), žarnyno ligas (roto virusinė infekcija, salmaneliozė), kūno dangų ligas (piodermija, vėjaraupiai) ir kepenų (virusinins hepatitas – infekcinė gelta).

Kuo skiriasi virusai ir bakterijos?

bacteria-clipartVirusai yra ligų sukėlėjai, kurie kitaip nei bakterijos, negali savarankiškai daugintis, nebent tik įsibrovę į gyvas lasteles, pvz, žmogaus. Jie naudoja užkrėstos šeiminko ląstelės dauginimosi mechanizmą.

Kiekviena infekcinė liga turi du periodus:

  • Inkubacinis (slaptasis) – nuo užsikrėtimo momento iki pirmųjų ligos požymių: pasireiškia bendras negalavimas, silpnumas, blogas apetitas, prasta nuotaika, temperatūra.
  • Ligos įkarštis – šiuo periodu išryškėja kiekvienai infekcinei ligai būdingi požymiai ir simptomai, pvz, karščiavimas, odos bėrimai arba viduriavimas, priklauso nuo sukėlėjų rūšies, nuo jų patekimo vietos. Po jo vyksta sveikimo periodas, kuomet vaikas sugrįžta į savas vežias, tampa judrus, gerai valgo, nyksta ligos požymiai.

Kiekvieno ligos periodo trukmė skirtinga. Ji priklauso nuo to, kaip organizmas sugeba kovoti su liga, taip pat nuo tinkamo gydymo, ligonio slaugos kokybės, šalutinių ligų. Sumažėjus organizmo atsparumui ir nevykdant gydytojo paskyrimų, gali kilti įvairių komplikacijų.

Kaip gydomos infekcinės ligos?

ill girl child with thermometer and caring motherJei tik pastebėjote, jog vaikas nesugalavo ar užkilo aukšta temperatūra, nieko nelaukite, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Infekcinės ligos gydomos specifinėmis priemonėmis, veikiančiomis ligos sukėlėją, pvz., bakterinių infekcijų gydymui skiriami antibiotikai. Antibiotikai yra vaistinės medžiagos, kurios veikia bakterijas žudančiai (bakteriocidinis poveikis) arba stabdo jų augimą (bakteriostatinis poveikis).  Šie vaistai neveikia virusų. Jų duodama tik tuomet, kai tiksliai žinoma, jog ligos sukėlėjas yra bakterijos, daromas kraujo tyrimas ir pagal tai nustatoma liga. Kad liga būtų tikrai išgydyta, būtina suvartoti tikslų vaistų kursą, taip kaip paskyrė gydytojas.

Kaip saugotis nuo infekcinių ligų?

Geriausias būdas apsisaugoti, tai neturėti kontakto su sergančiuoju infekcine liga, tačiau tai tikrai ne visuomet pavyksta.

Jums padės:

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ