Jei bandėte fotografuoti vaikus, tikriausiai pastebėjote, kad tai nėra taip lengva. Mažieji nenuoramos linkę greitai keisti pozas, sukioti veidelius arba staiga sumano prisiglausti. Trumpiau tariant – nenustygsta vietoje. Vaikantis mažuosius vijurkus dažnai į kadrą patenka ir mažiau pageidautinos buities detalės. O fotografijoje matosi tik mažylio kulnai ar pakaušis. Apie tai, kaip užfiksuoti norimą vaikučio atvaizdą kalbamės su fotografe Gedimina Šalkauskaite.
Pasak fotografės, svarbiausia yra nuspręsti kokios nuotraukos norite – ar portreto, ar visu ūgiu. Tuomet – pasirinkti ar norite statiško, parežisuoto vaizdo, ar natūralios, reportažinės fotografijos. Ir vienu, ir kitu atveju galioja kelios taisyklės, galinčios jums padėti.
Pasiruoškite.
- Pasirinkite vietą, kurioje norėsite nufotografuoti vaiką. Jei nenorite, kad fotografijoje matytųsi nelyginti skalbiniai ar buities prietaisai ar kt. – iš anksto patraukite juos toliau arba išneškite į kitą kambarį. Jei fotografuojate portretą – parinkite vienspalvį foną.
- Pasirinkite tinkamiausią paros metą. Fotografė pataria fotografuoti dienos šviesoje. Geriausiai ankstyvą rytą, vėlyvą popietę arba apsiniaukusią, debesuotą dieną (taip taip!). Fotografuodami tokiu metu išvengsite akinančių saulės blyksnių, aštrių kontrastų.
- Patikrinkite apšvietimą. Fotografuodami stovėkite veidu į šviesos šaltinį. Kitu atveju Jūsų šešėlis gali kristi tiesiai ant vaiko veido.
- Patikrinkite fotoaparato elementus, jei reikia – įkraukite. Gali būti apmaudu, jei aparatas pavestų pačiu smagiausiu fotosesijos momentu.
- Aprenkite vaiką šviesiais arba vienspalviais drabužėliais – taip išryškės veidas (svarbu fotografuojant portretą).
Fotografuokite.
- Fotografuokite vaikutį iš jo akių lygio – atsitūpkite, atsisėskite greta, kad būtumėte panašaus aukščio.
- Norėdami atkreipti vaiko dėmesį naudokite žaislus (juos iškelkite prieš vaiką) arba jį pakalbinkite.
- Norėdami išlaikyti vaiką fotografavimui paruoštoje vietoje – duokite jam žaislą, nuolatos kalbinkite, didesniems galite pasakoti kokią įdomią istoriją.
- Jei norite sukurti režisuotą fotografiją – paįvairinimui naudokite papildomus daiktus: pagalvėles, vaiko žaislus, vaisius, gėles ar kt.
- Jei fotografuojate žaidžiantį vaiką – būkite arti jo ir būkite budrūs – kad nepraleistumėte išraiškingos šypsenos, juokingos grimasos ar širdžiai mielo vaizdo.
- Fotografuokite ne tik vaiko veidą, bet ir jo rankytes, kojytes ar jo daiktus – tai irgi Jūsų vaiko portretas.
Nusiteikite, kad iš visos juostelės išrinksite tik vieną arba du nepriekaištingus kadrus. Tačiau nepergyvenkite – taip daro ir profesionalūs fotografai.
Pasak G. Šalkauskaitės, griežtų taisyklių kaip fotografuoti nėra. Viskas priklauso nuo Jūsų norų ir fantazijos. Jei tinkamai pasiruošite fotografavimui – mažiau netikėtumų pateiks pati fototechnika. O kai nereikės rūpintis aparatu – galėsite visą dėmesį skirti savo mažylio fotografavimui.