landscape_1426011923-pregnant-woman-in-hospital

VISA TIESA APIE B GRUPĖS STREPTOKOKĄ

Nėštumo metu tikrai tenka susidurti su daug reikalingų ir rekomenduojamų tyrimų. Šiandien norime jums išsamiai papasakoti apie B grupės streptokoką. Kas tai per bakterija, kodėl siūloma pasidaryti šį tyrimą, kokios rizikos ir dar daugiau pateiksime šiame straipsnyje.

Streptococcus_agalactiaeKas tas streptokokas?

B grupės streptokokas (BGS) yra įprasta, sveikoje žarnyno floroje gyvenanti bakterija. Ją turime daugelis. Laikas nuo laiko ši bakterija iš tiesiosios žarnos patenka į makštį ar šlapimo takus. Jos atsiradimas makštyje moterims dažniausiai nesukelia jokių simptomų ir iš lytinių takų ji pradingsta savaime, be mūsų žinios ir aktyvių veiksmų.

Kodėl nėščiosioms siūlomas B grupės streptokoko tyrimas?

1-4 iš 1000 naujagimių gimsta su infekcija, pasireiškiančia plaučių uždegimu, meningitu arba sepsiu. Dažniausiai šią infekciją sukelia būtent B grupės streptokokas. Ir nors dauguma naujagimių keliaudami gimdymo takais ir turėdami kontaktą su BGS nesuserga – būdų kaip iš anksto sužinoti, kuris naujagimis susirgs, o kuris liks sveikas – nėra.

Siekiant dar labiau sumažinti sunkios ankstyvos naujagimių infekcijos tikimybę dabartinės nėštumo ir gimdymo priežiūros metodikos rekomenduoja visas nėščiąsias tirti dėl BGS ir profilaktiškai skirti antibiotikus gimdymo metu toms, kurių organizme BGS yra randamas.

Ką verta žinoti apie BGS tyrimą?

Valstybinių ligonių kasų kompensuojamą (nemokamą) B grupės streptokoko tyrimą visoms besilaukiančioms moterims siūloma atlikti 35-37 nėštumo savaitę. Jo metu paimamas tepinėlis iš makšties ir išangės ir auginamas pasėlis – laboratorijoje sukuriant bakterijų augimui ir dauginimuisi palankią terpę bandoma iš paimtų kūno skysčių pavyzdžių išauginti BGS bakterijų koloniją.

Tyrimas nėra labai patikimas. Lygiai kaip faktas, kad žvejodami ežere nepagavome lydekos nėra pakankamas teigti, kad tame ežere lydekų nėra – taip pat ir pasėlyje neišaugus BGS kolonijai negalime teigti, kad ši bakterije tiriamos moters organizme tikrai negyvena.

Taipogi verta atkreipti dėmesį, kad teigiamas 35-37 savaitę atlikto B grupės streptokoko tyrimo rezultatas nereiškia, kad gimdymo metu makštyje ši bakterija vis dar yra. Taip pat, kaip ir neigiamas tyrimo rezultatas negali užtikrinti, kad iki gimdymo šios bakterijos gimdymo takuose neatsiras. Čia kaip su sloga – jei sloguojate dabar – tai šios informacijos nepakanka patikimai prognozuoti, kad prabėgus mėnesiui vis dar sloguosite.

Kas bus, jeigu BGS tyrimas bus teigiamas?

Visoms nėščiosioms, kurių 35-37 sav. BGS tyrimas yra teigiamas arba bet kuriuo nėštumo metu BGS išaugo šlapimo pasėlyje, arba anksčiau gimę vaikai turėjo ankstyvą BGS infekciją – gimdymo metu rekomenduojama į veną leisti antibiotikus. Tai daroma iš kart prasidėjus gimdymo veiklai arba nubėgus vaisiaus vandenims, per į rankos veną įkištą ir viso gimdymo metu ten išliekantį kateterį.

Profilaktika antibiotikais yra efektyviausia tuomet, kai ji taikoma viso gimdymo metu (ne mažiau kaip 4 val.).

Kokia yra BGS infekcijos rizika?

  • Skirtingų tyrimų duomenimis BGS makštyje arba išangėje randama maždaug vienai iš penkių nėščiųjų (6%-36%).
  • Vienas iš dviejų kūdikių, gimstančių BGS nešiojančioms moterims irgi bus kolonizuotas BGS;
  • Vienas iš septyniasdešimt (1-2 iš 100) BGS kolonizuotų kūdikių susirgs ankstyva (įgimta) BGS infekcine liga;
  • Vienas iš dešimties (5-18%) įgimta BGS infekcine liga sergantis kūdikis neišgyvens;
  • Taigi bendra įgimtos BGS infekcijos rizika išnešiotam, normalaus svorio naujagimiui yra maždaug 1 iš 700 arba 0,14%.
  • Bendra mirties nuo įgimtos BGS infekcijos rizika išnešiotam, normalaus svorio naujagimiui yra 1:7000 arba 0,01%.

Ar gimdymo metu leidžiami antibiotikai apsaugo kūdikį nuo BGS infekcijos?

Taikant profilaktiką antibiotikais gimdymo metu, įgimtos naujagimių infekcijos dažnį galima sumažinti ~80-90% (arba nuo 0,14% iki 0,02%), tačiau net idealiai takant BGS profilaktiką įgimtų infekcijų ir jų sukeliamų mirčių visai išvengti nepavyks.

Profilaktika antibiotikais gimdymo metu sumažina tik per pirmas tris gyvenimo paras naujagimiui pasireiškiančios infekcijos riziką. Vėliau nei 72 val. po gimimo BGS infekcijos rizika antibiotikus gavusių ir jų negavusių mamų naujagimiams yra vienoda.

Deja, nėra tvirto pagrindo teigti, kad profilaktika antibiotikais gimdymo metu ženkliai sumažina mirtingumą nuo BGS ar kitų bakterijų sukeltų infekcijų.

Kokia yra profilaktikos antibiotikais rizika?

Pienligė – grybelis kūdikio burnytėje

Svarbu suvokti, kad antibiotikai veikia ne tik potencialų infekcijos sukėlėją, kurį norima sunaikinti, bet ir visus organizme esančius mikroorganizmus. Gerosios bakterijos, palaikančios natūralią organizmo terpę ir saugančios mus nuo ligų taip pat susiduria su naikinančiu antibiotikų poveikiu. Dėl imuninę sistemą silpninančio poveikio sveikiems žmonėms antibiotikai paprastai neskiriami.

Kadangi antibiotikai per placentą patenka į kūdikio kraujotaką – jie gali sutrikdyti naujagimio žarnyno mikroflorą ir atverti kelią grybeliniams susirgimams burnytėje, pilvelyje ar aplink išangę. Tokie žarnyno mikrofloros pokyčiai gali pasireikšti pienlige, viduriavimu ar pilvuko skausmais. Taip pat antibiotikai gali paveikti kūdikio imuninės sistemos formavimąsi ir gali pasireikšti polinkiu į alergijas ar astmą ateityje.

Gimdymo metu nuolat prijungtos lašinės sukelia judėjimo per sąrėmius apribojimus ir gali sulėtinti bei apsunkinti gimdymo veiklą. Nejudant sunkiau ištverti sąrėmių skausmą, dažniau prašoma nuskausminimo. Na o gimdymo nuskausminimas savo ruožtu didina Cezario pjūvio operacijos riziką.

Kas bus, jeigu mano kūdikis užsikrės BGS?

Nepriklausomai nuo to, ar jums nėštumo metu buvo rastas BGS ir ar jums gimdymo metu buvo leidžiami antibiotikai, jūsų naujagimis gali užsikrėsti BGS ir gali susirgti BGS sukelta infekcine liga. Svarbu suprasti, kad kontaktą su šia bakterija naujagimis gali turėti ne tik per savo mamą, bet ir per ligoninės personalą, įrangą, procedūroms skirtus įrankius, baldus.
98-99 kūdikiams iš 100 užsikrėtusiųjų BGS nebus nieko. Ši bakterija taps kūdikio sveikos žarnyno bakterijų šeimos dalimi ir gyvens ten nekeldama jokio pavojaus.

1-2 iš 100 BGS turinčių kūdikių ši bakterija dėl ne iki galo aiškių priežasčių gali patekti į kvėpavimo takus, smegenis arba kraujotaką ir sukelti plaučių uždegimą, meningitą ar netgi sepsį (kraujo užkrėtimą).

Nepriklausomai nuo to, ar gimdymo metu mamai buvo leidžiami antibiotikai, pastebėjus klinikinius naujagimio infekcijos požymius arba su uždegimu susijusius laboratorinių (pvz: kraujo) tyrimų rezultatus, naujagimiui nedelsiant bus skiriamas antimikrobinis gydymas – antibiotikai kūdikiui į veną per kateterį bus leidžiami 5-10 dienų.

Ką daryti, siekiant išvengti naujagimių BGS infekcijos?

  • Nėštumo metu išlaikyti sveiką makšties mikroflorą (Kaip tai padaryti?)
  • Gimdymo metu nenuleidinėti vaisiaus vandenų (kuo ilgesnis bevandenis laikotarpis tuo didesnė infekcijos tikimybė)
  • Vengti vidinių apžiūrų gimdymo metu (kad aplink įėjimą į makštį esančios bakterijos kartu su specialisto pirštais nebūtų nustumiamos gilyn, kūdikio link)
  • Atsisakyti nebūtinų naujagimio apžiūrų ir tyrimų. Kiek įmanoma sumažinti naujagimio kontaktą su ligoninės baldais, įranga ir personalu, idant užkrėtimas neįvyktų per juos.
  • Žindyti. Per motinos pieną naujagimis gauna antikūnius (apsaugą) nuo mamos organizme esančių infekcijų sukėlėjų. Taip pat žindymas padeda puoselėti sveiką žarnyno mikroflorą ir stiprina naujagimio imunitetą.
  • Kiek įmanoma anksčiau (idealiu atveju nuo pirmų akimirkų po gimimo) ir kiek galima ilgiau išlaikyti naujagimį odos kontakte su mama. (Kai naujagimio organizmą kolonizuoja gerieji mamos organizmo mikrobai – piktiesiems infekcijų sukėlėjams nebelieka vietos)

Kada verta daryti BGS tyrimą?

Medicinoje tyrimus verta atlikti tik tada, kai iš anksto žinoma, kaip nuo tyrimo rezultatų priklausys tolimesnė sveikatos priežiūros taktika. Prieš nusprendžiant, ar verta atlikti BGS tyrimą siūlau atsakyti sau į tokius klausimus:

  • Ar antibiotikų keliama rizika man yra priimtinesnė, nei BGS infekcijos rizika?
  • Ar žinodama, kad turiu BGS, sutikčiau, kad man ir kūdikiui būtų taikoma profilaktika antibiotikais?

Jeigu į klausimus atsakėte NE – reiškia jūsų pasirinkimai, susiję su jūsų gimdymo ir jūsų naujagimio priežiūra bus tokie pat, nepriklausomai nuo šio tyrimo rezultato. Tokiu atveju BGS tyrimą atlikti nėra prasmės.

Kas bus, jeigu BGS tyrimo nedarysiu?

Dabartinės gimdymo priežiūros metodinės rekomendacijos sako, kad BGS tyrimo neatlikusioms neščiosioms antibiotikai skiriami šiais atvejais:

  • priešlaikinio gimdymo metu (arba prieš laiką nubėgus vandenims)
  • jei karščiuotumėte >38c
  • jei nubėgus vandenims nepagimdytumėte per 18 val.

Kitaip sakant, jeigu jūs nedarėte BGS tyrimo – gimdymo metu jūs būsite prižiūrima taip, tarsi jūsų BGS tyrimas būtų neigiamas.

Ką dar turėčiau žinoti?

  • BGS tyrimas nėščiosioms yra pilnai kompensuojamas valstybinių ligonių kasų – t.y. nemokamas.
  • Kaip ir visi kiti tyrimai ar procedūros, BGS tyrimas (nėštumo metu) ir profilaktika antibiotikais (gimdymo metu) negali būti atliekami be nėščiosios žinios ir sutikimo.
  • Niekas neturi teisės paimti iš jūsų naujagimį ir / arba atlikti jam kokias nors procedūras be jūsų sutikimo.

Labai išsami Evidence Based Birth parengta tyrimų susijusių su B grupės streptokoku apžvalga.

16468749_1236878329729527_1027262245_nParengė Laima Steponavičienė

Laima Steponavičienė rašo tinklaraštį “Informuotas pasirinkimas”, skaito paskaitas ir konsultuoja besilaukiančias moteris. Jos tikslas – padėti moterims suprasti kas ir kaip vyksta gimdymo metu ir per tyrimais pagrįstas žinias atrasti pasitikėjimą savimi ir savo įgimtu mokėjimu pagimdyti kūdikį.

2 Komentarai

  • Oksana

    Sveiki!
    Ar taikomas koks gydymas po gimdymo nuo streptokoko moteriai?
    Dėkoju už atsakymą.

    birželio 12, 2022 at 7:47
  • Irma

    Sveiki,

    Turiu sia bakterija, esu 38 sav nescia. Mano daktare sako, kad turiu pradeti gerti antibiotikus dabar ir jie taip pat bus leidziami gimdymo metu. Ar tikrai reikia gerti antibiotikus pries gimdyma? Ir kaip tai paveiks mano kudiki?
    Aciu

    rugpjūčio 2, 2022 at 13:11

RAŠYTI KOMENTARĄ