psichoterapeutai.

NERIMAS – KAIP JĮ ĮVEIKTI?

Nerimas yra tai, su kuo susiduria visi. Tačiau kai kuriuos žmonės jis gali paveikti ypač stipriai. Tokiu atveju tai jau tampa problema. Remiantis statistikos duomenimis, visame pasaulyje nuo nerimo sutrikimų kenčia net 275 mln. žmonių, kas sudaro apie 4 proc. pasaulio gyventojų. Apie tai, kas dažniausiai sukelia nerimą, koks jo poveikis žmogaus sveikatai ir kokie natūralūs būdai gali padėti įveikti šį nemalonų išgyvenimą, pasakojame plačiau.

Kas sukelia nerimą?

Kai kurie žmonės yra labiau linkę į nerimą. Dažnai tai lemia auklėjimas arba genetika. Tačiau yra ir kitų veiksnių, galinčių prisidėti prie nerimo. Tai apima vengimą situacijų, kurios gali sukelti baimę, arba polinkį į savo baimes reaguoti bandant nuslopinti nerimą. Šį nemalonų išgyvenimą taip pat gali paskatinti iškreiptas arba šališkas mąstymas, neigiamas mąstymas, selektyvi atmintis ir dėmesys, nukreiptas į nerimą palaikančią informaciją, nepaisant jį paneigiančių įrodymų.

Nerimo poveikis sveikatai

Yra daugybė būdų, kaip nerimas gali paveikti žmogaus sveikatą ir gerovę. Kenčiant nuo jo, gali atsirasti nuovargis, baimė, irzlumas ir nemiga. Taip pat gali varginti įkyrios, nepageidaujamos mintys, pasireikšti pykinimas, panikos priepuoliai, suprastėti koncentracija. Atsiradus tokiems simptomams, rekomenduojama kreiptis į specialistus. Kompetentingi Antėja psichoterapeutai gali nustatyti tikrąsias nerimo sutrikimų priežastis ir padėti juos suvaldyti.

Kaip sau padėti įveikti nerimą?

Nors vaistai ir gali padėti sumažinti nerimą, dažnai jie turi šalutinį poveikį. Todėl, jei tik įmanoma, geriausia stengtis nerimą suvaldyti natūraliais būdais. Pristatome populiariausius iš jų.

Nustatykite ir išmokite valdyti nerimą sukeliančius veiksnius

Tai galite padaryti patys arba kartu su psichoterapeutu. Kartais nerimą sukeliantys veiksniai būna akivaizdūs, pavyzdžiui, kofeino arba alkoholio vartojimas, rūkymas. Tačiau esant tam tikroms problemoms, susijusioms su darbu arba asmeniniu gyvenimu, nustatyti tikrąsias nerimo priežastis gali būti sunkiau. Bet kokiu atveju, išsiaiškinus tokį išgyvenimą sukeliančius veiksnius, jei tik išeina, reikėtų jų vengti.

Išbandykite kognityvinę elgesio terapiją (KET)

Tai moksliškai pagrįstas ir įrodytas tikslingas minčių bei elgesio keitimo metodas. Kognityvinė elgesio terapija pagrįsta tuo, kad mūsų savijautą nulemia mūsų mąstymas, t. y. tai, kaip jaučiamės, priklauso ne nuo to, kas mums nutinka, o nuo to, kaip mes tai suprantame. KET padeda išmokti įvairių būdų mąstyti ir reaguoti į nerimą sukeliančias situacijas. Šią sritį išmanantis psichoterapeutas gali padėti pakeisti neigiamus mąstymo modelius ir elgesį.

Kasdien skirkite laiko meditacijai

Tinkamai atliekama meditacija gali padėti išmokyti smegenis atmesti nerimą keliančias mintis, kai šios atsiranda. Iš pradžių ramiai sėdėti ir susikaupti gali būti sunku. Tokiu atveju rekomenduojama pradėti nuo jogos arba paprasčiausio vaikščiojimo, savo dėmesį sutelkiant į čia ir dabar. Šiais laikais internete galima rasti daugybę nemokamų meditacijų. Todėl pradėti neturėtų būti sunku.

Užsirašykite savo mintis

Dar vienas puikus būdas, padedantis kovoti su nerimu, gali būti savo minčių žymėjimas užrašų knygelėje. Jau pats rašymo ranka procesas kai kuriuos gali nuraminti. Be to, užrašai gali padėti lengviau sekti, kada ir dėl kokių priežasčių patiriamas nerimas, kaip jaučiamasi, kai jis užklumpa.

Bendraukite

Nors kai kurie žmonės patiria socialinį nerimą, reguliariai leidžiant laiką su draugais ir šeima, galima jį suvaldyti.  Remiantis tyrimų duomenimis, socialinis ryšys ilgainiui gali padėti tapti atsparesniems stresui. Taip pat socializacija gali paskatinti juoką ir bendrumo jausmą, sumažinti vienišumą.

Sveikai maitinkitės

Siekiant ilgalaikių rezultatų, labai svarbu atsižvelgti ir į savo mitybą. Remiantis tyrimais, tam tikri papildai ir maistinės medžiagos gali padėti sumažinti nerimą. Tai apima melisą, omega-3 riebalų rūgštis, ašvagandą (kitaip dar vadinamą migdomąja vitanija arba indišku ženšeniu), žaliąją arbatą, valerijono šaknį. Tiesa, norint pastebėti šių maisto produktų naudą, gali prireikti ir mėnesio. Taip pat prieš pradedant juos vartoti, reikėtų pasitarti su savo gydytoju.

Būkite fiziškai aktyvūs

Reguliarūs fiziniai pratimai gali padėti sumažinti nerimą. Visų pirma, juos atliekant, atsitraukiama nuo neigiamas mintis sukeliančių veiksnių. Antra – judant, sumažėja raumenų įtampa, todėl susilpnėja ir nerimo poveikis. Taip pat padažnėjus širdies ritmui, padidėja svarbių, nerimą mažinančių neurocheminių medžiagų, įskaitant serotoniną, gama aminosviesto rūgštį (GABA), iš smegenų gautą neurotrofinį faktorių (BDNF) ir endokanabinoidus, prieinamumas.

Fiziniai pratimai suaktyvina priekines smegenų sritis, atsakingas už vykdomąją funkciją, o tai padeda kontroliuoti mūsų migdolinį kūną, reagavimo į realias ar įsivaizduojamas grėsmes mūsų išlikimui sistemą. Be to, reguliariai mankštinantis, stiprėja mūsų atsparumas stiprioms emocijoms.

Nerimas gali neigiamai paveikti mūsų sveikatą – tiek emocinę, tiek fizinę. Todėl su juo susidūrus, reikėtų nebijoti ieškoti sprendimo. Pasirodo, kad būdų, galinčių padėti įveikti nerimą, išties nemažai. Be to, visada galima kreiptis į specialistus, kurie gali suteikti profesionalią pagalbą.

RAŠYTI KOMENTARĄ