KOKĮ ČIULPTUKĄ PIRKTI NAUJAGIMIUI?

Renkant pirmąjį čiulptuką (soskę) kūdikiui, susiduriame su didžiule jų įvairove tiek parduotuvėse, tiek ir vaistinėse. Iškyla klausimas, kokį čiulptuką pirkti naujagimiui? Kas yra svarbu? Forma, medžiagos sudėtis… Kokį išsirinksite – jūsų reikalas, tiesiog verta atkreipti dėmesį į šių medžiagų bei formų privalumus.

soskeKaučiukiniai čiulptukai.

Kaučiukas – tai 100%  vertinga natūrali medžiaga. „Medaus“ spalvos, minkštas ir švelnus, labiau imituojantis mamos krūtį. Neplyšta, nesutrūkinėja, yra labai lankstus ir pavarus. Kaučiukas greičiau sensta veikiamas tiesioginių saulės spindulių. Atminkite, kaučiuko čiulptukus reikia keisti kas 1-2 mėnesius. Naudojant natūralaus kaučiuko čiulptuką kūdikis išvengs įvairių kenksmingų cheminių junginių, kurie gali sukelti alergiją, hormoninius pokyčius ir t.t.

Silikoniniai čiulptukai.

Silikonas – tai dirbtinė medžiaga. Jis mažiau elastingas, skaidrios spalvos, bekvapis ir neutralaus skonio. Silikonas ne toks elastingas kaip kaučiukas, todėl turi būti keičiamas iš karto, atsiradus nusidėvėjimo požymių (pvz., įdubimams, įbrėžimams, įkandimas ar net plonytėms skylutėms).

Čiulptukų formos

Yra trys pagrindinės čiulptukų formos:

  • Vyšnios (dažniausiai kaučiukiniai);
  • Lašo formos;
  • Ortodontiniai čiulptukai.

Krūtimi maitinamiems kūdikiams geriau naudoti vyšnios kauliuko formos arba lašo formos čiulptukus. Čiulptuko spenelis yra minkštas ir apvalus, todėl kūdikio liežuvis turi daug vietos judėti. Tačiau verta atkreipti dėmesį, jog tokių čiulptukų nevertėtų ilgai duoti mažyliui, nes specialistai teigia, jog ši forma nėra taisyklinga žandikaulio formavimuisi. Tad, kai kūdikis tvirtai moka žįstį krūtį, vertėtų pakeisti čiulptuką bei jo formą (jei dar vis išlieka poreikis pačiam čiulptukui).

hevea banerisbb

Ortodontiniai čiulptukai skirti tik buteliuku maitinamiems mažyliams, nes jų kampu nupjautas galas verčia vaiką atitraukti liežuvėlį gilyn į burną ir pratina žįsti su atitrauktu liežuvėliu. Tuo tarpu žindomam kūdikiui labai svarbu liežuvėlį iškišti ir padėti ant apatinių dantenų, kad galėtų žįsdamas krūtį ištraukti pieną. Kai žindomi vaikai gauna ortodontonius čiulptukus, jie ilgą laiką čiulpdami atitrauktu liežuvėliu įpranta taip čiulpti gali nebesugebėti žįsti krūtį su iškištu liežuvėliu. Žinoma, mažyliui, gali netikti ir neimti kažkurio iš išvardytų formų, o būna mažylių, kuriems tinka betkuri.

imagvheSvarbu! Ortodontiniai čiulptukai padeda taisyklingai formuotis burnytės raumenims, dantenoms, žandikauliui. Jie palieka pakankamai vietos liežuviui, todėl nesusidaro slėgis į žandikaulį ir dantis. Ortodontinis čiulptukas priverčia dirbti mažylio liežuvio raumenis, kūdikis čiulpia uždara burnyte ir kvėpuoja nosimi. Tai taisyklingas čiulpimas, kuris padeda  tinkamai formuotis viršutiniam ir apatiniam žandikauliui bei dantims. Ortodontiniai čiulptukai ateityje padės išvengti netaisyklingai užaugusių dantukų koregavimo: nereikės nešioti breketų ar ortodontinių plokštelių.

Ir visgi duoti ar neduoti čiulptuką?

Vyrauja skirtingos nuomonės šiuo klausimu, bet tinkamai nuspręsti ar jo reikia Jūsų mažyliui galite tik Jūs patys. Čiulptukų nerekomenduojama duoti kūdikiui bent jau pirmuosius gyvenimo mėnesius, nes gavęs mamos krūties pakaitalą kūdikis patenkina savo čiulpimo poreikį ir per mažai stimuliuoja mamos organizmą reikiamam pieno kiekiui gaminti. Kūdikių apetito šuoliai pasireiškia 2 ir 3, 6 ir 8 savaitėmis. Jei šiuo laikotarpiu nebus užtikrinta dažna krūtų stimuliacija, mamos organizmas nepagamins reikiamo pieno kiekio. Dėl vėlesnio čiulptuko davimo mažyliui taip pat vyrauja ir prieštaringų medikų nuomonių ir ne… Tačiau būkime atidūs savo mažyliui: jei jis spjauna čiulptuką – neverskime, jei nori – nedrauskime.

 

3 Komentarai

  • Vaida

    Mes duodame kaučiukinį 🙂

    4 sausio, 2016 at 12:38
  • Agne

    Mum kauciukiniai labai negrazus, tad silikonini duodam

    4 sausio, 2016 at 12:39
    • Jelena

      tai geriau gražus, bet mažiau naudingas?😅

      22 rugsėjo, 2020 at 14:39

RAŠYTI KOMENTARĄ