Introducing-solids-to-babies

PIRMOJI DARŽOVIŲ KOŠĖ KŪDIKIUI: KĄ, KADA IR KAIP?

Nesuklysime pasakę, kad geriausias maistas kūdikiams iki vienerių metų — natūralus mamos pienas. Pusryčiams, pietums ir vakarienei, priešpiečiams ir naktipiečiams – mažyliams jis nepabosta. Kada laikas pratinti kūdikį prie kitokio maisto? Kaip tai daryti? Ko ir kada duoti ragauti? Šiandien išsamiai pie kūdikio mitybą.

KADA?

Kiekvienas mes turime atitinkamus mitybos įpročius atėjusius iš šeimos, kurie keičiasi arba ne laiko kontekste. Rekomenduoju pasidomėti ką pataria specialistai, pasvarstyti ir tada priimti sprendimą, o ne vadovautis savo nuostatomis.

Jei kūdikis auga sveikas, tai tokiu atveju pradėti primaitinti rekomenduojama nuo 6 mėnesių (6–to mėnesio pabaigoje). Šio amžiaus kūdikio virškinimo sistema jau yra subrendusi priimti naują maistą.

Kodėl tik nuo 6 mėnesių? Pusės metų kūdikis jau yra pajėgus nuryti tirštesnės konsistencijos maistą. Nuo pusės metų formuojasi kramtymo įgūdis, nes atsiskiria apatinis žandikaulis, pradeda formuotis liežuvio šoniniai judesiai. Paankstinti primaitinimą rekomenduojama tais atvejais, kada kūdikis priauga nepakankamai svorio, atpylinėja ir kt., bet tokiu atveju reikia konsultuotis su Jus prižiūrinčiu gydytoju.

KĄ?

Pradėti primaitinti galima daržovių tyre arba grūdų koše. Renkantis grūdų košę rekomenduojama rinktis begliuteininius grūdus (pvz. kukurūrų, ryžių). Jei pradedate nuo daržovių tyrės, tuomet pradėti reikia nuo pusės ar vieno arbatinio šaukštelio (5 ml) vieno komponento daržovės, kasdien pridedant po vieną arbatinį šaukšelį.

Mamoms dažnai kyla klausimas, jei primaitinti pradedama nuo daržovių tyrės, kokią pirmą daržovę pasirinkti. Vėlgi, nuomonių yra įvairių. Dėl ko nekyla diskusijų, tai kad rekomenduojama pradėti nuo tų daržovių, kurios auga toje klimatinėje zonoje, kurioje gyvenate. Tradiciškai medikai rekomenduoja pradėti nuo bulvių, moliūgų ar morkų tyrės. Tačiau tiek morka, tiek moliūgas gali sukelti alergines reakcijas, todėl žemiau pateiktas primaitinimo planas ir yra toks, kad galima būtų pastebėti alergines reakcijas ar naujo maisto netoleravimo simptomų.

Pirma taisyklė, pradedant primaitinti – NESKUBĖTI. Tik taip galima išvengti ir pastebėti produkto netoleravimo, alergijos požymius. Rekomenduojama daržovių tyrę duoti pirmoje dienos pusėje, kad esant netoleravimo ar virškinimo sistemos sutrikimui iki nakties miego spėtumėte negalavimus pašalinti ar apmalšinti.

Iki šiol diskutuojama, kada geriau duoti mamos pieną/pieno mišinį: prieš ar po tyrės? Žindymo specialistai rekomenduoja po žindymo, kadangi mamos pienas lengviau virškinamas. Tačiau ne visada tai pasiteisina, kadangi kol tyrės kiekiai nedideli, kūdikis pasisotinęs mamos pienu, suvalgo ir tuos kelius šaukštelius tyrės. Bet kai jau pereinama prie didesnio kiekio tyrės, tai dauguma vaikų pasisotinę mamos pienu, tyrės nebenori visai arba suvalgo labai mažai.

Nuoseklus dviejų savaičių primatinimo planas:

  • 1 diena (5 ml): 1 arb š. vieno komponento daržovių tyrės plius mamos pienas
  • 2 diena (10 ml): 2 arb. š. vieno komponento daržovių tyrės plius mamos pienas
  • 3 diena (15 ml): 3 arb. š. vieno komponento daržovių tyrės plius mamos pienas
  • 4 diena (20 ml): 4 arb. š. vieno komponento daržovių tyrės plius mamos pienas
  • 5 diena (25 ml): 5 arb š. vieno komponento daržovių tyrės plius mamos pienas
  • 6 diena (30 ml): 6 arb. š. vieno komponento daržovių tyrės plius mamos pienas
  • 7 diena (35 ml): 7 arb. š. vieno komponento daržovių tyrės plius mamos pienas
  • 8 diena (40 ml): 7 arb. š. pvz. moliugo + 1 arb. š. bulvė ar morka plius mamos pienas
  • 9 diena (45 ml): 7 arb. š. pvz. moliugo + 2 arb. š. bulvė ar morka plius mamos pienas
  • 10 diena (50 ml): 7 arb. š. pvz. moliugo + 3 arb. š. bulvė ar morka plius mamos pienas
  • 11 diena (55 ml): 7 arb. š. pvz. moliugo + 4 arb. š. bulvė ar morka plius mamos pienas
  • 12 diena (60 ml): 7 arb. š. pvz. moliugo + 5 arb. š. bulvė ar morka plius mamos pienas
  • 13 diena (65 ml): 7 arb. š. pvz. moliugo + 6 arb. š. bulvė ar morka plius mamos pienas
  • 14 diena (70 ml): 7 arb. š. pvz. moliugo + 7 arb. š. bulvė ar morka plius mamos pienas
  • 15 diena (75 ml): 7 arb. š. pvz. moliugo + 7 arb. š. bulvė ar morka + 1 arb. š. trečia daržovė plius mamos pienas ir t. t.

Po dviejų – trijų savaičių nepastebėjus alergijos ar naujo produkto netoleravimo požymių, galima įvesti vaisinę tyrelę. Ji duodama priešpiečiams arba pavakariams.  Jei pirmoje dienos pusėje rekomenduojama šviežių vaisių ar uogų tyrė, tai pavakariams vaisiai ir uogos turi būti termiškai apdoroti (virtos ant garų, ar keptos folijoje orkaitėje). Kaip ir daržoves, rekomenduojami vaisiai ir uogos auginami toje pačioje klimatinėje zonoje kur gyvenate.

Kaip paruošti daržovių tyrę?

Daržoves pirmajai tyrei galima virti vandenyje arba garuose. Tiesiog reikia atkreipti dėmesį, kad kiekvienos daržovės terminio apdorojimo laikas skiriasi. Todėl verdant viename inde keletą daržovių, reikėtų susmulkinti į atitinkamo dydžio gabalėlius. Rekomenduojama skirtingos rūšies daržoves virti skirtinguose induose.  Kai daržovės jau išvirtos, belieka jas sutrinti į vientisą masę. Verdant daržoves jų nepervirkite. Verdant garuose geriausiai išsaugomi naudingi elementai. Daržovės labiau išlaiko savo natūralų skonį. Mums natūraliai virtas maistas gali pasirodyti beskonis, tačiau taip nėra. Nesbubėkite maisto “skaninti” druska ar kitais priedais. Maistą gaminkite su meile ir neprogramuokite, kad neskanu.

Jei dar neturite garų puodo (jis užsideda ant įprasto puodo ir daržovės verda garuose), užsiminkite lankytojams, kad jums toks daiktas reikalingas. Turėsite naudingą daiktą ir gaminsite sveiką maistą.

Dažniausiai mamos ruošdamos daržovių tyrę daro pagrindinę klaidą, kad daržoves smulkina smulkintuvu (blenderiu). Rekomenduojama termiškai apdorotas daržoves trinti per sietelį. Jei tyrės konsistencija per tiršta, tuomet įpilame nuoviro, kuriame virė daržovės. Kodėl netinka smulkintuvas? Tyrės konsistencija, smulkinant smulkintuvu, tampa gliti, todėl nelavėja kūdikio burnos motorika. Tokią tyrę kūdikiui belieka tik nuryti. O įsivedant kietą maistą, t.y. pradedant primaitinti daržovių ar grūdų koše, skatiname kramtymo įgūdžius, laviname burnos motoriką, o tai yra artikuliacinio aparato sutrikimo prevencija. Žinoma, mamos pačios renkasi, kuris tyrės paruošimo būdas joms priimtiniausias. Košė turi būti skani mamai, tada bus pati skaniausia ir vaikučiui.

Problemos ir iššūkiai

Dažniausios problemos su kuo susiduriama, pradedant primaitinti: žiaugčiojimas, nenoras ragauti, suvalgo nedidelį kiekį paruoštos tyrės. Visa tai lemia keletas priežasčių. Tiesiog kūdikiui reikia laiko priprasti prie naujos maisto konsistencijos, naujo skonio, naujos patirties, išmokti kramtyti ir ryti. Jei vaikutis nevalgus, tuomet mamoms belieka apsišarvuoti kantrybe ir ieškoti išeičių, kaip paskatinti noriau valgyti tyrę. Ne paslaptis, kad norėdami paskatinti kūdikį valgyti, tėvai pasirenka keletą apgaulės būdų: valgio metu rodome filmuką, vaidiname “spektaklį”, apgaudinėjame kokiu skanėstu, lakstome su šaukštu iš paskos. Tai nėra problemos sprendimo būdas, tik suformuojame klaidingus valgymo įpročius. Mokslininkų seniai įrodyta, kad yra ryšys tarp antsvorio ir neteisingų mitybos įpročių ankstyvajame amžiuje.

 Tikiuosi, kad šis straipsnis palengvins tėveliams pradedant primaitinti pirmąja koše.

Taip pat apie Kūdikio mitybą pirmaisiais metais skaitykite čia:

https://www.vaikui.lt/kudikis/kudikio-maitinimas/kudikio-mityba/

LOGO-140-Autorė kineziterapeutė dr. Laura Straubergaitė: nuotolinės kineziterapeuto, psichologo konsultacijos, švietėjiška, prevencinė informacija apie  kūdikio/vaiko motorinę raidę, fizinės sveikatos gerovę

Mob.: +370 674 99009; info@vsic.lt

www.vsic.lt

1 Komentaras

  • Aura

    Mano pirmas sūnelis, kuriam šiais metais sueis 10 metų, kūdikystėj buvo labai nevalgus ir tikrai beveik kiekvieną kartą rodydavau jam “spektaklį”, kad pavalgytų. Tačiau iki šiol neturi jokio antsvorio. Taip pat kai jam buvo tik šeši mėn. niekaip negalėjau jam įkišti tos mano per sietelį trintos košytės, jis jos negalėdavo praryti. Tuo metu aš dar nežinojau apie nuostabų atradimą “blenderį”, tai pradėjau pirkti košeles iš parduotuvės, nes jos buvo tokios kurias reikėjo tik nuryti. Vėliau kai apsiprato valgė ir mano trintas.

    sausio 23, 2018 at 23:04

RAŠYTI KOMENTARĄ