150422105458-sleeping-baby-stock-super-169

ATOPINIS DERMATITAS TRUKDO SVEIKAM VAIKO MIEGUI. KODĖL IR KAIP SU TUO KOVOTI?

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau suserga alerginėmis ligomis, kūdikiai ir vaikai — ne išimtis. Viena dažniausiai diagnozuojamų odos ligų – atopinis dermatitas (atopinė egzema). Šiandien norime trumpai pakalbėti apie šią ligą ir vaikų miego sutrikimus, kuriuos dažnai sukelia būtent egzema.

Atopinis dermatitas, kas tai?

Atopinis dermatitas yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasireiškia nuolatiniu odos sausumu, niežėjimu, paraudimu, didesnėmis ar mažesnėmis žaizdelėmis. Juo dažniausiai suserga 2-4 mėnesių kūdikiai, o liga gali išnykti sulaukus 2-3 metukų amžiaus.

Atopinio dermatito priežastys

Svarbu suprasti, kad atopinis dermatitas – daugialypė liga, kurios atsiradimą lemia tiek genetinių, tiek ir aplinkos veiksnių (tokių kaip gyvenamoji aplinka, gyvenimo būdas, veiklos ir miego režimas) sąveika, tad „nurašyti“ šios ligos vien vienam konkrečiam veiksniui – neįmanoma. Kartais, net ir pašalinus iš pažiūros „didžiausią“ probleminį veiksnį atopinio dermatito simptomus galima tik sukontroliuoti, bet visiškai ligos išgydyti nepavyksta. Visgi, vienas dažniausių atopinio dermatito kaltininkų – alergija. Tam tikri maisto produktai gali sukelti atopinio dermatito paūmėjimą lygiai taip pat, kaip ir aplinkos dirgikliai. Odos bėrimas atsiranda suvalgius tam tikrų produktų arba dėl sąlyčio su jais maisto gaminimo metu (rankos, oda aplink lūpas).

Literatūroje išskiriami šie atopinį dermatitą galintys sukelti alergenai:

  • Maisto alergenai – pienas ir jo produktai, kviečiai, žuvis, jūros gėrybės, kiaušinių baltymai, kviečiai, egzotiniai vaisiai.
  • Žiedadulkės, gyvūnų plaukai ir epitelis, pelėsiai, dulkių erkės.
  • Alerginio kontaktinio dermatito sukėlėjai: kvepalai, muilai, plovikliai.

Stresas. Specialistai teigia, kad stresas gali sukelti arba paskatinti atopinį dermatitą (atopinę egzemą). Taigi, kai esame įsitempę mūsų kūnas nori apsaugoti odą ir sukeliamas uždegiminis procesas, kuris dar labiau paskatina kitą uždegiminį procesą ir lydi į atopinės egzemos paūmėjimus.

Naujausi tyrimai rodo, kad atopinis dermatitas tiesiogiai susijęs su sutrikusia žarnyno ir odos mikroflora. Susilpnėjus organizmo imunitetui, sutrinka odos barjerinė funkcija ir įvairūs išoriniai dirgikliai lengviau prasiskverbia pro odą bei sukelia uždegimines reakcijas. Uždegimas pasireiškia odos sudirgimu ir niežėjimu. O kasymasis ir vėl pažeidžia odos apsauginį barjerą. Taip pacientas patenka į uždarą ratą, dėl kurio uždegiminiai procesai trunka ilgiau ir yra intensyvesni.

Netinkama odos priežiūra, kuri sukelia odos išsausėjimą yra tiesus kelias į atopinį dermatitą. Todėl labai svarbu naudoti tinkamas priemones.

Pirmaisiais vaiko gyvenimo metais, kasdien naudojamas emolientas yra itin veiksminga priemonė norint užkirsti kelią atopinio dermatito išsivystymui aukštos rizikos vaikų tarpe.

Atopinis dermatitas sukelia miego sutrikimus

Augančiam organizmui ir vaiko raidai itin svarbu kokybiškas ir sveikas miegas. Tai, kai vaikas nueina laiku miegoti, greitai užmiega ir išmiega visą naktį be nubudimų. Tačiau labai dažnai tenka girdėti, jog vaikai miega itin prastai, o tai įtakojančių veiksnių yra labai daug, vienas iš jų – odos egzema.

Net 9 iš 10 atopinio dermatito pacientų susiduria su miego sunkumais. Didžiają dalį nakties jie praleidžia besikasydami (daugiau kasosi – nei sapnuoja!). Blogas miegas tampa akivaizdi įtaka vaiko gyvenimo kokybei. Vaikai tampa vangūs, pikti, neramūs, sunkiau valgo, juos lydi mieguistumas.

Blogas miegas įtakoja vaikų raidą

Iki 3 metų amžiaus, nereguliarus miego laikas neigaimai veikia:

  • matematinius įgūdžius;
  • skaitymo įgūdžius;
  • erdvinį suvokimą;
  • kalbinius įgūdžius.

Mažiau nei 10 valandų reguliaraus miego naktimis:

  • didesnė dėmesio deficito ir hiperaktyvumo sutrikimo rizika.

Kaip padėti vaikui?

Beveik visus miego sutrikimus gali padėti įveikti specialistai, bet pirmiausia reikėtų pradėti nuo tėvų. Jei vaikas sveikas – prieš miegą išklausykite, pasikalbėkite, visada atsakykite į vaiko klausimus. Stenkitės paaiškinti vaikui, kodėl miegas yra svarbus ir reikalingas. Leiskite jiems jaustis saugiai ir būkite šalia tiek, kiek reikės.

Prasidėjus egzemos protrūkiui, sutrinka ir miegas. Tačiau suvaldę egzemą, padėsite vaikui ramiau miegoti. Jei vaikas turi miego sutrikimų, kuriuos sukelia būtent egzema, pirmiausia, apsilankykite pas dermatologą. Jis paskirs Jūsų vaikui tinkamą gydymą ir jo griežtai laikykitės. Apsiginkluokite kantrybe.

LrpLipikarBaumeRinkitės tinkamą kosmetiką

LIPIKAR AP + BAUME IR SYNDET. Vienintelė priemonių linija nuo niežėjimo, kuri padeda sumažinti odos išsausėjimo protrūkius net ir naujagimiams. Nauji klinikiniai duomenys rodo, kad Lipikar pagerina miegą ir užtikrina geresnę gyvenimo kokybę. Lipikar priemonės skirtos labai sausai, kasymosi metu pažeistai, sudirgusiais į atopiją linkusiai odai.

  • Sumažina išsausėjimą.
  • Prailgina remisijos laikotarpius.
  • Atkuria mikrobiotos įvairovę.

Verta atkreipti dėmesį, jog Lipikar priemonių sudėtis pasižymi itin vertingomis medžiagomis. Net 50 % sudėties sudaro La Roche-Posay terminio šalinio vandens, kuris malšina sudirginimą. Taip pat 20 % sviestmedžių aliejaus ir 2 % rapsų aliejaus, kurie sustiprina hidrolipidų plėvelę, 7 % glicerolio – atkuria odos elastingumą, 4 % niacinamido – akimirksniu numalšina niežėjimą ir atkuria odos barjerą.

RAŠYTI KOMENTARĄ