woman-hand-showing-euro-money-590x300

MOTINYSTĖS PAŠALPA

Susigaudyti painiuose, klaidžiuose įstatymuose kartais būna sunku net ir teisinį ar finansinį išsilavinimą turintiems žmonėms, o ką jau kalbėti apie šeimą, kuri ką tik sužinojo, jog laukiasi pirmagimio! Todėl apie viską išsamiai, bet paprastai ir suprantamai.

Pradėjau lauktis vaikelio, kada galėsiu išeiti motinystės atostogų?

Motinystės (anksčiau vadintos nėštumo ir gimdymo) atostogų pradžios datą nustato nėščiąją prižiūrintis gydytojas, bet paprastai atostogos skiriamos sulaukus 30 – tos nėštumo ir trunka 126 dienas. Taigi planinio vizito pas gydytoją metu, jus prižiūrintis medikas išduos elektroninį nėštumo ir gimdymo pažymėjimą. Apie tai turėtumėte informuoti savo darbdavį, kad jis paruoštų visus reikalingus dokumentus Sodrai. Norint gauti motinystės atostogų pašalpą, jūs ne vėliau nei praėjus 12 mėnesių nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos privalote elektroniniu būdu arba atvykus į Sodros skyrių pateikti prašymą. Gavus visus reikalingus dokumentus, Sodra ne vėliau nei per 10 darbo dienų informuos jus apie sprendimą skirti ar ne minėtą pašalpą.

Išmokų dydžiai

Motinystės (nėštumo ir gimdymo atostogų) ir tėvystės (kol vaikui sueis 1 mėnuo) atostogų pašalpa siekia 100 proc. jūsų kompensuojamo darbo užmokesčio dydžio, bet ji negali būti mažesnė nei nustatyta minimali riba (nuo 2016 m. sausio 1 d. – 148,33 eur. per mėnesį) bei negali viršyti Sodros “lubų” (nuo 2016 m. sausio 1 d. – 1424 eur. per mėnesį). Vaiko priežiūros atostogų trukmę, o kartu ir išmokų dydį galima pasirinkti:

  • vaikutį prižiūrėti, kol jam sueis 1-eri metai ir gauti 100 proc. prieš tai turėto darbo užmokesčio (nemažiau nei minimali riba nuo 2016 m. sausio 1 d. 148,33 eur bei neviršijant maksimalios ribos nuo 2016 m. sausio 1 d. 1424 eur);
  • vaikutį prižiūrėti, kol jam sueis 2-eji ir pirmaisiais metais gauti 70 proc., antraisiais – 40 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio sumos (pavyzdžiui, jūsų ankstesnis darbo užmokestis siekė 1000 eur/mėn, todėl pirmaisiais metais gausite 1000 x 70%=700eur, antraisiais – 1000 x 40%=400 eur).

Šį pasirinkimą tėvai turi padaryti labai atidžiai, nes vėliau nebebus galima pakeisti pašalpos mokėjimo trukmės (atostogų trukmę bei pašalpų gavėją, t.y. mamą arba tėtį, bus galima keisti). Verta pastebėti, kad jeigu pirmaisiais vaiko priežiūros atostogų metais gausite su darbo santykiais susijusių pajamų, jūsų gaunama pašalpa bus mažinama gauta suma. Tačiau antraisiais metais nepriklausomai nuo to dirbsite, ar nedirbsite, pašalpą iš Sodros vis tiek gausite.

Kalbant apie išmokų dydžius, verta paminėti, jog bendra išmokų suma niekada negali būti didesnė nei jūsų anksčiau turėtas darbo užmokestis. Taip pat gimus daugiau nei vienam vaikui vaiko priežiūros atostogų gali eiti ir pašalpą už kiekvieną vaiką atskirai gali gauti abu tėvai. Pateiksime kelis pavyzdžius:

Puslapiai: 1 2

1 Komentaras

  • Dalia

    Sveiki,
    Jei vyras pateiktu prasyma, kad butu is jo atlyginimo skaiciuojami 40% uz antrus metus, tai siuo atveju vyras gaus pinnigus? I jo saskaita bus pervedami?

    lapkričio 28, 2018 at 13:03

RAŠYTI KOMENTARĄ