cordoneombelicale-600x411

VĖLYVAS VIRKŠTELĖS UŽSPAUDIMAS

Placenta yra vienas nuostabiausių organų. Ją ir naujagimį jungia virkštelė – šią sudaro dvi arterijos ir vena, kuria deguonimi aprūpinamas vaisius iš placentos. Užgimus naujagimiui virkštelė yra užspaudžiama, taip yra nutraukiama placentinė kraujotaka ir prasideda naujas tarpsnis.

Svarbi 60 sekundžių riba

Remiantis Lietuvos ligoninių praktika virkštelė paprastai yra užspaudžiama tuomet, kai nustoja pulsuoti – tarp 1-2 užgimimo minutės, tačiau dar vis pasitaiko atvejų, kai virkštelė nesant indikacijų užspaudžiama iš kart užgimus naujagimiui – taip naujagimis praranda apie 33 proc. ”papildomo” kraujo, kurį gautų virkštelę užspaudus tik tada, kai ši nustoja pulsuoti.

29793423_159511564722568_8427047872979182809_nKodėl tai taip svarbu?

Paprastai kalbant, kadangi vaisius gimdoje nekvėpuoja (tik atlieka kvėpavimo imitavimo judesius, stiprinančius raumenis, reikalingus kvėpuoti po gimimo), tik 8% viso kūne esančio kraujo yra pravaroma per širdelę į plaučius minutės laikotarpyje. Užgimus ir pradėjus kvėpuoti poreikis išauga iki 50%, kuriam patenkinti naujagimiui reikalinga didesnė kraujo apimtis (naujagimio kūne jo yra apie 300ml, placentoje – apie 150ml). Taigi, staigaus virkštelės užspaudimo atveju, kad būtų pakankamai aprūpinti plaučiai ir širdis kraujas gali būti “pasiskolinamas” sumažinant jo tiekimą kitiems organams.

Garsiosios kamieninės ląstelės

Tiek laiku, tiek prieš laiką gimusių naujagimių kraujotakoje (įskaitant virkštelę ir placentą) cirkuliuoja labai didelis kiekis kamieninių ląstelių – didelė dalis jų būna prarandama, kai virkštelė yra iškart užspaudžiama. Kaip jau daugumai žinoma, kamieninės ląstelės yra labai vertingos, ir turi gydymo “galių” – su gyvūnais atlikti tyrimai parodė, kad kamieninės ląstelės gali apsaugoti nuo cerebrinio paralyziaus, padeda atkurti pažeistus organus.

Svarbu ir vėlesniame amžiuje!

Atliktos studijos parodė, kad kudikių, kurių virkštelės buvo užspaustos išlaukus 90-120 sek. po gimimo, sulaukus 2 mėn. hematokrito, hemaglobino ir geležies lygiai buvo aukštesni nei tų mažylių, kurių virkštelė buvo užspausta iškart. Taigi, galima teigti, kad vėlyvas virštelės užspaudimas sumažina anemijos riziką tiek naujagimystėje, tiek vėliau. Tai pat, neišnešiotukų tarpe atlikti tyrimai parodė, kad tie naujagimiai, kurių virkštelės buvo užspaustos greičiau, turėjo didesnę tikimybę išsivystyti hipotenzijai, anemijai (ir kraujo perpylimui).

Gajūs mitai, apie vėlyvą virkštelės užspaudimą:

Naujagimis negali būti uždėtas mamai ant krūtinės, jeigu virkštelė nenukirpta. Tai dažniausiai nėra tiesa, nes paprastai virkštelė yra pakankamai ilga, kad naujagimis būtų uždetas mamai ant pilvo ar krūtinės iškart po gimimo (be abejonės, yra atvejų, kai virkštelė yra labai trumpa).

Cezario pjūvis

Cezario pjūvio atveju virkštelė turi būti nedelsiant užspausta ir nukirpta. Taip, medikams tikrai nebutų lengva laikyti naujagimį virš pjūvio ir laukti, tačiau šiuo metu daugelio šalių medikų jau yra rekomenduojama taikyti Milking (angl.) techniką, kai kraujas iš virkštelės yra išspaudžiamas (trunka apie 20sek.). Taip naujagimiui dar yra sugrąžinama dalis kraujo, kuris gali būti neįtikėtinai svarbus net ir tuomet, kai turi būti atliekami gaivinimo veiksmai ar naujagimis yra neišnešiotas.

Autorė akušerė Emilija Vičiūnienė

https://www.facebook.com/akuseresuzrasai/

RAŠYTI KOMENTARĄ