sprotugolok

KŪDIKIŲ MANKŠTA

  • Sulaukite momento kada Jūsų kūdikis ir Jūs pati esate ramūs. Pasak specialistų — geriausias laikas — praėjus pusvalandžiui po vaiko maitinimo;
  • Išrengtą kūdikį masažuokite pakankamai šiltame, apsaugotame nuo skersvėjų kambaryje. Jei patalpoje vėsoka — vaiką pridenkite;
  • Naudokite švelnų patiesaliuką, po ranka turėkite mažų pagalvėlių;
  • Sušildykite savo rankas. Pavyzdžiui, patepkite jas kremu ir patrinkite vieną į kitą;
  • Paprastai masažuoti pradedama galvele, slenkama kūneliu žemyn ir baigiama kojytėmis;
  • Masažuodama stenkitės visą laiką žvelgti savo vaikeliui į veidą, šypsokitės jam ir kalbinkite;
  • Jei kūdikis užsimanys pakeisti gulėjimo pozą — leiskite jam tai padaryti, neverskite jo gulėti.
  • Masažo judesiai turi būti švelnūs — užsimerkite ir pirštų galais lengvai, nesukeldamos nemalonaus pojūčio ar skausmo, spustelkite sau vokus. Spaudimas masažuojant kūdikį turi būti toks pat.

Trys žingsniai

1. Masažuojant galvelę, švelniai, pirštų galais braukite per kaktą ir smilkinius pakaušio link. Palytėkite antakius ir akių vokus. Paglostykite noselę ir skruostus, odą aplink burnytę; ausytes ir aplink jas.

2. Pilvelį švelniai masažuokite sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę.

3. Padų ir kojų pirštelių masažas pradedamas švelniai spustelint kiekvieną pirštelį, po to paduką ir vėl grįžtant prie pirštelių. Kulną lieskite sukamaisiais judesiais. Pėdučių masažas kartais gali apmalšinti pilvelio skausmus.

Dinaminė gimnastika

Tikriausiai žinomiausia kudikių mankšta Lietuvoje, įplieskianti nemažai diskusijų ir stebinanti su ja nesusipažinusius žmones. Visame pasaulyje populiari dinaminė gimnastika yra skirta sveikiems kūdikiams. Ši mankšta stiprina mažylių vestibiulinį aparatą ir judesių koordinaciją, gerina žarnyno veiklą, taiso kai kuriuos įgimtus nukrypimus. Mankštintis pradedama jau pirmosiomis kūdikio gyvenimo dienomis. Prieš mankštinantis, kūdikiui atliekamas lengvas masažas. Pačią mankštą sudaro gana paprasti judesiai: kūdikio palaikymas tam tikromis pozomis (už rankyčių, vėliau — už kojyčių ar vienos) ir „švytavimas”. Pratimai palaipsniui sudėtingėja. Mankštintis baigiama vaikui pradėjus vaikščioti. Dinaminės gimnastikos pratimų mokoma specialiuose centruose. Šios mankštos nepatartina „mokytis” patiems, vadovautis žurnaluose išspausdintais aprašymais ir fotografijomis.

Kūdikių joga

Mažiau Lietuvoje žinoma kūdikių joga yra skirta sveikiems ir gimdymo traumą patyrusiems kūdikėliams. Jogos pratimus atlieka specialistai ar išmokyti tėvai. Kūdikių jogą sudaro kelios pakopos judesių: masažas, specialios pozos, apkabinimai ir prisilietimai, judesiai ir gilus atsipalaidavimas. Užsiėmimų metu yra stimuliuojamos visos organizmo sistemos, o ypač virškinimo ir nervų. Kūdikiams skirti jogos pratimai padeda gydyti beveik visas traumas ir šoką. Jogos mankšta yra aktyvi. Mankštos metu kūdikio patirtas fizinis krūvis prilygsta visos dienos fiziniam krūviui, kai vaikas patiria nešiojamas rankose. Todėl šalutinė teigiama kūdikių jogos pasekmė – gilesnis miegas.

Kur išmokti mankštos ir masažo?

Mankštų ir masažo mokoma specialiuose kursuose ir centruose. Su tėvais ir kūdikiais dirba specialistai, moko ir stebi kaip atliekami pratimai. Masažai atliekami daugelyje poliklinikų ir šeimos medicinos centrų. Turint gydytojo siuntimą kineziterapeutas procedūras kūdikiui atlieka nemokamai. Specialistus taip pat galite išsikviesti į namus.

Prieš pradėdami mankštinti kūdikį, pasikonsultuokite su specialistu, kuris rekomenduos Jūsų vaikučiui tinkamiausią mankštą. Jis patars kur galite rasti užsiėmimų grupėse ar pasiūlys individualiai, tik su Jūsų kūdikiu dirbsiantį kineziterapeutą. Tinkamai parinkta mankšta stiprina kaulus ir raumenis, teigiamai veikia širdies kraujagysles ir kvėpavimo sistemą.

Kokią bepasirinktumėte mankštą ar masažą, atminkite, kad svarbiausias ir moloniausias elementas — abipusis kūdikio ir tėvų bendravimas. Balsu, akimis, mintimis ir švelniais prisilietimais sukuriamas unikalus ir visą gyvenimą išliekantis ryšys.

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ