baby-belly-button

KAIP PRIŽIŪRĖTI IR VALYTI NAUJAGIMIO BAMBUTĘ? KAIP GYJA NAUJAGIMIO BAMBUTĖ?

  • Bambutę laikyti švarią ir sausą, neklijuoti pleistro, leisti jai „kvėpuoti“ ir gyti.
  • Saugoti, kad ant bambutės nepakliūtų šlapimo ar išmatų.
  • Parinkti tinkamas sauskelnes, kad jos nesiektų ir nedirgintų bambos žaizdelės.
  • Drabužėliai, kurie liečiasi su bambute, turi būti švelnaus audinio, išskalbti, išlyginti (kol sugis bambutė), keičiami kas dieną.
  • Saugoti bambutę nuo sagų, segių, monetų.
  • Valyti virintu vandeniu ir vata. Papildomas priemones naudoti tik tada, jei patarė ir pamokė gydytoja ar akušerė. Kai kurie gydytojai rekomenduoja 70º spiritą (išrašo receptą) arba dezinfekuojamuosius purškalus.
  • Nereikia krapštyti ar kitaip šalinti susidarančių šašiukų nuo gyjančios žaizdelės (nuo odelės jos nuvalomos).
  • Naujagimis pirmą kartą maudomas grįžus iš ligoninės tiek esant virkštelei, tiek jai nukritus. Maudynėms vandentiekio vandens virinti nereikia, šulinio vanduo virinamas tik tol, kol užgis bambutė.

KAIP GYJA NAUJAGIMIO BAMBUTĖ?

Naujagimiui virkštelė perspaudžiama ir perkerpama vos nustojusi pulsuoti t.y. teikti deguonį iš motinos. Palaukiama, kol ji nebepulsuos ir į naujagimio organizmą atitekės kraujas, prisotintas deguonies.

„KROKODILAS“

Virkštelė perspaudžiama specialiu įrankiu, panašiu į žirkles – kocheriu ir tada perkerpama. Virkštelė neturi nervo, skausmo vaikelis nejaučia. Svarbu laikytis rankų higienos. Nuo bambutės apie 1–2 cm atstumu virkštelės galiukas (kultė) užspaudžiamas dantytu spaustuku, dažnai vadinamu „krokodilu“.

SAUSAI AR MINKŠTAI?

Vienos virkštelės džiūsta sausai, susitraukia, tampa kietos. Kitos džiūsta šlapiai, jos išlieka minkštos, gleivėjasi, kartais skleidžia nemalonų kvapą. „Ji išlieka minkšta, aplink „apsigleivėja“ (motinų žodžiais), kartai kaba tik ant kokio siūlelio, dažnai sklinda neįprastas kvapas ir medikai ar tėvai jį laiko nemaloniu.“ (sveikapradzia.lt)

GALIUKAS NUKRIS

Užspaustas bambutės galiukas (ir sausai džiūstantis, ir minkštai džiūstantis) maždaug per savaitę sudžiūsta ir nukrinta, lieka galiukas, panašus į raziną. Jei galiukas paliktas ilgesnis – džiūti gali ilgiau, o labai trumpo palikti nerekomenduojama dėl galimų infekcijų. Džiūvimo laikas priklauso ir nuo virkštelės storio, kuris būna įvairus, ir nuo bakterijų (jos stimuliuoja žaizdelės gijimą), kuriomis naujagimio oda apsisėja nuo mamos „oda prie odos“ kontakto metu. Nukritus virkštelei gali pasirodyti šiek tiek kraujo.

BAMBUTĖS UŽDEGIMAS

Gyjanti bambutė dažnai šlapiuoja (iš bambos išsiskiria sekretas), gali kauptis pūlingos išskyros, sklisti nemalonus kvapas, oda aplink gali parausti, patinti. Ant bambutės žaizdelės patekusios bakterijos ar nešvarumai gali sukelti uždegimą. Pasitarkite su gydytoju, jei odelė aplink bambos žiedą patinsta ar parausta daugiau nei 5 mm. Taip pat būtinai kreipkitės į šeimos gydytoją, jei kartu atsiranda karščiavimas ar kūdikis jaučiasi blogai, neįprastai (vangiai, mieguistai). „Esant bambutės uždegimui, ji pastebimai iškyla, oda aplink parausta, įkaista, žaizdelės vieta kiek kraujuoja, pūliuoja, odoje galima pastebėti išryškėjusias venas. Kūdikio būklė blogėja – jis vangiai valgo, dažnai atpylinėja, priauga mažai svorio, temperatūra sukyla iki 37,5–38 laipsnių, kraujo tyrimai rodo esant uždegimą.“ (liguabc.lt)

AR TAI IŠKILI BAMBUTĖ, AR IŠVARŽA?.

Kartais dėl odos pertekliaus kūdikio bambutė atrodo iškili arba išvirtusi. Leiskite apžiūrėti gydytojui – jei čiuopiant jaučiamas lygus dugnas, tai normalu. Jei kūdikiui kosint ar verkiant bambos vietoje iškyla netaisyklingos formos kauburėlis, tai gali būti bambutės išvarža. Jei išvarža nedidelė, specialaus gydymo nereikia, rekomenduojama chirurgo konsultacija. Operuojama tik esant komplikacijoms: išvarža įstringa, išsivysto uždegimas, žarnų nepraeinamumas. „Gavome tokias rekomendacijas: guldyti kuo dažniau kūdikį ant pilvelio, kad stiprėtų raumenys; maudyti su visais pleistriukais ir po to juos nusausinti rankšluosčiu; grįžti pas ją pasikeisti pleistro iškart, kai tik šis pradeda luptis. Pavėlavus ir atvykus, kai pleistras jau nusilupęs, reikštų veltui dėtas pastangas.“ (mandriuday.blogspot.lt)

Autorė Nida Vildžiūnaitė

„Nėštumo kalendorius“ – nemokamas atmintinių leidinys besilaukiančioms.

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ