nature-beach-sea-photography-kids-children

VAIKŲ GRŪDINIMAS

Kokių yra grūdinimo būdų?

Grynas oras. Tai pats paprasčiausias grūdinimo būdas. Jeigu mažylis visai negrūdintas, gydytoja rekomenduoja pradėti būtent nuo oro vonių. Nuolat vėdinkite mažylio kambarį ir stenkitės kasdien pabūti gryname ore. Nesiteisinkite, kad prastas oras, — pasak gydytojos, nėra blogo oro, tik netinkama apranga. Nerenkite kūdikio pernelyg šiltai — kuo šilčiau jis aprengtas, tuo didesnis skirtumas tarp aplinkos ir jo kūno temperatūros, taigi mažylis prakaituoja ir kaista, o pūstelėjus net menkam vėjeliui gali peršalti. Gydytoja pataria — jeigu grūdinate vyresnio amžiaus vaikutį, nerenkite jo šilčiau ir storesniu drabužių sluoksniu nei esate apsirengę patys, nepamirškite, kad jie daugiau laksto ir aktyviai juda.
Saulės vonios. Prie saulės vonių pratinkite mažylį pamažu. Būtinai naudokite apsauginius kremus nuo žalingo ultravioletinių saulės spindulių poveikio. Atviroje saulėje mažylį laikykite tik su šviesiais medvilniniais marškinėliais ir geriausia iki 11 arba nuo 16 val. Buvimo saulėje laiką pamažu ilginkite, tačiau būkite saulėje ne ilgiau kaip 1-2 val. Likusį laiką geriausia praleisti medžių šešėlyje.
Vandens procedūros. Jau kelių mėnesių kūdikį pratinkite prie vėsesnio vandens. Iš pradžių pakaks 34-35 laipsnių vandeniu suvilgyti rankšluostį ir keletą kartų per dieną po kelias minutes juo aptrinti kūdikį. Po to prie vėsesnio vandens pratinamos kojytės. Vandens temperatūrą reikėtų kas savaitę mažinti po laipsnį, ir tik nuolat grūdinamą 9 mėn. kūdikį galima apipilti vandeniu visą.
Vasara — tinkamiausias metas mėgautis vandens teikiamais malonumais prie jūros ar prie ežero. Mažylį galima maudyti jūroje, jeigu jos temperatūra ne žemesnė negu 17-18 laipsnių. Be abejo, vanduo turi būti švarus. Pabūti prie jūros ypač sveika, nes veikia keli organizmą grūdinantys veiksniai — jūros vanduo, saulė, vėjas, švarus druskų, jodo prisotintas oras. Palyginti su miesto oru, pajūrio ore nėra tiek dulkių, teršalų, sunkiųjų metalų, mažiau žiedadulkių ir kitų alergenų. Jūros druskos, kurių prisotintas pajūrio oras, teigiamai veikia kvėpavimo takų gleivinę, tai puiki profilaktinė priemonė nuo slogos, tonzilito, bronchito, alergijos.
Vaikščiojimas basomis. Taip grūdinti galima bet kokio amžiaus vaiką. Tai nepakeičiamas grūdinimo būdas, nes vaiko pėdutėje yra 36 refleksogeninės zonos, susijusios su įvairių organų veikla. Be to, lakstyti basomis naudinga plokščiapadžiams vaikučiams. Lakstyti basomis labiausiai tinka pajūrio smėlis, tačiau galima leisti vaikui vaikščioti basomis ir per pievutę. Žolė turi būti švari, žema, žinomoje teritorijoje ar sodyboje. Apžiūrėkite, ar pievutėje nėra aštrių daiktų, kuriais mažylis galėtų susižeisti, taip pat saugokitės erkių.
Pirtis. Lietuvoje mažylius grūdinti pirtyje dar nėra įprasta. Tačiau šis būdas labai paplitęs Suomijoje, kur pirtyje maudoma apie 12 proc. 1 mėn. naujagimių, net 70 proc. mažiukų iki vienerių metų ir tik 5 proc. dvejų sulaukusių mažylių lieka nepabuvoję pirtyje. Ir ką manote? Suomijos mažyliai laikomi sveikiausiais pasaulyje. Jeigu nusprendėte vestis vaikutį į pirtį, nepamirškite pasitarti su pediatru, ar nėra tam kokių nors kliūčių. Stebėkite vaiko reakciją, neverskite jo. Pirtyje maudytis pakaks 1-2 kartus per savaitę.

Ką daryti, kad vaikui grūdintis būtų smagu ir malonu?

Grūdinimas turi būti malonumas. Vasarą būtinai nuvykite prie jūros, pasipliuškenkite vandenyje. Iš pradžių maudykitės pripučiamame baseinėlyje, vėliau maudynes tęskite taškydamiesi ir maudydamiesi atviroje jūroje. Svarbiausia — jokios prievartos! Jeigu mažylis blogos nuotaikos, nenori ar bijo maudytis, neverskite jo. Galbūt vanduo per šaltas, mažylis alkanas ar negaluoja. Po maudynių gerai nušluostykite mažylį ir perrenkite jį sausais drabužėliais.
Grūdindami vandens procedūromis namie, pasistenkite jomis sudominti mažylį — kalbinkite jį, girkite, žaiskite, įtraukite į maudynes mėgstamus mažylio žaisliukus, paverskite grūdinimąsi smagiu žaidimu. Vaikučiui turi būti jauku ir malonu. Taip pat svarbu, kad visas grūdinimo procedūras atliktumėte panašiu metu, reguliariai — vaikutis prie jų pripras, procedūros taps maloniu kasdieniu ritualu.
Jeigu grūdinate ūgtelėjusią atžalą, nupirkite šuniuką — vaikas turės kuo rūpintis, be to, bus priverstas išvesti mažąjį draugą į lauką. Būdamas kuo ilgiau gryname ore mažylis grūdinsis. Mokinukus rugsėjo mėnesį galite užrašyti į baseiną — ir smagu, ir puikios grūdinimosi procedūros.
Beje, taip vaikų mėgstami ledai — taip pat puiki grūdinimo priemonė. Valgydamas ledus, vaikas jaučia ir prisitaiko prie temperatūrų skirtumo. Iš pradžių rekomenduojama duoti aptirpusių ledų, vėliau nepakenks ir sušalę ledai. Labiausiai tinka riebesni ledai, pvz., plombyras, nes grietinėlė ir riebalai mažina šalčio poveikį. Vaisiniai ar šaldytų sulčių ledai karštą dieną greičiau tirpsta, todėl vaikas stengiasi kuo greičiau juos suvalgyti — jeigu gerklytė nepratusi prie tokio temperatūrų skirtumo, ledai gali tapti anginos priežastimi.

Puslapiai: 1 2

RAŠYTI KOMENTARĄ