Baby-Eyes-534x275

KAD AKYTĖS BŪTŲ SVEIKOS

…reikia gerti morkų sultis, neskaityti tamsoje ir nežiūrėti televizoriaus — ar taip jums nesakydavo mama? Taigi — akis reikia saugoti ir reguliariai tikrinti profilaktiškai. Kada tai daryti, į ką atkreipti dėmesį, kas lemia akių sveikatą — apie visa tai ir dar daugiau kalbamės su gydytoja oftalmologe Loreta Šveikauskiene.

Kada pirmą kartą su kūdikiu reikėtų apsilankyti pas akių gydytoją?

Naujagimį gydytojas oftalmologas pirmiausia turėtų apžiūrėti dar gimdymo skyriuje. Apžiūra gydytojo kabinete pageidautina iki pusės metų amžiaus. Kartais, įtarę žvairumą, po neišnešiotų naujagimių retinopatijos gydymo, įgimtos kataraktos, ašarų takų nepraeinamumo ir kai kuriais kitais atvejais gydytojai pediatrai pataria į specialistus kreiptis anksčiau.

Ar įmanoma tiksliai patikrinti vienerių metukų kūdikio regėjimą?

Kiekviename amžiuje vaiko apžiūra įmanoma, tik skirtingi apžiūros tikslai — tarkime, naujagimio apžiūros metu nustatoma, ar nėra įgimtų sklaidos trūkumų, ar skaidrios optinės akies terpės, akių dugno būklė. Metų vaiko rega nustatoma, stebint jo akių judesius, reakcijas, sugebėjimą įžiūrėti smulkius objektus. Būtinai įvertinama akies refrakcija ir akių dugnas. Tai atliekama cikloplegijos sąlygomis — t.y. praplėtus vyzdžius akių lašais.

Kiek kartų ir kada patariate tikrinti ikimokyklinuko akis?

Pirma apžiūra pageidautina iki 6 mėnesių. Jei akys sveikos ir gydytojas nepatarė atvykti anksčiau, tuomet kita profilaktinė apžiūra turėtų vykti trejų metukų amžiuje ir dar viena — sulaukus penkerių, šešerių metų — prieš mokyklą.

Kokius požymius pastebėjus, pas akių gydytoją apsilankyti reikia kuo greičiau?

Kreiptis į akių gydytoją reikėtų pastebėjus, kad vaikas blogiau mato, trina akis, skundžiasi akių nuovargiu, dvejinimusi ar galvos skausmais, jei akys ašaroja ar bijo ryškios šviesos, traiškanoja vokų kraštai, akys paraudusios, patinę vokai.

Kokie yra dažniausi vaikų regėjimo sutrikimai?

eye-care-kid-640x320

Dažniausi regos sutrikimai vaikams yra refrakcijos ydos — toliaregystė, astigmatizmas, mokykliniame amžiuje — trumparegystė, žvairumas, ambliopija (akies tingumas). Daugiausia problemų gydytojams sukelia ilgai negydytas ar nenustatytas žvairumas, vienos akies tinginystė dėl žvairumo ar skirtingos akių refrakcijos. Tokiais atvejais matymas žiūrint abiem akimis būna pakankamai geras. Tėveliai neįtaria, kad vaiko rega sutrikusi, o vaikas nesiskundžia viena akimi matantis blogiau. Laiku nustačius ir pradėjus gydymą, rezultatai būna geri. Vėlai diagnozavus, gydymas būna ilgesnis, mažyliui reikės po keletą valandų į dieną dengti sveikąją akį, o tai išvargina vaiką ir neleidžia greitai pasiekti laukiamo rezultato.

Ar gali ir turintys sveiką regėjimą kūdikiai kartais pažvairuoti?

Žvairumo rūšių yra labai daug. Galimi atvejai, kai akys žvairuoja, tarkime, kas kelinta diena arba žvairumas nepastovus, atsirandantis žiūrint tik į tolį ar tik iš arti. Tuomet abiejų akių regėjimas gali būti iš tiesų geras.

Ar gali būti žvairumas išaugamas?

Žvairumą galima išaugti, tik reikėtų ne laukti, o kreiptis į gydytoją ir laikytis jo nurodymų. Visuomet stengiamės tėveliams išaiškinti, koks vaiko žvairumas, kokia galima jo eiga, iš anksto supažindiname juos su gydymo taktika ir perspektyva.

Ar visada tėvai patys gali pastebėti vaiko regėjimo sutrikimą?

Tėvai tikrai ne visuomet teisingai įvertina vaikų regą, ypač jei blogai mato tik viena akis. Sunku įtarti ir toliaregystės sukeltą matymo sutrikimą, nes matymas tiek toliui, tiek artumui pablogėja protarpiais, skundai būna daugiau susiję su nuovargiu, nenoru skaityti. Toliaregiams būdinga šviesos baimė, akių jautrumas, akių priekinio segmento, vokų krašto uždegimai. Toliaregiams akiniai padeda išvengti nuovargio, jų matymas tampa pastoviai geras. Tokias būkles nustatyti ir padeda profilaktinės apžiūros.

Kiek lemia paveldimumas? Jei abu tėvai trumparegiai, ar tai reiškia, kad ir vaikas bus trumparegis?

Paveldimumas labai svarbus daugeliui akių būklių — refrakcijos ydoms, žvairumui. Tačiau trumparegių tėvų vaikai nebūtinai tampa trumparegiais.

Kokią reikšmę regėjimui turi mityba? Ar tikrai morkų sultys stiprina regėjimą?

Ką valgome, tokie esame! Negalima paneigti mitybos svarbos tiek bendram organizmo vystymuisi, tiek akių būklei. Vitaminas A dalyvauja tinklainėje vykstančiose fotocheminėse reakcijose. Jo daug morkų sultyse, todėl jos tikrai vertingos. Tik nepamirškime — vitaminas A tirpsta riebaluose, taigi jam įsisavinti būtina morkų sultis pagardinti grietinėle ar prieš tai suvalgyti kasnelį riebalų turinčio maisto!

Kas yra didžiausi akių priešai?

Akys neturi priešų, bet joms nepatinka, kai mes skaitome nepakankamoje šviesoje, palinkę prie knygų, gulėdami ant šono, kai nepakankamai miegame, kai ilgas valandas nepasikeliame nuo kompiuterio, kai patalpose trūksta deguonies ar dar blogiau — jose rūkoma. Ir dar – akims labai nepatinka, kai mes nenešiojame gydytojo paskirtų akinių.

Kokio amžiaus vaikui galima leisti žiūrėti televizorių ir žaisti kompiuterinius žaidimus?

f3

Vaikas pradeda žiūrėti televizorių, žaisti kompiuterinius žaidimus tuomet, kai tai jį sudomina. Juk nesusirūpiname, kad vaikas per anksti pradėjo piešti, klausytis muzikos, dėlioti kaladėles ir nenustatome amžiaus ribos, kada jam leisti mokytis dainuoti ar leisti žiūrėti paveikslėlius knygose! Turėtume vaikui padėti formuoti teisingus įgūdžius, sekti, kiek laiko jis praleidžia prie ekrano, kokia jo laikysena, ar tinkamas atstumas iki ekrano, ar vaikas daro pauzes, ir žinoma — kokias televizijos programas žiūri, ar tikrai kompiuterinis žaidimas lavina vaiko reakciją, fantaziją, padeda jam įvaldyti kompiuterį.

RAŠYTI KOMENTARĄ