ranki

RANKYČIŲ ŠVARA

Kieme, namuose, sode ar kur tik bebūtum vaikas griebia viską, kas tik pasitaiko po ranka, bando ragauti, tyrinėti ir apžiūrinėti… Dažnai vaikus iš kiemo parsivedame murzinus nuo kojų galiukų iki galvos. Bet kaip savo mažylį apsaugoti nuo slypinčių ligų? Viską drausti ar viską leisti?

Antrieji – tretieji vaiko gyvenimo metai – tyrinėjimo etapas

Šiais gyvenimo metais, vaiką galėtume pavadinti – “jaunuoju tyrinėtoju”. Tai periodas, kai vaikas ypač aktyviai tyrinėją jį supančią aplinką. Vaikai negali ir neturi visą laiką būti švarūs. Jie drąsiai gali liesti įvairius daiktus, smėlį, žemę ar purvą, vandenį ir visa kitą kas jam įdomu, juk tai viena iš mažylio pasaulio pažinimo sričių. Nuolat viską drausdami ir neleisdami nuslopintume vaiko norą tobulėti ir domėtis aplinka. Reikėtų vengti leisti liesti tik labai nešvarius daiktus, nuo kurių galima užsikrėsti.

Švaros laikytis reikia protingai

rankYra nuomonių, kad itin didelė švara gali būti viena iš alergijos priežasčių. “Sterilioje” aplinkoje augančio mažylio imuninė sistema nėra pakankamai stimuliuojama aplinkos mikroorganizmų, todėl ji “nebesuvokia”, kas yra tikrieji priešai. Ji pradeda kovoti, pvz. su dulkių erkėmis, taip paaiškinamas alerginių ligų padažnėjimas. Labai dažnas švarinimasis taip pat nėra sveikas. Dažnai prausiant vaiką su muilu galima suardyti hidrolipidinį odos paviršiaus sluoksnį ir tokiu būdu susilpninti natūralią odos apsaugą.

Tai ką gi leisti ir ko ne?

Namai. Namuose, nereikėtų leisti vaikams žaisti su nešvariais batais. Daugeliui vaikų batai – itin patrauklus žaidimų objektas. Tačiau ant padų gali būti ne tik žemių, bet ir nuodingų dervų, organinių atliekų. Taip pat reikėtų apdairumo virtuvėje ir vonios kambaryje. Virtuvėje vaikas neturėtų liesti žalios mėsos, neplautų daržovių ir vaisių bei šiukšlių dėžės turinio. Vonios kambaryje negalima liesti unitazo, o jį palietusiam švariai su muilu reikėtų nuplauti rankas.

fiore-holiday-pic_final-19Laukas. Lauke vaikas turėtų neliesti itin nešvarių daiktų, kurie galėtų būti užkrato šaltinis.  Kad  mažylis galėtų saugiai būti ir žaisti pievoje, smėlio dėžėje, paplūdimyje, reikėtų patikrinti ar ten nėra šunų ir kačių išmatų, švirkštų ar adatų. Taip pat nereikėtų leisti liesti ir glostyti nepažįstamųjų gyvūnų. Vaikas kiek nori turėtų žaisti ir terliotis su smėliu ar žemėmis, tik žinoma, baigus žaisti jas būtina švariai nuplauti su muilu.

Autobusai ir troleibusai. Čia vaikas neišvengiamai lies atramas ir turėklus, nučiupinėtus kitų žmonių. Tačiau tai nėra labai pavojinga. Virusai ir bakterijos ant daiktų išlieka gyvybingi neilgai. Dažniau transporto priemonėse apsikrečiama virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų  ligomis nuo čiaudinčių ir kosinčių žmonių lašeliais ir per orą. Tereikia tai prisiminti ir grįžus nusiplauti rankas su muilu.

Viešieji tualetai. Dar viena itin nešvari vieta, jų reikėtų kiek įmanoma vengti arba tik išėjus iš karto plauti rankas su muilu.

Dar viena švarių rankų sąlyga – trumpi nagai. Panagėse daugiausia susikaupia nešvarumų ir žemių, todėl kartą per savaitę juos būtina trumpai nukirpti. Taip pat nešvarumus iš panagių galima kas vakarą nuplovus rankytes išvalyti su mažu šepetėlių, jog ten neliktų nešvarumų.

Taigi, rankytes vaikučiams pakanka plauti kiekvieną kartą grįžus iš lauko, išėjusiam iš tualeto ir žinoma, prieš kiekvieną valgymą. Specialūs dezinfekantai tikrai nėra reikalingi. Užtenka plauti rankytes muilu ir saugosim vaikus nuo nepageidaujamų ligų.

RAŠYTI KOMENTARĄ