Skip-Hop-Zoo-Pack-Little-Kid-Backpack-Dog-6

LEISTI VAIKĄ Į DARŽELĮ AR DAR NE?

Jūsų atžalai jau vieneri, o gal ir šiek tiek daugiau, ir vis dažniau sukirba mintis — gal jau vertėtų pasidomėti lopšeliu. Tačiau juk vaikelis dar toks mažas, net pavalgyti savarankiškai nemoka, ką jau kalbėti apie pasiprašymą ant puoduko… Šiame straipsnyje pabandysime išsiaiškinti, kada gi ateina tas metas, kai savo mažylį galime drąsiai palikti auklėtojos globai, kaip paruošti mažylį šiam dideliam ir svarbiam jo gyvenimo įvykiui — kalbamės su psichologė Egle Kodikiene ir vaikų lopšelio-darželio „Sadutė” direktore Dalia Kulionyte.

Lopšelis — ne vienmečiams

“Vienmečiams į darželį dar per anksti”, — sako psichologė Eglė Kodikienė. Geriausia pradėti lankyti darželį vaikučiui sulaukus trejų metukų — tada jau susiformavę pagrindiniai savarankiškumo įgūdžiai, ir tėveliams nebereikia jaudintis, ar jų mažylis sugebės pats pavalgyti, ar pasakyti, ko nori, ar ką jam skauda. Pavojingiausias metas lopšelio-darželio lankymo pradžiai — tarp metukų ir pusantrų. Mažylis dar nesupranta laiko sąvokų — pasakymas „mamytė grįš po valandos” jam nieko nereiškia — jei mama dingo iš akiračio, vadinasi, dingo ir iš jo pasaulio. Tačiau tokio amžiaus vaikutis jau sugeba atsiminti, ką jam reikia padaryti, kad gautų tai, ko nori — pavyzdžiui, priemone gali tapti ašaros ar bėgimas paskui mamą. Nepamirškime ir to, kad metukų — pusantrų vaikai jau vaikšto, lipa, bėga, tyrinėja pasaulį, todėl jiems itin reikalinga saugi priežiūra. Anot psichologės, reikia leisti pažinti pasaulį, bet nuo mažojo smalsuolio neatitraukti akių, kitaip nelaimė gali įvykti labai greitai: „Galbūt taip ir gamta sutvarkė, kad tą saugią priežiūrą gali suteikti vienas žmogus, kuris geriausiai pažįsta vaiką ir žino, kiek jam leisti ir kiek jis supranta. Tradiciškai tai yra mama ar kitas artimas žmogus.” Tuo tarpu lopšelyje vaikui tampa nesaugu — jis pats nebemato, kas juo pasirūpins, o tyrinėti nori. Paradoksalu, tačiau galbūt į lopšelį lengviau atiduoti mažesnį — pusės metų kūdikį nei pusantrų.

Vienmetukų ir laukia ne visi lopšeliai — darželiai, tik ne dėl blogos valios, o paprasčiausiai dėl to, kad neturi sąlygų prižiūrėti mažesnių kūdikėlių: „Rankų daugiau reikia — juk mažiukus reikia nešioti. Vieni vaikšto, kiti nevaikšto. Reikia ir papildomo maistelio, nors ir pusantrų metų mažyliai gauna minkštą ir maltą maistą”, — aiškina lopšelio-darželio direktorė Dalia Kulionytė.

Pedagogai pastebi, kad sunkiausia darželyje priprasti trejų ir penkerių metų vaikams. Tačiau — tai ne taisyklė, ir penkiametis pradžioje darželyje gali jaustis geriau nei dvimetis. Svarbiausia- prieš lopšelio-darželio lankymą mažylį tam paruošti.

Darželio lankymo pradžia — didelis įvykis vaiko gyvenime. Jei tik įmanoma, psichologė pataria pasistengti, kad tuo metu tai būtų vienintelis toks svarbus pokytis. Nors, žinoma, jei persikraustoma gyventi į naujus namus — vaikeliui tenka susitaikyti ir su nauja aplinka, ir su nauju darželiu. Svarbiausia — kad vaikučio aplinkoje pokyčių metu vyrautų ramybė ir tvarka.

143-78344-sheila-quirke-first-day-kindergarten-1412616454

Darželis — kaip vaikučio pareiga

Kiekvienas šeimos narys turi savo pareigas. Mažyliui galite paaiškinti, kad jo pareiga — eiti į darželį. Darželio kaip draugų susiradimo vietos, ar būdo daug išmokti vaizdavimas nėra visiškai geras — vėliau vaikutis supras, kad draugų galima surasti ir kitur — tai ir darželio tuomet nebereikia lankyti?

Žinoma, darželiu nereikia bauginti ar grasinti – natūralu, jei juo gąsdinamas vaikas nenorės ten eiti.

Prieš darželį — nauja dienotvarkė ir vizitas pas gydytoją

Jei dienotvarkė namuose labai skiriasi nuo darželio, patariama kurį laiką prieš pradedant lankyti lopšelį-darželį pagyventi jo režimu. Kitaip namie gyvenusiam visiškai kitaip mažyliui darželyje gali būti sunku išlaukti pietų, kilti bėdų dėl pietų miego.

Vaikų lopšeliuose — darželiuose, prieš priimant mažylį, paprašoma jo sveikatos pažymos. Pedagogų prašymas — jei įmanoma, paprašykite gydytojo surašyti visas vaikučio persirgtas ligas, taip pat jei yra kam nors alergiškas. Nepatartina pradėti lankyti darželį, kai vaikas tik persirgęs, pavyzdžiui, peršalimo liga. Įsivaizduokite: kelias dienas vaikutis pabus darželyje, vėliau gali vėl susirgti ir jums vėl teks atsiprašyti iš darbo… Be to, reikėtų pasistengti, kad ligą vaikelis ir suprastų kaip ligą, o ne kaip būdą išvengti darželio.

Pirmosios dienos

Ir psichologė, ir pedagogė pataria pirmąsias dienas kartu su mažyliu darželyje leisti ir mamai ar tėčiui. Vaikutis naujoje aplinkoje, su nepažįstama auklėtoja, vaikais šalia tėvelių jausis saugiau. Nebūtina būti visą dieną kartu — galima ateiti pamaitinti pietų, pamigdyt pietų miego ar kartu praleisti kelias valandas, pabandyti išeit ir pamažu, per savaitę, dvi ar tris, vaikutis darželyje apsipranta.

Mamų baimės

Dar nemoka valgyti, jis dar nesavarankiškas, kaip aš ten galiu jį palikti — nuogąstauja mama ir baiminasi palikti mažylį lopšelyje. Pedagogė ramina: „Išmoks. Vaikučiai iš pradžių valgo ir rankytėmis, ir šaukštais — žinoma, maudosi, o auklėtojos pabaigia juos maitinti ir vaikai tikrai nelieka alkani. O pamažu, kai jie būna visi kartu, vienas nuo kito išmoksta savarankiškai valgyti.” Lygiai taip pat išmoksta pasiprašyti ant puoduko ir atpranta nuo sauskelnių, ir nuo čiulptuko.

O kuri mama nežino, kaip sunku darželyje ryte palikti ašarojantį ir skirtis nenorintį mažylį? Tačiau negalvokite, kad vaikutis bus nusiminęs visą dieną: „Jam būna labai ilgu, kol mama išeina. Jis paverkia, na, penkias minutes, po to užsižaidžia. Kad vaikas verktų visą dieną, taip tikrai nebūna, o jei būtų, tai mama tikrai būtų iškviesta”, — pasakoja lopšelio-darželio direktorė.

Pirmasis jūsų vizitas darželyje

Ir paskutinis patarimas – būsimame vaiko darželyje apsilankykite kuo anksčiau ir aptarkite su pedagogais jūsų norimą vaiko atėjimo į ikimokyklinę ugdymo įstaigą datą. Verta žinoti tai, kad kai kurie lopšeliai-darželiai vasarą naujokų nepriima — atostogauja ir auklėtojos, ir vaikai, jų grupės yra jungiamos. Naujiesiems darželinukams, pripratusiems prie vienos grupės, vėliau bus sunku pereiti į kitą. Todėl čia galioja taisyklė — kuo anksčiau planuosite, tuo bus geriau ir jums, ir vaikučiui, ir auklėtojoms.

RAŠYTI KOMENTARĄ