kidcoffeeSS.0.0

MAMOS SAVO VAIKAMS UŽSAKANČIOS KAVĄ – MADA AR NEŽINOJIMAS?

Stumianti vežimėlį ir rankoje puodelį nešanti mama tikrai nieko nestebinantis vaizdas. Šiuo metu kavinės, siūlančios gėrimus išsinešimui, yra gana populiarios. Tačiau gatvėje kavos puodeliu nešinas mažametis greičiausiai sukels ne vienam žmogui nuostabą ir svarstymą, ar tikrai kava mažamečiui yra tinkamas pasirinkimas? Ar tokios situacijos, kai mamos savo vaikams leidžia mėgautis paprastai suaugusiuosius tonizuojančiu gėrimu, yra dažnos, kalbamės su vienos iš kavinių, siūlančių kavą išsinešimui barista Raminta.

Ar mamos su vaikais/šeimos yra dažnas klientas? Ką dažniausiai mamos renkasi sau? Vaikams?

Kavinėje, kurioje dirbu, mamos su vaikais ir jaunos šeimos yra tikrai dažni lankytojai. Dažniausiai mamos ateina per vaikučių pietų miegelį. Vasaros sezonu mamytės dažniausiai renkasi šaltas kavas, na, o esant šaltesniems orams populiarios yra šiltos kavos. Dažnai maitinančios mamos prašo kavos be kofeino. Na, o dažniausi užsakymai mažyliams – kakava, vaisių kokteiliai, vaisvandeniai, bet pasitaikydavo ir mamų, kurios savo atžaloms užsakydavo tikros įprastos kavos.

Koks buvo jauniausias jūsų klientas, kuriam mama užsakė kavos? 

Jauniausias mūsų klientas, kuriam mama užsakė kavos, buvo maždaug 4-5 metų darželinukas.

Ar turite alternatyvų, ką vietoje kavos, galėtumėte pasiūlyti vaikams? Kokios jos?

Alternatyvų kavai su kofeinu turime tikrai ne mažai: cikorijų kava, kakava, kava be kofeino. Taip pat vaikučiams galime tiesiog išplakti pieną ir jo viršų dekoruoti šokoladu, cinamonu ar karamele. Taip pat turime ir šviežiai spaustų sulčių, šiltų arbatų (šaltalankių, aviečių, imbierinė ar maišytų skonių), vaisvandenių.

Ar bandėte tėvams aiškinti, kad kava su kofeinu nėra tinkama vaikams? Ar bandėte siūlyti ką nors kitko? Kokios sulaukėte tėvų reakcijos?

Turbūt viena įsimintiniausių situacijų buvo, kai mama užsisakiusi sau kavos, savo vaikui užsakė tą patį. Pabandžiau mamai paaiškinti, kad tai nėra pats tinkamiausias pasirinkimas mažam vaikučiui. Sakiau, kad kava iš organizmo pašalina vandenį, kad yra nesveika mažam organizmui, bet mamos reakcija buvo audringa. Ji aiškino, kad savo vaikui suteikė pasirinkimo teisę ir jis pats išsirinko tokį ir ne kitokį gėrimą. Ji sakė, kad vaikas turėtų pabandyti, paragauti ir jeigu jam tai skanu, moteris teigė pirksianti kavą savo sūnui ir toliau. Bet, turiu pasidžiaugti, kad buvo ir tokių mamų, kurias informavus, jog galime paruošti kavą be kofeino, jos sutikdavo pakeisti savo užsakymą.

Kokia jūsų nuomonė, kodėl mamos leidžia vaikams gerti kavą su kofeinu? Ar tai mados reikalas, o gal paprasčiausias nenuovokumas?

Manau, kad daugeliu atveju yra neišmanymas. Mamytės su vaikais ateidavo norėdamos skirti laiko sau ir atsipalaiduoti. Atsivedusios vaiką jos duoda visišką pasirinkimo laisvę ir per daug negalvoja ir nesijaudina dėl mažylio pasirinkimo.

Taip pat pasidomėjome vaikų ligų ir vaikų neurologijos gydytojos rezidentės bei Invivo Kids straipsnių autorės Arletos Bublevič, kokios gali būti pasekmės savo mažamečiams vaikams duodant gėrimus, turinčius kofeino.

Kofeinas medicinoje yra naudojamas, bet retai ir išskirtiniais atvejais, –  neišnešiotų naujagimių apnėjai (kvėpavimo sustojimas miego metu), galvos skausmams pasireiškiantiems po epidurinės nejautros gydyti, diurezei (skysčių pasišalinimui iš organizmo) skatinti. Nėra duomenų, įrodančių kofeino žalą vaikui, daugiau duomenų pateikiama apie energetinių gėrimų žalą paaugliams. Kofeino poveikis vaikams momentinis (padažnėja širdies dažnis, pagerėja dėmesys, kaip ir suagusiems, išgėrus vakare gali būti sunkiau vaiką užmigdyti), bet tai tik momentinis poveikis, kuris neturi ilgalaikių pasekmių, jeigu kartas nuo karto duodama išgerti po 1 puodelį kofeino turinčių gėrimų. Vis dėlto, renkantis gėrimus, turinčius kofeino, vaikams labiausiai tinkama – arbata. Joje yra taninų, antioksidantų, turinčių teigiamą poveikį, nusveriantį galimą kofeino žalą. Šių medžiagų neturi kava ar kakava, o juose esančių vitaminų procentas nenusveria kofeino kiekio joje. Taip pat nerekomenduojami gėrimai turintys ne tik kofeino, bet ir cukraus, sintetinių dažiklių, kvapiklių (pvz. Coca-cola, šaltosios arbatos buteliukuose, energetiniai gėrimai).  Kofeino turintys gėrimai ant pakuotės turi nurodytą kofeino kiekį, suaugusiems nustatyta 400 mg maksimali kofeino paros dozė. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad saldumynai savyje irgi turi kofeino. Vaikams konkretaus nustatyto skaičiaus nėra, nes kofeinas, kaip ir saldumynai, neturėtų būti kasdienio vaiko raciono dalis.

RAŠYTI KOMENTARĄ